wtorek, 19 marca 2024
HotMoney

Aplikacja dla kierowców, Granice Wenezueli… – przegląd 10 maj 2019

prowadzenie auta

Od teraz dane z dowodu rejestracyjnego można mieć na smartfonie. W jaki sposób usługa mPojazd w aplikacji mobilnej mObywatel zmieni życie kierowców?

Dane z dowodu rejestracyjnego na smartfonach

Bezpłatna publiczna aplikacja mobilna mObywatel została wzbogacona o usługę mPojazd. Mogą korzystać z niej wszyscy właściciele i współwłaściciele pojazdów, a zatem osoby zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów jako posiadacze samochodów, motorów czy skuterów.

Już od 1 października 2018 roku kierowcy nie muszą stale mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC. Wielu kierowców jednak woli mieć przy sobie dane pojazdu, na przykład na wypadek stłuczki. Teraz mogą mieć wgląd do tych danych na smartfonie.

Usługa mPojazd pokazuje dane pojazdu, takie jak jego marka, model, rok produkcji, numer VIN i termin badania technicznego, a także informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu, między innymi jego nazwę, numer polisy, wariant ubezpieczenia i jego okres. Postęp techniki idzie też na rękę zapominalskim – 30 dni przed upływem ważności ubezpieczenia, aplikacja pokaże stosowny komunikat. Podobnie będzie pokazywać przypomnienie na 30 dni przed końcem ważności badania technicznego.

zobacz także:  Bocian Pożyczki - jakie dokumenty są potrzebne, aby uzyskać szybką gotówkę?

Na razie aplikacja dostępna jest dla posiadaczy smartfonów z systemem Android. Podobny moduł ma zostać stworzony dla aplikacji przeznaczonej na telefony z iOS-em.

Kiedy rekonstrukcja rządu?

Premier Mateusz Morawiecki został podczas konferencji prasowej zapytany o termin rekonstrukcji rządu, związany z tym, że część ministrów najprawdopodobniej odejdzie po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Premier zapowiedział, że zmiany w rządzie będą miały miejsce tuż po 26 maja, kiedy to będzie już wiadomo, którzy ministrowie dostaną się do europarlamentu.

Wenezuela otwiera granice

Wiceprezydent Tareck El Aissami poinformował, że Wenezuela otworzyła swoją granicę lądową z Brazylią oraz morską z Arubą. Przypomnijmy, że wszystkie granice kraju zostały na rządowe polecenie zamknięte w lutym, aby zablokować dostawy pomocy humanitarnej. Teraz El Aissami oznajmił, że Wenezuela chce nawiązać dialog z Brazylią i Arubą, pod warunkiem, że kraje te nie będą ingerować w jej wewnętrzne sprawy.

Decyzja ta pojawiła się w momencie, gdy relacje Wenezueli z Brazylią wyraźnie się zaostrzyły. Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro nie krył swego sprzeciwu wobec rządów Nicolasa Maduro i był jednym z pierwszych przywódców, którzy uznali lidera opozycji Juana Guaido jako tymczasowego wenezuelskiego prezydenta.

zobacz także:  Co to jest akcja? Czyli podstawy inwestowania na giełdzie

Póki co zamknięte pozostają granice z Kolumbią, a także z wyspami Bonaire i Curacao, które, podobnie jak Aruba, stanowią zamorskie terytorium Holandii.

Zakaz dodatkowych opłat za bagaż w Brazylii

Brazylia jako pierwszy kraj zakaże dodatkowych opłat za bagaż. Projekt nowych przepisów został już przegłosowany w parlamentarnych komisjach. Przewoźnicy nie będą też mogli pobierać opłat za wybór miejsca. Na tanie linie lotnicze zostanie nałożony nakaz lotów na mniejsze lotniska, oddalone od głównych portów lotniczych. Takie zmiany w prawie zablokują rozwój oferty tanich linii i zwiększą konkurencyjność.

Dodaj Twój komentarz