wtorek, 16 lipca 2024
HotMoney

Chińczycy wykupują nie tylko Polskę, ale i Europę, przykłady zakupów Chin w Polsce i Europie

Orientalna budowla z Chin

Chiny coraz chętniej inwestują w Polsce oraz w Europie. Polska Agencja Inwestycji i Handlu wskazuje, że Państwo Środka jest na czele zestawienia inwestorów, którzy chętnie zostawiają swoje pieniądze w naszym kraju. W co konkretnie inwestują Chińczycy w Polsce i w Europie?

W co inwestują Chińczycy?

Kiedyś Chińczycy głównie inwestowali w Stanach Zjednoczonych. Niedawno trend ten uległ zmianie, a Państwo Środka otworzyło się na rynki europejskie. Wszystko się zmieniło podczas kilkuletniego kryzysu ekonomicznego, który był odczuwalny na całym świecie. W jego trakcie Chiny zaczęły więcej inwestować w Europie. Przed kryzysem ich inwestycje wynosiły około 1 mld euro, później stopniowo one wzrastały. W 2015 roku wynosiły już około 20 mld euro. Chiny zainteresowane są jednak konkretnymi branżami, a ich zakupy są bardzo przemyślane. Najczęściej lokują swoje pieniądze w koncerny motoryzacyjne, firmy technologiczne, lotniska, a nawet w kluby piłkarskie. Państwo Środka inwestuje więc tam, gdzie widzi największy zysk, co zresztą wcale nie dziwi.

Znaczenie na większe zainteresowanie Chin rynkiem europejskim miało zablokowanie ich kluczowej inwestycji w USA. Chcieli przejąć firmę lotniczą Hawker Beechcraft, natomiast zostało to zablokowane przez Waszyngton. Od tamtej pory Chiny zaczęły intensywniej szukać inwestycji na rynku europejskim.

zobacz także:  Opel zmniejsza zatrudnienie w Polsce

W których krajach europejskich inwestują Chiny?

Do tej pory Chiny najwięcej zainwestowały w Wielkiej Brytanii. Według analiz, zostawili tam ponad 15 mld euro. Na drugim miejscu są Włochy z kwotą przeszło 11 mld euro. Chiny chętnie inwestują także we Francji, jest to około 10 mld euro. Kolejny kraj to Niemcy z kwotą blisko 8 mld euro. I to właśnie tym państwem Chiny zainteresowane są najbardziej, choć nie zawsze na ich plany przystają władze Niemiec.

Inwestycje Chin w Europie

Wśród największych chińskich inwestycji w Europie wymienia się te zawarte w branży motoryzacyjnej. Kilka lat temu Państwo Środka wykupiło od koncernu Fiat szwedzkie samochody Volvo. Poskutkowało to tym, że model S90 miał być produkowany wyłącznie w Chinach i stamtąd miał być rozprowadzany na cały świat. Mało tego, General Motors sprzedał Opla koncernowi PSA, w którym 14% udziałów mają Chiny. Duże zainteresowanie zaobserwować można również w branży lotniczej. Kraj ten ma udziały między innymi w czeskich państwowych liniach lotniczych. Popularne są także firmy z branży technologicznej oraz transportowej.

zobacz także:  Koniec współpracy Michaela O'Leary’ego z Rayanairem?

Inwestycje Chin w Polsce

W Polsce Chiny zainteresowane są szczególnie rynkiem nieruchomości, głównie chodzi tu o powierzchnie magazynowe. Zakładają też w naszym kraju fabryki produkujące części do aut elektrycznych. Dużym zainteresowaniem cieszą się także polscy producenci żywności. Chiny mają problem z zapewnieniem zdrowych, niezanieczyszczonych produktów żywnościowych swoim obywatelom. To skutkuje poszukiwaniem nowych dostawców, właśnie w Polsce. Chiny mają podpisane kontrakty między innymi z takimi firmami jak Mlekovita czy Pini Polonia.

komentarze 2

  1. benżin pisze:

    Nie mam nic przeciwko eksportowi polskich produktów do Chin, w końcu to dla nas zarobek, ale już wykupywanie naszych firm przez chińczyków mi się nie podoba. Mam nadzieję, że rząd trzyma rękę na pulsie.

  2. Ewa pisze:

    Chiny opanowują powoli cały świat. Nie ma co się temu przeciwwstawiać. Kasa zawsze zwycięży. A co rząd na to? Opodatkują i tyle.

Dodaj Twój komentarz