czwartek, 18 kwietnia 2024
HotMoney

Informacje w Social Media, a wpływ na zdolność kredytową

Media społecznościowe

Nie od dziś wiadomo, że banki dokładnie sprawdzają zdolność kredytową swoich klientów. Brane są pod uwagę nie tylko zarobki i rodzaj umowy o pracę, ale także miesięczne wydatki czy rodzaj wykształcenia. Za to wraz z rozwojem różnych form internetowej komunikacji, na zdolność kredytową może mieć wpływ także to… co umieszczasz w Social Mediach.

Co to jest zdolność kredytowa?

Zacznijmy jednak od podstaw, czyli od tego, co to jest zdolność kredytowa. Jest to sposób, w jaki banki określają możliwość spłaty zaciągniętego zobowiązania, wraz z odsetkami, prowizją, ubezpieczeniem itd.

To, co zwykle brane jest pod uwagę podczas sprawdzania zdolności kredytowej, to wysokość uzyskiwanych dochodów, obecnie zadłużenie (nie tylko spłacane kredyty, ale także limity na kartach debetowych czy zadłużenie z kart kredytowych) oraz miesięczne koszty utrzymania. W ostatnich przypadku konieczne jest udokumentowanie, ile płacisz za czynsz czy media.

Powyższe dane dotyczą głównie analizy ilościowej. Ale to nie wszystko – bank analizuje Twoją sytuację również w sposób jakościowy. Podstawą jest oczywiście historia kredytowa, która pokazuje, czy w przeszłości zaciągałeś jakiekolwiek zobowiązanie i czy spłacałeś je regularnie. Oprócz tego gromadzone są dane dotyczące Twoich cech osobowych, jak np. wiek, stan cywilny, wykształcenie oraz zajmowane stanowisko. Od jakiegoś czasu banki weryfikuję także, co umieszczasz w Social Mediach. Po co to robią? I jakie informacje mogą dzięki temu uzyskać?

zobacz także:  Kredyt gotówkowy czy debet na koncie?

Social Media, a obliczanie zdolności kredytowej

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że Facebook, Instagram czy Snapchat to doskonałe miejsce do tego, aby sprawdzić, w jaki sposób żyjesz, a co za tym idzie – zarządzasz swoimi wydatkami.

Analityk bankowy krytycznym okiem może spojrzeć na określenie zatrudnienia typu „Szlachta nie pracuje”, a poprzez zdjęcia z podróży czy imprez wywnioskować, że wydajesz znacznie więcej, niż określiłeś we wniosku jako koszty Twojego utrzymania. To świadczy o nieroztropnym podejściu do życia, nie liczeniu się z pieniędzmi.

Co więcej, znaczenie ma również nie tylko to, co świadomie publikujesz, ale także udostępniasz i lajkujesz. Jeśli w sekcji „polubione strony” jako ostatnie znajdą się profile o tematyce ślubnej, może świadczyć to o tym, że planujesz wesele, o czym niekoniecznie poinformowałeś bank, a to w końcu znaczny wydatek.

Tak naprawdę jest wiele sposobów i narzędzi wystarczających do tego, by sprawdzić, jak przebiegał Twój ostatni rok – nawet pozornie błahe działania w mediach społecznościowych mają wpływ na to, w jaki sposób jesteś postrzegany. Oczywiście, taka analiza nie będzie przeprowadzana w każdym przypadku – może dziać się tak wtedy, gdy starasz się o kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy o wysokiej wartości. Jak się przed tym przestrzec? Można ograniczyć widoczność Twoich profili w Social Mediach bądź też rozważniej podchodzić do tego, w jaki sposób z nich korzystasz.

zobacz także:  Okres bezodsetkowy w spłacie zadłużenia na karcie kredytowej – czym jest i jak korzystać?

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Najprościej jest skorzystać z kalkulatorów zdolności kredytowej. Wystarczy w nich podać podstawowe dane, takie jak wysokość zarobków i miesięcznych wydatków, by określić, jaką kwotę zobowiązania masz szansę uzyskać. Oczywiście, działanie tych narzędzi jest znacznie uproszczone i uwzględnia tylko kilka czynników. To jednak pomoże Ci zorientować się w sytuacji, co przełoży się na wiedzę dotyczącą tego, jak negocjować z bankami.

komentarze 2

  1. Olaf pisze:

    Ciekawe, że banki sprawdzają takie informacje.Ale skoro pracodawcy też zaglądają na profile pracowników to w sumie nic dziwnego, że banki też to robią 😉

  2. Kejt pisze:

    I właśnie dlatego warto się kilka razy zastanowić zanim wrzucimy coś na Fb czy Insta. Niektórzy relacjonują tam całe swoje życie, a potem dziwią się, że ktoś te informacje wykorzystuje.

Dodaj Twój komentarz