poniedziałek, 15 lipca 2024
HotMoney

Ile kosztuje badanie na boreliozę? Koszty leczenia boreliozy

Kobieta w kitlu

Borelioza to choroba, która często bywa trudna w diagnozowaniu. Dostępnych jest kilka testów, które mogą ją wykazać, jednak nie wszystkie są tak samo skuteczne. Najważniejsze jest wczesne podjęcie działań, by móc rozpocząć leczenie. Ile kosztuje badanie na boreliozę? Jakie testy zrobić, żeby wykryć chorobę przenoszoną przez kleszcze?

Badanie na boreliozę – ile kosztuje?

Różne są rodzaje badań wykrywających boreliozę. Wśród nich wymienia się testy ELISA pod kątem obecności przeciwciał. Te nie są drogie, ich koszt wynosi do 100 zł, jednak nie wyróżniają się one wysoką skutecznością. Ponadto wymienia się badania metodą Western Blot. Ich cena może wynieść do 300 zł, wynik jest już bardziej miarodajny. Wśród wiarygodnych testów w kierunku tej choroby wyróżnia się jeszcze EliSpot 2 Borrelia. Takie badanie na boreliozę kosztuje niemało, dlatego warto odwiedzić sprawdzone laboratorium (np. Centrum Medyczne Wielkoszyński), które specjalizuje się w wykonywaniu testów najnowszej generacji. Koszt badania to ok. 600 zł, materiał najlepiej pobrać 3-4 tygodnie po ugryzieniu.

zobacz także:  To dania, których lepiej nie jeść w restauracjach!

Test na boreliozę – kiedy warto go wykonać?

Na początku borelioza może przebiegać bezobjawowo, dlatego takie trudne jest jej zdiagnozowanie na początkowym etapie. W dodatku niektóre testy mogą dawać wyniki fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne. Choć badania w kierunku boreliozy nie należą do najtańszych, lepiej decydować się na nowoczesne testy, które mają wysoką skuteczność. Wczesne zdiagnozowanie choroby pozwala na podjęcie odpowiednich działań i wdrożenie leczenia.

Jak leczyć boreliozę?

Borelioza, zwana też krętkowicą kleszczową, to wieloukładowa choroba zakaźna, za którą odpowiadają kleszcze. Kiedy już zostanie prawidłowo zdiagnozowana, stosuje się w jej przypadku antybiotykoterapię. Ta polega na podawaniu pacjentowi penicylin, tetracyklin lub cefalosporyn w zależności od przebiegu choroby. Okres leczenia wynosi do 28 dni. Bywa, że następuje nawrót boreliozy, wówczas antybiotykoterapię należy powtórzyć. Szacuje się, że taka metoda leczenia jest w ok. 90% skuteczna. U niektórych pacjentów może wystąpić zespół poboreliozowy, podczas którego pojawiają się objawy podobne do grypy. Może on trwać nawet pół roku.

Jakie są objawy boreliozy?

Borelioza przebiega bezobjawowo jedynie u niektórych osób. Większość może odczuwać różnego rodzaju symptomy, które charakterystyczne są dla krętkowicy kleszczowej. Na wczesnym etapie może pojawić się rumień oraz objawy podobne do grypy, czyli gorączka, dreszcze, poty. Ponadto niektórzy odczuwają zmęczenie, mniejszą wytrzymałość fizyczną. W późniejszym etapie niektórzy chorzy mogą cierpieć na nawracające zapalenie stawów, zapalanie nerwów czaszkowych, a nawet zapalenie mięśnia sercowego. U niektórych chorych, będących na etapie przewlekłym infekcji, dojść może do zanikowego zapalenia skóry, neuroboreliozy, zapaleń mięśni czy ścięgien. Lista objawów, ale i chorób, do których doprowadza borelioza, jest całkiem spora, dlatego warto na wczesnym etapie zdiagnozować krętkowicę kleszczową i nie dopuścić do pogorszenia stanu zdrowia.

zobacz także:  Ceny popularnych badań profilaktycznych i diagnostycznych. Które badania zrobisz na NFZ?

Dodaj Twój komentarz