piątek, 19 lipca 2024
HotMoney

Baloniarstwo ― sport, biznes i marketing w jednym! Ile kosztuje baloniarstwo?

baloniarstwo-sport-biznes-marketing

Dla turystów lot balonem to świetna atrakcja, a także romantyczna forma spędzenia wolnego czasu. A jak to wygląda od drugiej strony? Czy baloniarstwo to tylko pasja, sport, czy też dobry biznes? Ile kosztuje baloniarstwo i jak na tym zarobić? Przeczytaj i dowiedz się, czy warto inwestować w ten sport.

Czym jest baloniarstwo?

Lot balonem najczęściej kojarzy się z atrakcją turystyczną, jest sposobem na romantyczne spędzenie rocznicy czy walentynek. Jednak warto pamiętać, że baloniarstwo to przede wszystkim sport, piękny i niebezpieczny, który w dużym stopniu zależny jest od pogody. Aby lot był bezpieczny, można wyruszyć jedynie wtedy, gdy pogoda jest stabilna. Balonem lata się najczęściej o dwóch porach: rano, tuż po świcie, a także późnym popołudniem, przed zachodem słońca.

Baloniarstwo jest dosyć kosztowne. Dlatego na początek warto skorzystać z lotów turystycznych, aby przekonać się, czy ta forma latania nam się spodoba. Aktualnie otwiera się mnóstwo firm, które oferują podziwianie panoramy miasta z kosza balonu. Mimo dosyć wysokich cen, chętnych na loty balonem nie brakuje.

zobacz także:  Polacy systematycznie spłacają kredyty we frankach

Baloniarstwo ― sposób na reklamę

Oprócz lotów widokowych firmy zajmujące się baloniarstwem zarabiają również na reklamach. Wielu przedsiębiorców wykupuje sobie latającą, wielkoformatową reklamę, którą widać z każdego zakątka miasta. Ile kosztuje jej wykonanie? Ogłoszenia te przeważnie mają wielkość 100 metrów kwadratowych, a za jeden metr płaci się około 50 złotych. Do tego dochodzą koszty związane z wykorzystaniem reklamy na balonie, które są już ustalane indywidualnie.

baloniarstwo-jak-zostać-pilotem-lot-balonem

Ile kosztuje baloniarstwo?

Jak już wspomnieliśmy, baloniarstwo nie należy do tanich sportów. Bardzo często trzeba do niego dokładać i zarabiać na lotach turystycznych czy reklamach. Jeśli zdecydowalibyśmy się na zakup balonu, musimy liczyć się z kosztem około 200 000 złotych. Do tego dochodzi jeszcze koszt gazu i ubezpieczenia. Dlatego wiele osób decydujących się na ten sport, rozpoczyna od zaciągnięcia kredytu gotówkowego, który pokryje przynajmniej część kosztów.

Zatem czy taki biznes się w ogóle opłaca? Ile można zarobić na lotach turystycznych? Loty widokowe kosztują około 500-600 złotych za osobę, a w koszu zazwyczaj mieszczą się 2 osoby plus pilot. Zatem za godzinny lot dla 2 osób powinniśmy zarobić około 1000 złotych, gdzie 80% tej kwoty idzie na pokrycie kosztów zużycia balonu oraz na pilota. Jak widać zarobek nie jest zbyt wielki, jednak chętnych na loty turystyczne i wielkoformatowe reklamy nie brakuje. Dlatego na dłuższą metę może się to okazać całkiem niezłym interesem.

zobacz także:  Niespłacone chwilówki a komornik, kiedy długi trafiają do komornika?

Jak zostać pilotem balonowym?

Aby zostać pilotem balonowym, najlepiej zgłosić się do aeroklubu lub innego ośrodka oferującego loty balonowe i naukę latania. Taki kurs można rozpocząć dopiero po ukończeniu 16 roku życia. Natomiast egzamin na pilota balonowego może zdać osoba, która skończyła 17 lat. Kurs składa się z części teoretycznej, a także praktycznej (należy wylatać odpowiednią ilość godzin z instruktorem). Całe szkolenie jest dosyć pracochłonne i kosztowne. Jednak widoki, które możemy podziwiać z balonu są warte każdej ceny.

Ile kosztuje lot balonem?

Na koniec warto jeszcze spojrzeć na ten temat z innej strony – ile kosztuje lot balonem? Jest to emocjonująca i co za tym idzie – popularna atrakcja. A ile trzeba za nią zapłacić? To już zależy od tego, którą z dostępnych opcji wybierzesz. Możesz wykupić bilet indywidualny, który kosztuje od 500 zł do 800 zł. Wtedy przelot odbywać będzie się w kilkuosobowych grupach. Im gondola jest większa, a co za tym idzie, pomieści więcej uczestników, tym mniej zapłacisz. Ale jeśli wolisz bardziej kameralne, intymne warunki, możesz zdecydować się na lot balonem samotnie lub w parze. Godzina takiej atrakcji kosztuje ok. 2 000 zł.

zobacz także:  Ranking kredytów gotówkowych Maj 2019

komentarze 4

 1. wojtek pisze:

  taki balon by mi się przydał, a tak w ogóle jak mówi się profesjonalnie na taki balon bo w angielskim to coś a’la „hot balloon” a w polskim jak w końcu jest profesjonalnie?

 2. baloon pisze:

  Nie wiedziałam, że loty balon traktuje się jak sport, jestem zaskoczona. Swoją drogą koszt jest naprawdę poważny, to raczej rozrywka dla bardzo bogatych ludzi.

 3. Łukasz pisze:

  Miałem w tym roku jechać na Podkarpacie – tam są wyścigi balonami, ale nie wyszło. W Turcji bodajże też się to odbywa i to na dużą skalę. Widok takiej masy balonów w powietrzu to coś wspaniałego!

 4. Wiktoria pisze:

  Ile zarabia taki pilot balonowy?

Dodaj Twój komentarz