czwartek, 8 czerwca 2023
HotMoney

Baloniarstwo ― sport, biznes i marketing w jednym! Ile kosztuje baloniarstwo?

baloniarstwo-sport-biznes-marketing

Dla turystów lot balonem to świetna atrakcja, a także romantyczna forma spędzenia wolnego czasu. A jak to wygląda od drugiej strony? Czy baloniarstwo to tylko pasja, sport, czy też dobry biznes? Ile kosztuje baloniarstwo i jak na tym zarobić? Przeczytaj i dowiedz się, czy warto inwestować w ten sport.

Czym jest baloniarstwo?

Lot balonem najczęściej kojarzy się z atrakcją turystyczną, jest sposobem na romantyczne spędzenie rocznicy czy walentynek. Jednak warto pamiętać, że baloniarstwo to przede wszystkim sport, piękny i niebezpieczny, który w dużym stopniu zależny jest od pogody. Aby lot był bezpieczny, można wyruszyć jedynie wtedy, gdy pogoda jest stabilna. Balonem lata się najczęściej o dwóch porach: rano, tuż po świcie, a także późnym popołudniem, przed zachodem słońca.

Baloniarstwo jest dosyć kosztowne. Dlatego na początek warto skorzystać z lotów turystycznych, aby przekonać się, czy ta forma latania nam się spodoba. Aktualnie otwiera się mnóstwo firm, które oferują podziwianie panoramy miasta z kosza balonu. Mimo dosyć wysokich cen, chętnych na loty balonem nie brakuje.

Baloniarstwo ― sposób na reklamę

Oprócz lotów widokowych firmy zajmujące się baloniarstwem zarabiają również na reklamach. Wielu przedsiębiorców wykupuje sobie latającą, wielkoformatową reklamę, którą widać z każdego zakątka miasta. Ile kosztuje jej wykonanie? Ogłoszenia te przeważnie mają wielkość 100 metrów kwadratowych, a za jeden metr płaci się około 50 złotych. Do tego dochodzą koszty związane z wykorzystaniem reklamy na balonie, które są już ustalane indywidualnie.

baloniarstwo-jak-zostać-pilotem-lot-balonem

Ile kosztuje baloniarstwo?

Jak już wspomnieliśmy, baloniarstwo nie należy do tanich sportów. Bardzo często trzeba do niego dokładać i zarabiać na lotach turystycznych czy reklamach. Jeśli zdecydowalibyśmy się na zakup balonu, musimy liczyć się z kosztem około 200 000 złotych. Do tego dochodzi jeszcze koszt gazu i ubezpieczenia. Dlatego wiele osób decydujących się na ten sport, rozpoczyna od zaciągnięcia kredytu gotówkowego, który pokryje przynajmniej część kosztów.

Zatem czy taki biznes się w ogóle opłaca? Ile można zarobić na lotach turystycznych? Loty widokowe kosztują około 500-600 złotych za osobę, a w koszu zazwyczaj mieszczą się 2 osoby plus pilot. Zatem za godzinny lot dla 2 osób powinniśmy zarobić około 1000 złotych, gdzie 80% tej kwoty idzie na pokrycie kosztów zużycia balonu oraz na pilota. Jak widać zarobek nie jest zbyt wielki, jednak chętnych na loty turystyczne i wielkoformatowe reklamy nie brakuje. Dlatego na dłuższą metę może się to okazać całkiem niezłym interesem.

Jak zostać pilotem balonowym?

Aby zostać pilotem balonowym, najlepiej zgłosić się do aeroklubu lub innego ośrodka oferującego loty balonowe i naukę latania. Taki kurs można rozpocząć dopiero po ukończeniu 16 roku życia. Natomiast egzamin na pilota balonowego może zdać osoba, która skończyła 17 lat. Kurs składa się z części teoretycznej, a także praktycznej (należy wylatać odpowiednią ilość godzin z instruktorem). Całe szkolenie jest dosyć pracochłonne i kosztowne. Jednak widoki, które możemy podziwiać z balonu są warte każdej ceny.

Ile kosztuje lot balonem?

Na koniec warto jeszcze spojrzeć na ten temat z innej strony – ile kosztuje lot balonem? Jest to emocjonująca i co za tym idzie – popularna atrakcja. A ile trzeba za nią zapłacić? To już zależy od tego, którą z dostępnych opcji wybierzesz. Możesz wykupić bilet indywidualny, który kosztuje od 500 zł do 800 zł. Wtedy przelot odbywać będzie się w kilkuosobowych grupach. Im gondola jest większa, a co za tym idzie, pomieści więcej uczestników, tym mniej zapłacisz. Ale jeśli wolisz bardziej kameralne, intymne warunki, możesz zdecydować się na lot balonem samotnie lub w parze. Godzina takiej atrakcji kosztuje ok. 2 000 zł.

komentarze 4

 1. wojtek pisze:

  taki balon by mi się przydał, a tak w ogóle jak mówi się profesjonalnie na taki balon bo w angielskim to coś a’la „hot balloon” a w polskim jak w końcu jest profesjonalnie?

 2. baloon pisze:

  Nie wiedziałam, że loty balon traktuje się jak sport, jestem zaskoczona. Swoją drogą koszt jest naprawdę poważny, to raczej rozrywka dla bardzo bogatych ludzi.

 3. Łukasz pisze:

  Miałem w tym roku jechać na Podkarpacie – tam są wyścigi balonami, ale nie wyszło. W Turcji bodajże też się to odbywa i to na dużą skalę. Widok takiej masy balonów w powietrzu to coś wspaniałego!

 4. Wiktoria pisze:

  Ile zarabia taki pilot balonowy?

Dodaj Twój komentarz