piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney
Stojące monety

Jednym z często pojawiających się problemów, jest ten związany z brakiem opłat za alimenty. Jest to zjawisko nagminne i pomimo licznych zmian i nowelizacji prawa, ciężko jest o wyegzekwowanie długu od dłużnika alimentacyjnego. Znaczna część z nich świadomie uchyla się od płacenia, ale są i tacy, którzy z określonych powodów nie są w stanie spłacać alimentów i nie czują się z tym dobrze. Czy w takim przypadku wzięcie pożyczki na spłatę alimentów jest dobrym pomysłem?

Jak wygląda zadłużenie alimentacyjne w Polsce?

Niestety w Polsce niepłacenie alimentów jest prawdziwą plagą, z którą od lat starają walczyć ustawodawcy, wprowadzając coraz to nowsze nowelizacje, mające na celu nakładanie wysokich kar dla osób, uchylających się od płacenia na dzieci. Według danych KRD w naszym kraju jest blisko 200 tys. dłużników alimentacyjnych, a z każdym miesiącem wysokość zadłużenia rośnie. Na karę pozbawienia wolności do 2 lat, narażają się osoby, które zalegają z zapłatą co najmniej za trzy miesiące. Jedynym sposobem na uniknięcie więzienia jest uregulowanie wszystkich zaległości. Niestety ściągalność długów w Polsce jest bardzo niska, a mało kogo stać na to, by spłacić zadłużenie z kilku czy kilkunastu miesięcy. W tym przypadku pomocne może być zaciągnięcie pożyczki.

zobacz także:  Co to jest storno?

Na co można wziąć pożyczkę gotówkową?

Pożyczka gotówkowa to oferta finansowa, która z założenia jest łatwiejsza do wzięcia, niż kredyt gotówkowy. Można ją otrzymać zarówno w banku, jak i licznych firmach pozabankowych, których oferty są bardzo zróżnicowane. Największą zaletą pożyczek gotówkowych jest niższy próg weryfikacyjny, a także stosunkowo krótki czas oczekiwania na decyzję. Poza tym, w przypadku pożyczki nie ma potrzeby określania, na jaki cel zostaną przeznaczone pieniądze i nie trzeba się z tego tłumaczyć nikomu. To znacznie ułatwia sprawę i może zadecydować o tym, by za pomocą pożyczki spłacić zaległe zobowiązania, w tym te związane z alimentami.

Jaka pożyczka na spłatę alimentów?

Z racji tego, że brak spłaty alimentów zaliczany jest jako zadłużenie, obciąża ono naszą zdolność kredytową. Co za tym idzie, chcąc wziąć pożyczkę na spłatę alimentów, nie uzyska się jej w banku, gdzie takie informacje są bardzo skrupulatnie sprawdzane. Z tego też powodu powinno się szukać innych ofert, związanych z firmami pozabankowymi i w tym przypadku możliwości mamy stosunkowo wiele. Najlepiej jest zdecydować się na oferty pożyczkowe bez BIK i KRD, co można znacząco zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. A nawet jeżeli firmy pożyczkowe sprawdzają dane kredytowe klientów, w przeciwieństwie do banków podchodzą do tego bardziej liberalnie i są bardziej wyrozumiałe.

zobacz także:  Ustawa o biopaliwach, Przejęcie brytyjskiego tankowca... - przegląd 19 lipiec 2019

W tym wypadku mamy do wyboru kilka możliwości: pożyczki chwilówki, pożyczki na raty, a także pożyczki dla bezrobotnych i na dowód. Dużym ułatwieniem są także pożyczki online, które pozwalają na załatwienie sprawy bez wychodzenia z domu i przy minimalnej weryfikacji danych.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze pożyczki na alimenty?

Niezależnie od celu, na który chcemy wziąć pożyczkę, decyzji o złożeniu wniosku nie powinniśmy podejmować zbyt pochopnie. Przede wszystkim należy dokładnie przeanalizować swoją sytuację materialną oraz zdolność finansową, która pozwoli nam na zweryfikowanie naszych możliwości oraz uniknięcie wpadnięcia w większe długi. Trzeba pamiętać, że pożyczka to zobowiązanie finansowe, które wymaga spłaty w określonym terminie lub terminach, jeżeli jeżeli jest to pożyczka na raty. Należy więc dokładnie wszystko przemyśleć, aby chęć spłacenia zadłużenia alimentacyjnego nie okazała naszym gwoździem do trumny.

1 komentarz

  1. spłacona pisze:

    Teraz pożyczki można wziąć na wszystko, nawet na długi, w tym alimenty. A potem się dziwimy czemu tylu Polaków jest zadłużonych.

Dodaj Twój komentarz