Wszczęto śledztwo w sprawie fałszywych alarmów bombowych, do których licznie dochodziło podczas matur. Ich sprawcy mają ponieść konsekwencje swoich czynów.
- Śledztwo w sprawie alarmów bombowych
- UE solidarna z Cyprem
- Koreańskie pociski
- Australijskie banknoty z błędem
Śledztwo w sprawie alarmów bombowych
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo dotyczące serii fałszywych bombowych alarmów. Chodzi o serię zawiadomień w dniach 6-7 maja o rzekomych podłożeniach ładunków wybuchowych w szkołach.
W poniedziałek 6 maja, czyli pierwszego dnia matur, 122 szkoły zgłosiły do okręgowych komisji egzaminacyjnych, że drogą mailową otrzymały informacje o podłożeniu ładunku wybuchowego. Następnego dnia takich sygnałów było już 633, wszystkie tak samo fałszywe. Karą za takie przestępstwo może być pozbawienie wolności do 8 lat. Śledztwo zostało powierzone Wydziałowi do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji.
UE solidarna z Cyprem
Na szczycie w Sybinie przywódcy Unii Europejskiej wyrazili solidarność z Cyprem. Na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej tego państwa Turcja rozpoczęła wiercenia dna morskiego w poszukiwaniu węglowodorów. W sobotę minister spraw zagranicznych Turcji Mavlut Cavusoglu poinformował, że turecki statek badawczy Barbaros Hayrettin Pasa prowadzi już prace na szelfie kontynentalnym i wkrótce rozpoczną się w wyznaczonych punktach odwierty w poszukiwaniu złóż ropy i gazu.
Cypryjski resort dyplomacji określił takie działania jako „prowokację” i „jawne naruszenie suwerenności Republiki Cypryjskiej”. W poniedziałek Recep Tayyip Erdogan, prezydent Turcji, powiedział, że liczy na wsparcie NATO w prowadzonych przez jego kraj działaniach.
Teraz UE wyraziła swoje poparcie dla Cypru w tym sporze. Donald Tusk, szef Rady Europejskiej, na konferencji prasowej ogłosił, że Unia Europejska popiera Cypr i oczekuje od Turcji respektowania suwerennych praw swojego państwa członkowskiego.
Koreańskie pociski
Korea Północna już po raz drugi w tym tygodniu wystrzeliła niezidentyfikowane pociski. W sobotę wystrzelonych zostało kilka pocisków krótkiego zasięgu, które spadły do Morza Japońskiego. Drugi incydent miał miejsce w czwartek około godziny 16.30 miejscowego czasu. Pociski zostały wystrzelone z regionu Pjongan w kierunku wschodnim. W komunikacie agencji Yonhap, powołującym się na komunikat południowokoreańskiego połączonego kolegium szefów sztabów sił zbrojnych, nie podano informacji o miejscu, w którym pociski spadły.
Australijskie banknoty z błędem
Australijski bank centralny przyznał, że na 46 milionach banknotów popełniony został błąd. Literówka występuje na banknocie 50 dolarów australijskich w cytacie z pierwszego przemówienia przed parlamentem Edith Cowan, pierwszej kobiety wybranej do australijskiego parlamentu (to właśnie ona znajduje się na banknocie). Błąd pojawia się trzykrotnie w słowie „responsibility”, zapisanym za każdym razem w formie „responsibilty”, a zatem pozbawionym ostatniej litery „i”.
Banknoty pozostaną w obiegu. Bank centralny zapowiedział poprawienie tego błędu przy kolejnym tegorocznym druku.