środa, 17 lipca 2024
HotMoney

Kto jest na polskich banknotach? Dlaczego nie ma kobiet na banknotach PLN?

200 zł

Niedawno w Polsce było głośno o kampanii „Nic nie dzieje się bez kobiet… i bez pieniędzy”, podczas której zastanawiano się, dlaczego na polskich banknotach nie ma kobiet. Kampania ta miała zmusić do zastanowienia, ale i podkreślić rolę płci pięknej w tworzeniu historii i dokonywaniu rzeczy niezwykłych. Przyjrzyjmy się więc polskim banknotom i poszukajmy odpowiedzi na pytanie: dlaczego nie ma na nich kobiet?

Kto jest na banknocie 10-złotowym?

Banknot o nominale 10-złotowym utrzymany jest w ciemnobrązowej kolorystyce. Jego wymiary to 120/60 mm. Na awersie banknotu znajduje się portret księcia Mieszka I, który był inspirowany ryciną Jana Matejki. Widoczne są także dwie rozety podobne do tych z posadzki katedry gnieźnieńskiej i motyw roślinny z romańskich naczyń liturgicznych. W lewym dolnym rogu umieszczony został kwadrat. Na rewersie banknotu widnieje denar, jakim płacono w czasach Mieszka I i kolumny romańskie.

zobacz także:  Dlaczego Bitcoin spada? Czy kryptowaluta będzie na giełdzie?

Kto jest na banknocie 20-złotowym?

Na banknocie 20-złotowym dominuje kolorystyka fioletowo-różowa. Wymiary tych banknotów to 126/63 mm. Na awersie widoczny jest portret króla Bolesława I Chrobrego oraz portal romański. Widoczna jest także korona dębu z Drzwi Gnieźnieńskich. W lewym dolnym rogi widnieje okrąg. Na rewersie banknotu 20-złotowego dostrzec można denar Bolesława Chrobrego, romańską rotundę pw. św. Mikołaja w Cieszynie oraz lwa na wici roślinnej.

Kto jest na banknocie 50-złotowym?

Banknot 50-złotowy utrzymany jest w kolorystyce granatowo-niebieskiej. Jest większy od poprzednich banknotów, jego wymiary to 132/66 mm. Awers przedstawia portret króla Kazimierza III Wielkiego, ornament gotycki, ukoronowaną literę K z drzwi katedry na Wawelu. W lewym dolnym roku widoczny jest romb. Rewers banknotu przedstawia orła z pieczęci Kazimierza III Wielkiego i insygnia królewskie. Dostrzec można również panoramę Krakowa oraz Kazimierza.

Kto jest na banknocie 100-złotowym?

Banknoty o nominale 100-złotowym zdominowane są przez kolor zielono-oliwkowy. Wymiary wynoszą 138/69 mm. Na awersie banknotu znajduje się król Władysław II Jagiełło i elementy ornamentyki gotyckiej. W lewym dolnym rogu umieszczony został równoramienny krzyż. Rewers banknotu to Orzeł Biały z nagrobka Władysława II Jagiełły oraz dwa nagie miecze, hełm i płaszcz krzyżacki. Widoczny jest także zamek krzyżacki w Malborku.

zobacz także:  Co to jest Bank Centralny?

Kto jest na banknocie 200-złotowym?

Banknot 200-złotowy utrzymany jest w żółto-oliwkowej stylistyce. Jego wymiary wynoszą 144/72 mm. Na awersie dostrzec można króla Zygmunta I Starego, wieniec przewiązany wstęgą, tarczę herbową z literą S, a w lewym dolnym rogu jest równoramienny trójkąt. Na rewersie natomiast widać orła przeplecionego literą S z Kaplicy Zygmuntowskiej katedry na Wawelu.

Kto jest na banknocie 500-złotowym?

Banknot 500-złotowy w obiegu jest dopiero od 2017 roku. Utrzymany jest w kolorystyce szaro-niebiesko-fioletowo-żółtej. Wymiary to 150/75 mm. Na awersie widoczny jest król Jan III Sobieski, herb Janina i szyszak husarski. W lewym dolnym rogu zauważalne są kółka (8) z białymi krzyżykami. Na rewersie natomiast znajduje się Orzeł Biały z czasów panowania Jana III Sobieskiego, a w tle widoczny jest pałac w Wilanowie.

Dlaczego nie ma kobiet na banknotach?

To jest dobre pytanie. Rzecznik NBP twierdzi, że na banknotach znajdują się polscy królowie i książę z dynastii Piastów i Jagiellonów. Pojawiają się oni chronologicznie, wraz ze wzrostem nominału. Umieszczenie teraz na którymś z banknotów kobiety zaburzyłoby więc ten porządek.

Kobiety pojawiły się jedynie na banknotach kolekcjonerskich. Wśród nich była Maria Skłodowska-Curie. Banknot ten pojawił się w 2011 roku z okazji 100. rocznicy przyznania Nagrody Nobla Skłodowskiej-Curie. To właśnie ona wymieniana jest jako główna kandydatka, która powinna na stałe zagościć na jakimś polskim banknocie. Oprócz niej, wymienia się jeszcze królową Jadwigę, królową Bonę, Annę Jagiellonkę oraz Marysieńkę Sobieską.

zobacz także:  Oskarżenia AliExpress, Stanowisko Huawei... - przegląd 29 maj 2019

1 komentarz

  1. Haśka pisze:

    Mam nadzieję, że doczekamy czasów, kiedy kobiety pojawią się na banknotach. Uważam, że takie postaci jak wspomniane w artykule kobiety powinny być bardziej doceniane i częściej wspominane w życiu publicznym.

Dodaj Twój komentarz