środa, 22 marca 2023
HotMoney

Kto jest na polskich banknotach? Dlaczego nie ma kobiet na banknotach PLN?

200 zł

Niedawno w Polsce było głośno o kampanii „Nic nie dzieje się bez kobiet… i bez pieniędzy”, podczas której zastanawiano się, dlaczego na polskich banknotach nie ma kobiet. Kampania ta miała zmusić do zastanowienia, ale i podkreślić rolę płci pięknej w tworzeniu historii i dokonywaniu rzeczy niezwykłych. Przyjrzyjmy się więc polskim banknotom i poszukajmy odpowiedzi na pytanie: dlaczego nie ma na nich kobiet?

Kto jest na banknocie 10-złotowym?

Banknot o nominale 10-złotowym utrzymany jest w ciemnobrązowej kolorystyce. Jego wymiary to 120/60 mm. Na awersie banknotu znajduje się portret księcia Mieszka I, który był inspirowany ryciną Jana Matejki. Widoczne są także dwie rozety podobne do tych z posadzki katedry gnieźnieńskiej i motyw roślinny z romańskich naczyń liturgicznych. W lewym dolnym rogu umieszczony został kwadrat. Na rewersie banknotu widnieje denar, jakim płacono w czasach Mieszka I i kolumny romańskie.

Kto jest na banknocie 20-złotowym?

Na banknocie 20-złotowym dominuje kolorystyka fioletowo-różowa. Wymiary tych banknotów to 126/63 mm. Na awersie widoczny jest portret króla Bolesława I Chrobrego oraz portal romański. Widoczna jest także korona dębu z Drzwi Gnieźnieńskich. W lewym dolnym rogi widnieje okrąg. Na rewersie banknotu 20-złotowego dostrzec można denar Bolesława Chrobrego, romańską rotundę pw. św. Mikołaja w Cieszynie oraz lwa na wici roślinnej.

Kto jest na banknocie 50-złotowym?

Banknot 50-złotowy utrzymany jest w kolorystyce granatowo-niebieskiej. Jest większy od poprzednich banknotów, jego wymiary to 132/66 mm. Awers przedstawia portret króla Kazimierza III Wielkiego, ornament gotycki, ukoronowaną literę K z drzwi katedry na Wawelu. W lewym dolnym roku widoczny jest romb. Rewers banknotu przedstawia orła z pieczęci Kazimierza III Wielkiego i insygnia królewskie. Dostrzec można również panoramę Krakowa oraz Kazimierza.

Kto jest na banknocie 100-złotowym?

Banknoty o nominale 100-złotowym zdominowane są przez kolor zielono-oliwkowy. Wymiary wynoszą 138/69 mm. Na awersie banknotu znajduje się król Władysław II Jagiełło i elementy ornamentyki gotyckiej. W lewym dolnym rogu umieszczony został równoramienny krzyż. Rewers banknotu to Orzeł Biały z nagrobka Władysława II Jagiełły oraz dwa nagie miecze, hełm i płaszcz krzyżacki. Widoczny jest także zamek krzyżacki w Malborku.

Kto jest na banknocie 200-złotowym?

Banknot 200-złotowy utrzymany jest w żółto-oliwkowej stylistyce. Jego wymiary wynoszą 144/72 mm. Na awersie dostrzec można króla Zygmunta I Starego, wieniec przewiązany wstęgą, tarczę herbową z literą S, a w lewym dolnym rogu jest równoramienny trójkąt. Na rewersie natomiast widać orła przeplecionego literą S z Kaplicy Zygmuntowskiej katedry na Wawelu.

Kto jest na banknocie 500-złotowym?

Banknot 500-złotowy w obiegu jest dopiero od 2017 roku. Utrzymany jest w kolorystyce szaro-niebiesko-fioletowo-żółtej. Wymiary to 150/75 mm. Na awersie widoczny jest król Jan III Sobieski, herb Janina i szyszak husarski. W lewym dolnym rogu zauważalne są kółka (8) z białymi krzyżykami. Na rewersie natomiast znajduje się Orzeł Biały z czasów panowania Jana III Sobieskiego, a w tle widoczny jest pałac w Wilanowie.

Dlaczego nie ma kobiet na banknotach?

To jest dobre pytanie. Rzecznik NBP twierdzi, że na banknotach znajdują się polscy królowie i książę z dynastii Piastów i Jagiellonów. Pojawiają się oni chronologicznie, wraz ze wzrostem nominału. Umieszczenie teraz na którymś z banknotów kobiety zaburzyłoby więc ten porządek.

Kobiety pojawiły się jedynie na banknotach kolekcjonerskich. Wśród nich była Maria Skłodowska-Curie. Banknot ten pojawił się w 2011 roku z okazji 100. rocznicy przyznania Nagrody Nobla Skłodowskiej-Curie. To właśnie ona wymieniana jest jako główna kandydatka, która powinna na stałe zagościć na jakimś polskim banknocie. Oprócz niej, wymienia się jeszcze królową Jadwigę, królową Bonę, Annę Jagiellonkę oraz Marysieńkę Sobieską.

1 komentarz

  1. Haśka pisze:

    Mam nadzieję, że doczekamy czasów, kiedy kobiety pojawią się na banknotach. Uważam, że takie postaci jak wspomniane w artykule kobiety powinny być bardziej doceniane i częściej wspominane w życiu publicznym.

Dodaj Twój komentarz