czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Ile kosztuje upadłość konsumencka? Koszty upadłości konsumenckiej osoby prywatnej i firmy

Brązowy pusty portfel

Kiedy wpadniemy w spiralę długów, wówczas jednym racjonalnym wyjściem z sytuacji jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jeżeli sytuacja finansowa nie pozwala na spłatę zadłużenia, wówczas takiej osobie grozi niewypłacalność a całą sprawę, musi rozstrzygnąć sąd. Jakie koszty związane są ze sprawą o ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Ile musi zapłacić zwykły obywatel, a ile firma? O tym powiemy w poniższym artykule.

Ile kosztuje upadłość konsumencka?

Rozpoczynając całą procedurę sądową związaną z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej, należy złożyć wniosek do sądu i uiścić opłatę w wysokości 30 zł oraz opłatę skarbową od pełnomocnictwa. Dalsze postępowanie rodzi kolejne opłaty, ponieważ upadłość konsumencka to również koszty, o czym dobrze jest porozmawiać z prawnikiem, którego wsparcie będzie bardzo potrzebne w  procesie sądowym. Zatem kolejnym kosztem będzie wynagrodzenie dla pełnomocnika, którego wysokość uzależniana jest od zakresu zlecenia oraz faktycznego stanu finansowego, reprezentowanego dłużnika. Im bardziej skomplikowana sytuacja i większa ilość pracy, tym wysokość wynagrodzenia dla prawnika będzie relatywnie wyższa.

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, można sporządzić samemu jednak jego opracowanie, a w szczególności jego uzasadnienie jest trudne. Od tego, jak zostanie sformułowany, zależy to, czy uda się doprowadzić do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Jeżeli zdecydujemy się na pomoc prawnika w tym zakresie, musi być to prawnik specjalizujący się w sprawach dotyczących upadłości konsumenckiej. Jest to wąska dziedzina prawnicza i nie wszystkim prawnikom, jest ona dobrze znana.

zobacz także:  Czarny czwartek - historia, definicja, co znaczy dzisiaj i czy może się powtórzyć?

W przypadku kiedy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na pokrycie dalszych kosztów postępowania sądowego, wówczas koszty pokrywa częściowo Skarb Państwa. Syndyk zwraca Skarbowi Państwa należną kwotę niezwłocznie po wpływie do masy upadłości funduszowi wystarczających na pokrycie wszystkich kosztów.

Jakie koszty upadłości konsumenckiej? – osoba prywatna a firma

Obowiązujące przepisy prawa upadłościowego uniemożliwiają złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej osobie prowadzącej własną działalność gospodarczą. Nie dotyczą one jedynie byłych przedsiębiorców, którzy w momencie ogłoszenia upadłości mogą oddłużyć się z zobowiązań prywatnych oraz dążyć do umorzenia długów powstałych w wyniku wcześniej prowadzonej działalności gospodarczej. Regulacje prawne pozwalają także na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, byłym wspólnikom osobowych spółek handlowych.

W przypadku dłużników, którzy prowadzili wcześniej działalność gospodarczą, taki proces może się bardziej wydłużyć w czasie i być bardziej skomplikowany. Pod lupę jest brane wcześniejsze postępowanie dłużnika, zwłaszcza od momentu zaistnienia niewypłacalności. Sąd musi przede wszystkim sprawdzić, czy były przedsiębiorca dążący do ogłoszenia swojego bankructwa, nie dokonał pokrzywdzenia swoich wierzycieli. Ponadto, sąd bardzo dokładnie bada, czy dłużnik należycie spłacał wszelkie zobowiązania firmy i jeśli uzna, że nie posiada ona wystarczających środków na spłatę długu, wówczas zbada czy przedsiębiorca złożył wniosek sądowy we właściwym czasie.

zobacz także:  Kredyty dla młodych – jakie możliwości kredytowe mają młodzi ludzie?

Zatem koszty dotyczące procesu sądowego o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, są ruchome. Z wyjątkiem standardowej opłaty za wniosek, na całość składa się szereg innych opłat koniecznych na pokrycie kosztów sądowych. Jednak jest to cena za to, aby później móc prowadzić w miarę normalne i ułożone życie.

 

Dodaj Twój komentarz