sobota, 20 kwietnia 2024
HotMoney

Zła historia kredytowa? Czy można wyczyścić BIK?

Pralka i pieniadze

Wiele osób ze złą historia kredytową zadaje sobie pytanie jak wyczyścić BIK? Jak jednak wiadomo BIK nie jest instytucją, która może cokolwiek zmienić, jest przecież tylko administratorem danych. To co zrobić, by pozbyć się niewygodnych danych z Biura Informacji Kredytowej?

Jak działa BIK?

Dane do Biura Informacji Kredytowej są przekazywane wtedy kiedy staramy się o kredyt, ale również wtedy kiedy ten kredyt spłacamy. Do BIK trafiają więc co tydzień aktualizacje o tym w jaki sposób spłacamy należności finansowe – czy odbywa się to terminowo czy z opóźnieniami. Jak to jednak wygląda w praktyce? Jeśli regularnie spłacamy kredyt, dla innych instytucji finansowych jesteśmy w BIK niewidoczni. Jedynym, co uprawnia do uwidocznienia takich informacji jest podpisanie zgody na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach. Kiedy jednak inni widzą naszą historię kredytową? Wtedy gdy jest ona zła i zalegamy ze spłatami. Informacje na ten temat mogą być przetwarzane bez naszej zgody przez 5 lat. Dzieje się tak w momencie kiedy ze spłatą spóźniamy się ponad 60 dni czyli 30 od momentu poinformowania o zamiarze przetwarzania danych.

zobacz także:  Czy warto ubezpieczyć bagaż podczas podróży?

Czyszczenie historii BIK? To nie takie proste!

Tylko w trzech sytuacjach da się tak naprawdę wyczyścić BIK, w innym natomiast potrzeba na to dużo pieniędzy (których przecież i tak potrzebujemy). Wyczyszczenie historii w BIK jest możliwe kiedy klient chce odwołać zgodę na przetwarzanie danych o kredycie już spłaconym. O usunięcie danych z BIK można się także starać kiedy minęło 5 lat od spłaty kredytu, który przysporzył wielu problemów finansowych. Oczywiście wystąpić o usunięcie danych z BIK możemy także wtedy kiedy zauważyliśmy jakieś nieprawdziwe informacje, które się w nim znalazły.

Kwestię danych w BIK można także usunąć na drodze prawnej, wiąże się to jednak z licznymi trudnościami. Prawnik, którego opłaciliśmy szantażuje bank. Jak się to jednak dzieje? Wiadomo, że wyczyszczenie historii w BIK nie jest prostym zadaniem, a i same banki nieraz popełniają błędy. Jeśli zatem opłacona przez nas kancelaria znajdzie jakąś nieprawidłowość, ma powód do zażądania od instytucji pożyczającej odszkodowania. Kiedy jednak zastanawiamy się jak wyczyścić BIK bez spłaty zobowiązania, od razu należy sobie uświadomić, że będzie to niemożliwe. Aby przystąpić do czyszczenia historii BIK trzeba posiadać tak zwana „czystą kartę” czyli mieć spłacone wszystkie kredyty.

zobacz także:  Nowe przepisy dla kierowców. Nie trzeba już mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego

Automat do pobierania pieniędzy

Czym grozi posiadanie złej historii kredytowej?

Wydawać się może, że posiadanie złej historii kredytowej grozi tylko nieudzieleniem przez bank kolejnego kredytu. Jednak nie tylko. W niektórych przypadkach zła historia w BIK może prowadzić do utraty pracy. Załóżmy bowiem, że przedsiębiorstwo, w którym pracujemy chce zaciągnąć kredyt dla firmy w banku, a bank posprawdza przeszłość kredytową właścicieli i pracowników. Jeśli nawet przez przypadek nasza historia kredytowa nie będzie dobra, to kierownictwo może podjąć decyzje o zwolnieniu nas z pracy, gdyż przez nas nie otrzyma kredytu dla firmy. To raczej rzadkie przypadki, niemniej jednak sporadycznie takie sytuacje mają miejsce.

Czy czyszczenie historii BIK jest zgodne z prawem?

Istnieją firmy, które ogłaszają się jako czyściciele historii BIK. Jednak jeśli trafimy na taką informację powinna ona nam dać do myślenia, ponieważ żadna instytucja tego typu nie będzie działała zgodnie z prawem. Na czym zatem to polega? Firmom, które chcą wyczyścić historię w BIK po pierwsze zależy na zdobyciu pieniędzy od klienta, a po drugie muszą wykorzystać pewną furtkę prawną. Banki nieraz nie wysyłają klientom informacji o przetwarzaniu danych o spłacie kredytu (po 30 dniach od spóźnienia w spłacie kredytu). Firmy, które chcą wyczyścić BIK powołują się wtedy na złamanie procedury.

zobacz także:  Popularne hasła reklamowe na święta, co oryginalne, co się powtarza?

Najlepiej jest regularnie sprawdzać swoją historię w BIK – raz na 6 miesięcy każdy może pobrać raport na jej temat. Procedura weryfikacyjna nie jest tu skomplikowana, a my mamy cały czas dostęp do informacji jakie znajdują się w BIK. I nie trzeba wcale słono płacić firmom, które stosują jedynie triki marketingowe, kluczem do sukcesu jest bowiem regularnie spłacanie należności, które pomoże uniknąć kłopotów.

komentarze 2

  1. Natalia pisze:

    miała sytuację kiedyś że bank wpisał mnie do BIK za kilka złotych (dosłowanie było to mniej niż 10 zł) przy likwidacji konta, poniewaz po zamknieciu gdy juz konta nie widzialam to naliczyl jaką oplate za sprawdzenie w bankomacie, paranoja było odkręcanie wszystkiego, oczywiście spotkało mnie to gdy brała za kilka lat kolejny kredyt….. tak to jest z bankami i bikiem

  2. Emilia pisze:

    Ja nie sprawdzałam się jeszcze nigdy w BIK. Mam nadzieję, że tam nic nie ma. Staram się wszystko spłacać w terminie. Nie brałam też nigdy kredytu.

Dodaj Twój komentarz