czwartek, 18 kwietnia 2024
HotMoney

Wzrost cen badania technicznego: ile kosztuje pierwszy przegląd motocykla oraz samochodu?

ile kosztuje przegląd samochodu

Przegląd techniczny pojazdu jest gwarancją naszego bezpieczeństwa na drogach, jednak wielu kierowców postrzega go jako przykry obowiązek. Związany jest z koniecznością wygospodarowania czasu, pieniędzy, często towarzyszy mu obawa, że samochód nie zostanie dopuszczony do ruchu. Jak obecnie kształtują się ceny badania technicznego pojazdów i czy czekają nas zmiany?

Gdzie i dlaczego musimy poddać pojazd badaniu technicznemu?

Badanie techniczne samochodu możemy przeprowadzić w, dowolnie wybranej, stacji diagnostycznej na terenie całego kraju. Pojazdy przeznaczenia specjalnego, jak np. karetki pogotowia ratunkowego, poddawane są przeglądowi w okręgowych stacjach kontroli pojazdów.

Niedopełnienie obowiązku okresowej diagnostyki, tak samo jak brak ubezpieczenia komunikacyjnego naraża nas na finansowe konsekwencje. Użytkując pojazd nie jesteśmy często w stanie samodzielnie ocenić stanu hamulców czy zawieszenia. Nie zwracamy uwagi na zmiany w pracy układu kierowniczego. Obowiązkiem diagnosty jest weryfikacja stanu technicznego i legalności pojazdu, tak aby dopuszczony do ruchu nie stwarzał zagrożenia.

zobacz także:  Ile kosztuje klimatyzacja w samochodzie?

Co podlega sprawdzeniu w trakcie badania?

Pierwszym elementem, który poddany jest weryfikacji jest zgodność, wbitego na nadwoziu numeru VIN z numerem wpisanym do dowodu rejestracyjnego. Diagnosta sprawdza następnie stan wyposażenia jak gaśnica, trójkąt ostrzegawczy i komplet zagłówków.

Pojazdy, których szyby zostały fabrycznie przyciemnione podlegają obowiązkowej ocenie przepuszczalności światła. Badaniu zostanie poddane działanie kierunkowskazów, świateł stopu, cofania, pozycyjnych i drogowych. Nie bez uwagi pozostaną też wycieraczki i spryskiwacze, w dalszej kolejności stan opon, gdzie badane jest zużycie bieżnika. W następnym etapie kontroli podlega stan podwozia samochodu, w tym sprawność hamulców i stan zawieszenia oraz ewentualne wady układu kierowniczego.

Jak zmiany w przepisach wpłyną na koszt przeglądu?

W zeszłym roku trwały intensywne prace nad nowelizacją ustawy prawo o ruchu drogowym. W myśl nowych przepisów zmianie miały ulec regulacje dotyczące przeglądów technicznych. Badanie w stacjach diagnostycznych miało być, przede wszystkim droższe oraz bardziej wnikliwe. Zdecydowana część projektu nie weszła w życie, wiele proponowanych rozwiązań przesunięto na 2020 rok.

Zmiany, które wprowadzono dotyczą min. opłaty za przegląd, którą obecnie trzeba uiścić przed wjazdem na kanał. Za badanie auta z instalacją gazową zapłacimy teraz 162 zł, a jeśli zgłosimy się na przegląd po upływie 45 dni od upływającego terminu, zapłacimy 50% więcej. Za poruszanie się samochodem po drogach publicznych bez ważnego przeglądu grozi nam mandat w wysokości 500 zł.
Zapowiadany wzrost cen za przegląd związany jest z opłatą jakościową, która zwiększy koszt usługi o 3,50 zł.

zobacz także:  Co to jest danina solidarnościowa? Kto zapłaci nowy podatek?

Ile kosztuje pierwsze badanie techniczne motocykla?

Stawki przeglądów, określone rozporządzeniem ministerstwa infrastruktury, są jednolite w całym kraju. W przypadku zakupu nowego motocykla otrzymujemy od sprzedawcy świadectwo homologacji. Używana maszyna, która nie posiada aktualnych badań technicznych musi zostać poddana badaniu, związane jest to z wydatkiem 62 zł.

Jak kształtują się koszty przeglądu samochodu?

Pierwsze badanie techniczne nowego samochodu należy przeprowadzić przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji. Kolejne trzeba wykonać po następnych 2 latach, potem mamy obowiązek zgłosić się na przegląd co roku. Cena diagnostyki samochodu osobowego, o masie do 3,5 t, z silnikiem diesla lub benzynowym to 98 zł.

Dodaj Twój komentarz