poniedziałek, 15 lipca 2024
HotMoney

Koszty posiadania auta za granicą: ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w Anglii, a ile przegląd, eksploatacja

Ulica Londynu

O kosztach utrzymania samochodu pisało się już wiele, choć głównie każdy skupia się na tym, jak wygląda to w Polsce. Co jednak gdy mieszkamy za granicą, na przykład w Wielkiej Brytanii? Ile będzie nas kosztowało ubezpieczenie samochodu, jego przegląd czy ogólne użytkowanie?

Ile kosztuje utrzymanie samochodu za granicą?

Koszty utrzymania auta za granicą będą bardzo zróżnicowane w zależności od wielu czynników. Każdy z krajów ma nieco inne ceny paliw, inny typ ubezpieczenia samochodu, które może być obowiązkowe, albo nie być wymagane w ogóle. To ile płaci się u mechanika też będzie zależało przede wszystkim od rynku i tego jakie występują sztandarowe ceny za konkretne usługi. Nie da się więc jasno określić gdzie będzie najdrożej, a gdzie najtaniej, choć możliwe jest znalezienie takich badań i zestawień w sieci. Jak jednak będzie to wyglądało w Anglii? Ile wydamy na samochód mieszkając na Wyspach?

zobacz także:  Davos, Mama 4 Plus... - przegląd 22 stycznia

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w Anglii?

Ubezpieczenie samochodu w UK to najprawdopodobniej największy wydatek jaki poniesie się w celu utrzymania pojazdu. Jest ono obowiązkowe, a wysokość będzie zależała od kilku czynników, głównie zakresu ubezpieczenia komunikacyjnego (do wyboru są trzy: podstawowe, rozszerzone i pełne). Możemy za nie więc zapłacić od mniej więcej 300 funtów do nawet 2 000 funtów za rok. Nie jest więc tanio i trzeba się naprawdę dobrze naszukać, żeby znaleźć korzystne ubezpieczenie OC dla samochodu w Wielkiej Brytanii. Możliwe jest też uzyskanie zniżki „no claim bonus” za lata bez wypadku. Niektóre firmy ubezpieczeniowe uwzględniają także zniżki wypracowane przez lata w Polsce.

Ile zapłacimy za przegląd samochodu w Anglii?

Jeżeli chodzi wizytę w warsztacie samochodowym w celu przeglądu technicznego pojazdu, w Anglii funkcjonuje tak zwany MOT, czyli obowiązkowy test sprawności dla każdego auta. Są wówczas sprawdzane wszystkie elementy i porównywane z zapisem w ustawie, aby określić, czy pojazd nadaje się do użytku na drodze. Cena będzie uzależniona od stacji diagnostycznej, nie może jednak przekraczać kwoty 54,85 funtów, która została ustanowiona przez rząd. Szukając miejsca dla wykonania przeglądu, warto przy tym korzystać z internetu, ponieważ często można trafić na promocje.

zobacz także:  Ile kosztuje klimatyzacja w samochodzie?

Ile płaci się za eksploatację samochodu w Anglii?

W przypadku eksploatacji samochodu, w koszty należy wliczyć kilka rzeczy, do których zalicza się: cenę paliwa i podatek drogowy (Road Tax). Jeżeli chodzi o paliwo, to w Anglii głównie korzysta się z benzyny bezołowiowej oraz oleju napędowego, LPG jest rzadkością, głównie ze względów na wysokie koszty instalacji i z tego powodu tylko na niewielu stacjach paliw jest dostępny. Warto przy tym wiedzieć, że olej napędowy (diesel) jest znacznie droższy od benzyny i jednocześnie jest jednym z najdroższych w Europie. Różnica cenowa pomiędzy tymi dwoma typami paliwa to ok. 8%.

Road Tax to obowiązkowy podatek drogowy, który muszą zapłacić wszyscy kierowcy. Zazwyczaj płaci się go za 6 lub za 12 miesięcy, a otrzymany dowód wpłaty musi znaleźć się na przedniej szybie samochodu w widocznym miejscu. Zazwyczaj cena podatku wliczona jest w cenę paliwa, ale możliwe jest także zapłacenie go osobno. Dotyczy to szczególnie samochodów, które rejestrowane były przed 2001 rokiem i zależne są od pojemności silnika (do 1549cc – 125 funtów, więcej niż 1549 cc – 205 funtów).

zobacz także:  Wzrost cen badania technicznego: ile kosztuje pierwszy przegląd motocykla oraz samochodu?

Poza tym, przy samochodach zarejestrowanych po 2001 roku, wysokość podatku zależeć będzie od wysokości emisji CO2, a dokładne stawki dla poszczególnych modeli samochodów dostępne są w tabeli przygotowanej przez rząd. Oczywiście, im więcej nasz samochód kopci, tym wyższy podatek będziemy płacić.

Dodaj Twój komentarz