Czasem zdarza się, w trudniejszym okresie naszego życia konieczne będzie wsparcie psychologiczne. Pójście do psychologa nie jest niczym nadzwyczajnym ani tym bardziej wstydliwym, a może naprawdę bardzo pomóc. Ile jednak będzie nas to kosztowało? Jak wygląda cennik w gabinetach psychologicznych i jak przygotować się do takiej wizyty?
- Ile kosztuje wizyta u psychologa?
- Wizyta u psychologa na NFZ czy prywatnie?
- Jak przygotować się do wizyty u psychologa?
- Psycholog czy psychiatra?
Ile kosztuje wizyta u psychologa?
Cena związana z wizytą w gabinecie psychologicznym będzie zależała od kilku czynników. Podstawowym będzie to, czy zamierzamy się tam wybrać prywatnie czy na NFZ. W drugim przypadku z pewnością nie zapłacimy za to nic, podobnie jak za przeprowadzoną terapię, ponieważ mieści się to koszyku świadczeń zdrowotnych oferowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jeżeli z kolei chcemy się wybrać do specjalisty prywatnie, tutaj trzeba liczyć się z dużą rozbieżnością cenową, która będzie zależała przede wszystkim do danego gabinetu, jego renomy czy miasta, w którym się znajduje. Ceny mogą więc oscylować w granicach od około 60 złotych za wizytę do nawet 200 zł. Trzeba przy tym pamiętać, że zazwyczaj na jednej wizycie się nie kończy, a terapia może trwać kilka tygodni lub miesięcy, więc całkowity koszt może wynieść nas kilkaset złotych do kilku tysięcy.
Wizyta u psychologa na NFZ czy prywatnie?
Zdecydowana większość pacjentów stara się korzystać z pomocy w ramach NFZ, dzięki czemu oszczędza pieniądze. Trzeba jednak pamiętać, że gabinety przyjmujące na kasę chorych zazwyczaj są bardzo oblegane, a terminy wizyt dosyć odległe. Lekarz często ma znacznie większą liczbę pacjentów, co za tym idzie, o wiele trudniej jest mu w sposób indywidualny podejść do każdego. Dodatkowo wbrew pozorom w Polsce nie ma aż tak dużej ilości gabinetów psychologiczno-terapeutycznych, aby sprostać wszystkim wymaganiom w ramach darmowej pomocy.
Gabinetów prywatnych jest zdecydowanie więcej. Choć takie wizyty są bardziej kosztowne, jest też zdecydowanie bardziej indywidualne podejście do pacjenta, okres oczekiwania na wizytę jest krótszy, a to pozwala na ciągłość prowadzonej terapii. Co za tym idzie, jakość opieki jest też na zdecydowanie wyższym poziomie, choć wszystko będzie zależało od indywidualnego podejścia danego gabinetu.
Jak przygotować się do wizyty u psychologa?
Zanim udamy się do psychologa, warto przede wszystkim samemu określić czy rzeczywiście taka pomoc jest nam potrzebna. Jeżeli czujemy, że sami nie damy rady, warto jest poszukać odpowiedniego specjalisty. Wcześniej jednak trzeba umieć ustalić powód tej decyzji, co nas gryzie, z czym sobie nie radzimy, czego się boimy. Nie trzeba się też stresować taką wizytę – psycholog jest od tego, by pomóc nam wyjść z naszego dołka emocjonalnego, a nie nas oceniać. Otwarcie się przed obcym człowiekiem bywa krępujące, ale znając swój cel należy się go trzymać. Należy też sobie uświadomić, że jedna wizyta nie rozwiąże naszych problemów i często będzie konieczne pogłębienie dręczącego nas tematu i poszerzenia analizy.
Psycholog czy psychiatra?
Pomoc psychologiczna i psychiatryczna często są ze sobą zestawiane jako coś ze sobą tożsame, a to nie jest prawda. Przede wszystkim psycholog, choć zajmuje się pomocą przy zaburzeniach emocjonalnych nie jest lekarzem, jak w przypadku psychiatry, który jest absolwentem studiów medycznych. Psycholog nie może wypisywać recept, psychiatra tak. W przypadku wizyt u psychologa prowadzi się złożone terapie przez rozmowę z pacjentem na różne tematy związane z problemami, z którymi sobie nie radzi (depresja, żałoba, problemy w związku itd.). W przypadku psychiatry jako lekarza, nie zajmuje się on terapiami, diagnozuje on problem, może przepisać konkretne leki lub zalecić terapię psychologiczną.
A co w przypadku psychologa i psychoterapeuty? To też nie jest to samo. Nie każdy psycholog jest psychoterapeutą, z kolei nie każdy psychoterapeuta jest absolwentem studiów psychologicznych. Zawód ten zdobywa się po ukończeniu dodatkowej szkoły czy kursów z zakresu psychoterapii, dodatkowo tylko kilka szkół w Polsce ma certyfikaty uznane przez NFZ.