czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Weryfikacja kredytobiorcy – na czym polega?

Podpisywanie umowy

Każdy kto brał lub próbował brać kredyt wie, że nie jest to szybki proces i najczęściej wiąże się ze stosunkowo długim oczekiwaniem. Dzieje się tak dlatego, że składając wniosek o kredyt, bank musi przestrzegać pewnych zasad, a także dokładnie sprawdzić wnioskodawcę, aby mieć pewność, że udzielony kredyt się zwróci. Weryfikacja kredytobiorcy trochę trwa i często wymaga od nas donoszenia coraz to nowych dokumentów. Na czym to właściwie polega?

Dlaczego ubieganie się o kredyt gotówkowy trwa długo?

Wnioskowanie o kredyt i oczekiwanie na decyzję z banku to bolączka każdego z nas. Jet to na tyle uciążliwe, że często zamiast męczyć się czekaniem, wiele osób decyduje się na szybszą i zdecydowanie łatwiejszą do uzyskania pożyczkę gotówkową. Mimo wszystko, powolna weryfikacja ze strony banku nie jest bez powodu – pozwala to na jak najlepsze zoptymalizowanie oferty kredytowej, a tym samym lepsze jej dostosowanie do naszych potrzeb oraz możliwości finansowych. Instytucji bankowej zależy przede wszystkim na tym, by udzielony kredyt został spłacony w całości, bo jest to dla nich bardziej zyskowne, dlatego bardzo wnikliwie sprawdzają każdego, kto o kredyt gotówkowy się ubiega.

zobacz także:  Podatek od kryptowalut, Eksploatacja Amazonii... - przegląd 2 sierpień 2019

Na czym polega weryfikacja kredytobiorcy?

Banki mają określony proces kredytowy, który składa się z wielu etapów, z czego każdy z nich wymaga dokładnego sprawdzenia i przeanalizowania. Wszystko rozpoczyna się już od samego wniosku, który musi zostać dokładnie sprawdzony pod kątem poprawności i kompletności dokumentów, a także wprowadzony do systemu bankowego. Analizie zostaje poddana przede wszystkim nasza zdolność kredytowa, poprzez sprawdzenie finansów klienta, w tym miesięczna kwota dochodu, liczba osób w gospodarstwie domowym, koszty utrzymania, sumę miesięcznych opłat związanych z innymi zobowiązaniami finansowymi, limity i salda na kartach debetowych i kredytowych, a także inne informacje jak wiek, staż pracy, wykształcenie czy stan cywilny.

Rzecz jasna bank sprawdza też bardzo wnikliwie naszą historię kredytową, stąd też osławione BIK czy KRD. Dobra lub zła historia kredytowa może zaważyć na ostatecznej decyzji. Na podstawie tych wszystkich informacji przygotowywana ocena za pomocą punktów, które odpowiadają za ocenę ryzyka, a im więcej punktów zdobędziemy, tym lepiej dla nas. Oceny i analizy dokonywane są zarówno przez system bankowy, jak i analityka bankowego. Na tej podstawie bank jest w stanie określić terminowość wpłat zobowiązania. Dodatkowo, jeżeli dane osoby nie posiadają żadnej historii kredytowej, nasza ocena też będzie niska, ponieważ BIK nie jest w stanie przewidzieć zachowania potencjalnego kredytobiorcy, a udzielenie kredytu gotówkowego może być ryzykowne..

zobacz także:  Zabezpieczenie kredytu czym jest jakich kredytów dotyczy

Jak długo trwa weryfikacja kredytobiorcy?

Długość trwania weryfikacji będzie zależała od kilku podstawowych czynników. Pierwszym z nich będzie posiadany rachunek rozliczeniowy w danej instytucji finansowej. Jeżeli staramy się o kredyt w banku, którego nie jesteśmy klientami, takie sprawdzanie może potrwać dłużej, niż w przypadku osób starających się o kredyt gotówkowy w banku, w którym konto posiadają.

Inna sprawa to wysokość kwoty, o jaką się staramy – im jest ona wyższa, tym dłużej trwa weryfikacja, bo bank potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji. Przy niskich kwotach przyjęcie lub odrzucenie wniosku może zapaść już w ciągu kilkunastu minut, przy wyższych, może być konieczne doniesienie dodatkowych dokumentów, co rzecz jasna wydłuża cały proces. Jeżeli nasza historia kredytowa jest w porządku i zawsze wszystko płaciliśmy terminowo, oczywistym jest, że będziemy mieli większą ilość punktów BIK, a to także znacząco skróci okres oczekiwania na decyzję.

1 komentarz

  1. Kinga pisze:

    Weryfikacja to długi i żmudny proces. Nic dziwnego, że niektórzy wolą sięgnąć po chwilówkę, którą otrzymają niemal od razu.

Dodaj Twój komentarz