czwartek, 19 września 2024
HotMoney

Gdzie i jak wyrobić książeczkę sanepidowską?

ksiazeczka-sanepidowska-badania-sanitarno-epidemiologiczne

Kelner, kucharz, sprzedawca w piekarni, fryzjer czy hostessa… To tylko część zawodów, które wymagają orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych. Jak je uzyskać? Gdzie wyrobić książeczkę sanepidowską i ile ona kosztuje?

Czy książeczka sanepidowska jeszcze obowiązuje?

Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób z 2008 roku książeczka sanepidowska już nie obowiązuje, natomiast zastąpiło ją orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych, które w zupełności powinno wystarczyć twojemu pracodawcy. Mimo to wielu lekarzy nadal stosuje nieobowiązkowe książeczki, choć jest to tylko dodatkowy wydatek. A czy zmieniło się coś w badaniach sanitarno-epidemiologicznych? Nie, cała procedura i badania wyglądają tak samo jak przed wprowadzeniem ustawy.

Badania sanepidowskie – kto musi je wykonać?

Badania sanitarno-epidemiologiczne są wymagane w pracy, w której istnieje możliwość przeniesienia choroby zakaźnej. Analiza próbek ma sprawdzić, czy nie jesteś nosicielem pałeczek duru brzusznego lub salmonelli. A kiedy możesz zostać poproszony o wykonanie badań sanepidowskich? Lista zawodów, przy których wymagana jest książeczka sanepidowska jest bardzo długa. Najczęściej badania muszą wykonać osoby, które pracują przy żywności, a więc pracownicy gastronomii, produkcji i dystrybucji żywności. Książeczka sanepidowska wymagana jest także od pracowników służby zdrowia oraz osób zajmujących się dziećmi do lat 6.

zobacz także:  Ile kosztuje chrzest, ślub...ile trzeba dać na tacę za sakramenty?

ksiazeczka-sanepidowska-kto-musi-zrobic-badania

Jak wyrobić książeczkę sanepidowską?

Badania sanepidowskie wykonasz w najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, gdzie będziesz musiał przynieść trzy pojemniki z kałem, z trzech kolejnych dni. Pojemniki otrzymasz bezpłatnie przy pierwszej wizycie, gdy przyjdziesz tam ze skierowaniem od pracodawcy.

Na wyniki badań będziesz czekał od 1 do 3 tygodni, gdy je otrzymasz musisz udać się z nimi do lekarza rodzinnego lub lekarza medycyny pracy. Gdy wynik będzie negatywny, lekarz wyda ci orzeczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy. Jednak jeśli wynik badań sanepidowskich będzie pozytywny, lekarz zleci ci wykonanie dodatkowych badań i wyda orzeczenie o czasowym przeciwwskazaniu do wykonywania pracy.

Ile kosztuje książeczka sanepidowska?

Teoretycznie, koszt wyrobienia książeczki sanepidowskiej powinien pokryć pracodawca, jednak w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej i często za badania sanitarno-epidemiologiczne będziesz musiał zapłacić sam. Zakup samej książeczki to wydatek rzędu kilku złotych, jednak jak pisaliśmy na samym początku, nie jest ona już obowiązkowa. Aktualnie, koszt badania sanepidowskiego zawiera badanie materiału na nosicielstwo (60-100 złotych) oraz wizytę u lekarza medycyny pracy (50-100 złotych). Najczęściej całkowity koszt wyrobienia książeczki sanepidowskiej zamyka się w 100-150 złotych. Musisz także pamiętać, że cena ta wzrośnie, gdy lekarz zleci ci wykonanie dodatkowych badań.

zobacz także:  Czy ochroniarz ma prawo przeszukać nas, przeszukać torebkę? Gdzie najczęściej przeszukuje ochrona?

Ile jest ważna książeczka sanepidowska?

Przepisy nie określają jasno okresu, po upływie którego wymagane jest ponowne wykonanie badań. Tę decyzję podejmuje lekarz, w oparciu o wyniki laboratoryjne. Możemy mieć książeczkę sanepidowską ważną 2 lata, 5 lat, a nawet książeczkę bez daty ważności. W dużej mierze zależy to od rodzaju wykonywanej pracy.

Dodaj Twój komentarz