czwartek, 18 kwietnia 2024
HotMoney

Ile kosztuje przepychanie rury? Sposoby na samodzielne udrażnianie rur

Woda lecąca z kranu

Wśród często spotykanych prac do wykonania w domu, znajdują się te związane z hydrauliką. Problemy z rurami nie należą do rzadkich przypadków i zazwyczaj staramy się poradzić sobie z tym sami. Gdy jednak udrożnienie kanalizacji jest ponad nasze możliwości, wówczas wzywamy do pomocy fachowca. Ile jednak będzie nas kosztować wsparcie hydraulika? W jaki sposób można poradzić sobie samodzielnie z udrażnianiem rur?

Jakie usługi wykonuje hydraulik?

Hydraulik to specjalista, który na swojej liście ma dość szeroki zakres usług związany z sanitariami. Można do nich zaliczyć zarówno tak drobne prace jak wymiana uszczelek, czy montaż baterii umywalkowej, jak również wymiana kratek wentylacyjnych, wymiany syfonów, montaże wanny i kabiny prysznicowej, umywalki oraz ubikacji. Wśród często wymienianych usług można wymienić także odpowietrzanie kanalizacji, jak również jej udrożnianie zarówno w umywalkach, zlewach czy ustępach. Każda z takich prac rzecz jasna kosztuje, choć można także spróbować wykonać je samodzielnie, pod warunkiem, że się na tym znamy. W innych przypadkach konieczna będzie pomoc fachowca, który wykona to w sposób prawidłowy i skuteczny.

zobacz także:  Czy sąsiad może palić na balkonie? Jak w praktyce wygląda zakaz palenia w Polsce?

Czy przy udrożnieniu rur konieczny jest hydraulik?

To będzie zależne od kilku czynników, przede wszystkim od tego jak bardzo rury zostały zapchane. Jednym z często stosowanych sposobów na udrożnienie kanalizacji, gdy nie spływa woda, jest użycie popularnego Kreta. Czasem jednak zarówno to, jak i inne sposoby nie pomagają, a rury wciąż są zatkane. Gdy więc podstawowe czynności nie dają rezultatów, a nie chcemy grzebać w rurach, nie chcąc dokonać większych zniszczeń, warto zadzwonić po hydraulika, który na kanalizacji zna się bardzo dobrze i wie, jak zaradzić zapchanym rurom. Może się też zdarzyć, że aby udrożnić je, konieczna będzie całkowita wymiana, wtedy też zdecydowanie samodzielnie tego nie wykonamy.

Ile kosztuje przepychanie rury?

Koszt udrażniania rury odpływowej czy kanalizacyjnej będzie zależny od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, co zostało zapchane, w jakim miejscu i jak bardzo jest to poważna sprawa, to znaczy czy można odpływ udrożnić w prosty sposób, czy konieczne będą większe prace, także związane z potrzebą kucią w ścianę w celu dostania się do rur. Zazwyczaj podstawowa cena za udrożnienie rur wynosi ok. 150 – 200 zł, cena będzie jednak uzależniona od miejsca zamieszkania, wielkości miasta, cennika konkretnej firmy, a także od ilości pracy, którą się w to włoży. Jeżeli w trakcie udrażniania rury pojawią się inne prace konieczne do wykonania, wówczas cena będzie znacznie wyższa i wynieść nawet kilkaset złotych.

zobacz także:  Shell i Gazprom, Kraków bez plastiku... - przegląd 10 kwiecień 2019

Trzeba więc sprawę dobrze przemyśleć, a zdarzają się sytuacje naprawdę awaryjne, kiedy wezwanie hydraulika staje się priorytetem, a wraz z tym konieczna jest też gotówka. Jeżeli jej nie mamy, można sięgnąć po pożyczkę gotówkową, ale i tutaj trzeba byłoby uważać.

Jak udrożnić rury samodzielnie?

Można też spróbować udrożnić rury samodzielnie, ale trzeba jeszcze wiedzieć jak. Najczęściej w przypadku zapchanego odpływu stosuje się środki chemiczne, jak popularny Kret. To dobre rozwiązanie, ale tylko w momencie z zanieczyszczeniami w okolicach syfonu. Jeżeli zatkana jest rura odpływowa, ten sposób może nie zadziałać. W dodatku takich środków nie można używać przy każdym typie instalacji hydraulicznych.

Innym sposobem na udrażnianie jest zastosowanie przepychacza. Używa się ich przy czyszczeniu syfonów i odpływów zarówno umywalek, jak i zlewozmywaków. To skuteczna metoda, ale też tylko do czasu, ponieważ w trakcie przepychania może dojść do zatkania rury w innym miejscu.

Kolejną metodą jest wykorzystanie sprężyny lub żmii. Jest to przede wszystkim długi drut, zazwyczaj mierzący kilka metrów. Wsadza się ją do odpływu i wkręca na całą długość, a następnie wyciąga. Jej grubość i długość powinny być dostosowane do wielkości średnicy odpływu oraz długości instalacji.

zobacz także:  Internet – od czego się zaczęło? Ciekawostki o początkach internetu

Nie każdą zapchaną rurę da się udrożnić samodzielnie. Jeżeli problem znajduje się gdzie indziej, na przykład w przykanaliku, wówczas niewskazane jest, by próbować to naprawiać samodzielnie. Wtedy też niezbędna będzie pomoc fachowca, który się tym zajmie.

komentarzy 7

 1. realny pisze:

  z tymi kretami trzeba czasami uważać, tu facet opisuje co się czasem dzieje gdy za bardzo ufamy reklamom cudownych środków

 2. Przemek pisze:

  Krety brawo oby więcej takich porad 👍to będę miał więcej pracy. A ta cena za udrożnienie to śmiechu warta 🤯 kto się będzie babrał w smrodach i gu…. Za 100 zł

 3. Daniel pisze:

  Ceny za udrażnianie wahają się od 300-500 zł mowa tu o profesjonalnym sprzęcie.Za 150 zł nikt nie przyjdzie z maszyną za 10 000tys i będzie paćkał w gów..e.A co do kreta to radził bym uważać bo potrafi zapchać rurę na amen.

 4. Olaf pisze:

  Nigdzie nie ma takich cen za udrażnianie kanalizacji, a na pewno nie mechaniczne… Kto za 100-150zł babra się… Jeszcze doliczyć do tego dojazd, a co dopiero jak mamy jeszcze pomocnika… Dobrze napisane wyżej, ceny od 300zł wzwyż. Jak ceny nie pasują, to niech kują sobie rury.

 5. Władek pisze:

  Nie ma takich cen jak 100-150zl, chyba ze 5lat temu.

 6. Karol pisze:

  Kret super porada…Tytul powinien brzmieć „”jak samodzielnie zapchać rurę i jeszcze za to zapłacić””brawo za wiedzę na ten temat.Poprosze na namiar na hydraulika który przyjedzie za te pieniądze.

 7. Ala pisze:

  Cena z dzisiaj za przepchanie rury maszyną to 250zł.
  Może komuś się przyda

Dodaj Twój komentarz