Odbyło się posiedzenie, podczas którego rząd i związkowcy starali się wypracować kompromis w sprawie płac nauczycieli. Czy doszło do porozumienia?
USA a Wzgórza Golan
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podczas spotkania z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu podpisał dekret, na mocy którego USA formalnie uznały suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan. Decyzja o podjęciu tego kroku została uargumentowana względami bezpieczeństwa – Trump wskazał na Wzgórza Golan jako potencjalne miejsce dokonywania przez grupy terrorystyczne ataków na Izrael.
Zdarzenie to było częścią wizyty Netanjahu w USA, która była zaplanowana na 3 dni, została jednak skrócona na wieść o ostrzale rakietowym terytorium Izraela, którego dokonano ze Strefy Gazy i w którym rannych zostało co najmniej 7 osób.
Nauczyciele rozmawiają z rządem
Około południa w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego poświęcone sytuacji w polskiej oświacie. Ze strony rządowej dział wzięli w nim między innymi wicepremier Beata Szydło, minister edukacji narodowej Anna Zalewska, wiceminister edukacji Maciej Kopeć, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, wiceminister finansów Filip Świtała, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.
Natomiast reprezentantami strony związkowej byli między innymi prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, przewodniczący OPZZ Jan Guz, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias, szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Ryszard Proksa oraz członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” do spraw dialogu społecznego i negocjacji Henryk Nakonieczny.
Posiedzenie, z przerwami, trwało 4 godziny. Wicepremier Szydło apelowała do związkowców o wycofanie się ze strajku na czas egzaminów, argumentując, że dobro uczniów jest najważniejsze. Związkowcom została też przedstawiona rządowa propozycja, by podwyżka zaplanowana na styczeń 2020 roku zostało zrealizowana już we wrześniu bieżącego roku.
Rozmowy mają być kontynuowane w poniedziałek 1 kwietnia. Strona związkowa ostała poproszona o doprecyzowanie do tego czasu swoich oczekiwań i uzgodnienie spójnego stanowiska. Mimo toczonych negocjacji Jan Guz zapowiedział, że planowany na 8 kwietnia strajk nauczycieli jest sprawą wciąż aktualną.
Współpraca Lotosu i Politechniki Gdańskiej
Grupa Lotos nawiązała współpracę z Politechniką Gdańską. Partnerstwo to obejmować będzie wspólne działania nad projektami badawczo-rozwojowymi związanymi z niskoemisyjnym transportem i magazynowaniem energii.
Lotos i PG planują stworzyć prototypy urządzeń, które następnie mają zostać wdrożone do przemysłu. Mają one być podzielone na dwa obszary: baterie litowo-jonowe i wodór. Podział zadań w tej współpracy jest następujący: Lotos zakupi sprzęt i zajmie się kwestiami związanymi z technologią i licencją, natomiast Politechnika Gdańska udostępni swoje laboratoria i specjalistów.
Ciekawa jestem czy dojdzie do jakiegoś porozumienia z nauczycielami. Nie wyobrażam sobie, żeby np. matury miały się nie odbyć przez protesty, ale też rozumiem sytuację nauczycieli.
Mam nadzieję, że nauczyciele się nie złamią i uda im się otrzymać takie podwyżki, o jakie walczą. Poza tym o strajku było wiadomo od dawna, mogła minister już wcześniej zacząć negocjacje, skoro tak jej zależy na dobru dzieci.