W codziennym życiu często mamy do czynienia z aneksowaniem umów dotyczących kredytów mieszkaniowych i pożyczek hipotecznych. Ważne, aby wiedzieć, które regulacje można korygować, jakie są ograniczenia….W sytuacji, w której umowa została zawarta w formie pisemnej to nie można jej aneksować ustnie. W przypadku umowy notarialnej aneks również musi zostać udokumentowany w tej formie pod rygorem nieważności.
Według drugiej opcji nadpłata kredytu co miesiąc wymaga aneksowania umowy. Warto się nad tym faktem zastanowić zwłaszcza kiedy poprzez nadpłatę ma się zamiar zmniejszyć łączne odsetki płacone bankowi….Aneksowanie umowy skutkuje jednak wniesieniem jednorazowej opłaty w wysokości przynajmniej 200zł oraz ponownym sprawdzeniem zdolności kredytowej. Decyzja o nadpłacie powinna być dlatego dobrze przemyślana, w żadnym wypadku pochopna. Czy opłaca się nadpłacić kredyt hipoteczny?
Możemy wtedy aneksować umowę i zwiększyć kredyt o sumę, której nam brakuje. Taka sytuacja może zostać jednak wykorzystana przez bank do zmienienia jej warunków.
W sytuacji śmierci kredytobiorcy nie ma potrzeby aneksowania umowy, warunki regulowania wszystkich zobowiązań nie ulegają modyfikacji. Spłata, zarówno kredytu samochodowego jak i pożyczki hipotecznej odbywa się według ustalonego harmonogramu.
Termin spłaty był następnie odraczany przez aneksowanie umowy kredytowej i w ten sposób ukrywano straty banku.