wtorek, 16 lipca 2024
HotMoney

Wyłudzenia VAT, Atak na lotnisko w Libii… – przegląd 8 lipiec 2019

samolot na niebie

CBA zatrzymało pracowników Plus Banku w związku z wyłudzeniem nienależnego podatku VAT. Narazili oni bank na duże straty.

Wyłudzenia VAT pracowników Plus Banku

Osiem osób, między innymi działających w Plus Banku, zostało zatrzymanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku z udzieleniem kredytu i próbą wyłudzenia nienależnego VAT. Wśród zatrzymanych znajdują się byli prezesi i członkowie zarządu, dyrektor i pracownicy banku, a także obecni i byli prezesi spółek z województwa mazowieckiego.

Zatrzymanym zostaną postawione zarzuty popełnienia przestępstw na szkodę wierzycieli, przestępstw skarbowych, niegospodarności, usiłowania oszustwa, nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych, ukrywania dokumentów i przekazywania nieprawdziwych danych Narodowemu Bankowi Polskiemu.

Na skutek tych działań Plus Bank odniósł szkodę w wysokości ponad 50 mln zł, ponieważ udzielono kredytu spółce nie posiadającej zdolności do zaciągnięcia takiego zobowiązania. Według śledczych kredytu tego udzielono prawdopodobnie mimo braku zdolności kredytowej i bez ustanowienia formy zabezpieczenia jego spłaty. Termin spłaty był następnie odraczany przez aneksowanie umowy kredytowej i w ten sposób ukrywano straty banku.

zobacz także:  Podatki od nieruchomości: jaki podatek za dom, działkę, piwnicę czy komórkę lokatorską. Od czego zależy wysokość podatku od nieruchomości?

Podejrzany o szpiegostwo Polak opuszcza areszt

Piotr D., były wysoki funkcjonariusz ABW, pracownik firm telekomunikacyjnych, który w styczniu tego roku został zatrzymany w związku z podejrzeniem o szpiegostwo na rzecz Chin, został wypuszczony z aresztu za wpłacone poręczenie w wysokości 120 tys. zł. Prokuratura wniosła zażalenie, obawiając się, że poskutkuje to utrudnianiem śledztwa.

Zatrzymany razem z Piotrem D. Weijing W., dyrektor chińskiej firmy Huawei, ma pozostać w areszcie do 5 października.

Rosja zakazuje lotów do Gruzji

W Rosji wprowadzono zakaz połączeń lotniczych z Gruzją – loty zostały zawieszone na czas nieokreślony. Ten ruch spowodowany jest kryzysem w stosunkach rosyjsko-gruzińskich, wywołanym przez wystąpienie w gruzińskim parlamencie rosyjskiego deputowanego Siergieja Gawriłowa, które zaowocowało protestami w Tbilisi.

Nie wiadomo, jakie będą skutki zawieszenia lotów. Zwrócić należy uwagę, że większość, bo aż 90% rosyjskich turystów, i tak nie przybywało do Gruzji samolotami, lecz drogą lądową. Napięte relacje między tymi krajami mogą jednak zniechęcić wielu do wyjazdu.

Rosja do tej pory nie wznowiła połączeń lotniczych z Ukrainą, zawieszonych w październiku 2015 roku w odpowiedzi na zakaz wprowadzony przez Ukrainę po tym jak nad Donbasem zestrzelony został malezyjski samolot pasażerski.

zobacz także:  Jakie są różnice między kredytem indeksowanym a denominowanym?

Atak na lotnisko w Libii

Międzynarodowy port lotniczy Mitiga, będący jedynym lotniskiem działającym w Trypolisie, został ostrzelany pociskami. Jednym z nich został trafiony samolot linii Afriqiyah. W ataku rannych zostało trzech członków załogi. Lotnisko zostało zamknięte na kilka godzin.

Żadne ugrupowanie nie przyznało się do przeprowadzenia ataku. Wśród podejrzanych o dokonanie tego znajduje się samozwańcza Libijska Armia Narodowa, która podporządkowana jest generałowi Chalifie Haftarowi, i która od dwóch tygodni prowadzi ofensywę, by przejąć kontrolę nad stolicą.

Dodaj Twój komentarz