wtorek, 3 grudnia 2024
HotMoney

Praca po studiach – jak karierę zawodową zaczynają absolwenci?

Pisanie na laptopie

Kończąc szkołę wielu absolwentów staje przed dylematem wyboru kierunku studiów. Poszukują takich, które spełnią oczekiwania rozwoju w dziedzinie związanej z zainteresowaniami i przede wszystkim, staną się gwarancją zatrudnienia w przyszłości. Studenci, mając na uwadze rosnące wymagania runku pracy, dążą do dopasowania swojego wykształcenia do zmieniających się wymogów potencjalnych pracodawców. Jak zaczynają karierę absolwenci po studiach?

Po jakich kierunkach studiów na pewno znajdziesz pracę?

Dynamiczny rozwój rynku pracy kreuje obecnie wiele nowatorskich, do tej pory nieznanych lub mało popularnych, specjalizacji i branż. Do lamusa odeszło przekonanie, że jedynie wykształcenie będzie wystarczające w znalezieniu idealnej pracy.

Globalna sieć internetowa spowodowała stopniowe odchodzenie od tradycyjnego rynku sprzedaży. Internet jest obecnie najbardziej skutecznym sposobem prowadzenia biznesu. I tak po studiach z zakresu informatyki można obecnie liczyć nie tylko na posadę programisty języków, aplikacji mobilnych, grafika komputerowego, ale również na stanowisko np. e-commerce managera. Uzyskanie tytułu magistra inżyniera automatyki i robotyki pozwoli na znalezienie zatrudnienia w instytutach naukowo- badawczych, przemyśle metalurgicznym, chemicznym, przetwórstwie i inżynierii, na stanowiskach jak inżynier robotyki, konstruktor, programista – automatyk. Trzeba pamiętać, że specjaliści w konkretnych dziedzinach są nadal towarem deficytowym na rynku pracy. Studia medyczne na kierunkach lekarski i lekarsko dentystyczny od lat stanowią gwarancję zatrudnienia w szpitalach publicznych i prywatnych klinikach. Na absolwentów medycyny czekają szerokie perspektywy pracy, zarówno w kraju jak i za granicą.

zobacz także:  Zawody bez perspektyw. Które zawody zanikają najszybciej? Jakich zawodów już nie spotkamy?

Jak zwiększyć szansę na ciekawą pracę już w czasie studiów?

Czas studiów warto przeznaczyć, nie tylko na naukę ale również na zdobywanie doświadczenia zawodowego, które staje się ogromnym atutem w poszukiwaniu wymarzonej posady. Okres studiów najlepiej wykorzystać na identyfikację swoich umiejętności, zainteresowań, po to by w dalszym czasie przekuć je w konkretny zawód.

Warto zainwestować w programy stażowe prowadzone w wielu firmach, gdzie studenci angażowani są, już od trzeciego roku studiów, w realne projekty biznesowe, badawczo – rozwojowe. Przydatne będą również specjalne, często płatne, kursy i szkolenia organizowane dla studentów przez konkretne korporacje.

Szanse na zdobycie ciekawej pracy wzrastają poprzez udział w studenckich zawodowych praktykach. Ciekawym rozwiązaniem są również międzyuczelniane projekty, zarówno polskie jak i międzynarodowe, działalność w studenckich organizacjach i kołach naukowych. W ten sposób wzbogacimy życiorys o kolejne doświadczenia, potencjalni pracodawcy często cenią osoby aktywne i wszechstronne.

W jaki sposób szukać pracy po studiach?

Wielu absolwentów uczelni boryka się ze świadomością braku doświadczenia, dlatego atrakcyjne i profesjonalne CV to dopiero początek wyzwania jakim jest poszukiwanie zatrudnienia. Warto jasno i precyzyjne określić swoje wymagania w stosunku do pracy jakiej oczekujemy. W trakcie starań o wymarzoną posadę warto budować wizerunek kompetentnego pracownika przy pomocy portali networkowych, poświęcić czas na zweryfikowanie naszej aktywności na portalach społecznościowych, do których zaglądają również pracownicy działów HR. Odpowiednia autoprezentacja to często klucz do zdobycia zatrudnienia, które być może stanie się początkiem kariery zawodowej.

zobacz także:  Czy urząd skarbowy sprawdza konta?

komentarze 3

  1. gozo pisze:

    Jestem ciekaw, czy w końcu zapotrzebowanie na informatyków i tym podobnych specjalistów się zmniejszy, rynek nasyci i nagle okaże się, że nie ma innych specjalistów, a przecież nie wszystko da się zrobić siedząc przed monitorem komputera.

  2. Mika pisze:

    Najczęściej pracę zaczyna się jeszcze na studiach. Może być ona bezpłatna, np. w ramach stażu. To świetny sposób na zdobycie doświadczenia.

  3. Anita pisze:

    Zanim zaczęłam pracę, odbyłam bezpłatny miesięczny staż i choć nie miałam co do tego pewności, okazało się, że bardzo mi to pomogło przy znalezieniu pierwszej pracy. Osobiście uważam, że tego typu staże to zwykły wyzysk, ale czasem trzeba się poświęcić, bo to może się opłacić.

Dodaj Twój komentarz