środa, 17 lipca 2024
HotMoney

Samodzielne prowadzenie księgowości czy biuro rachunkowe? Kiedy potrzebujesz pomocy księgowej?

Kalkulator na kalendarzu

Wiele osób zakładając firmę zastanawia się, czy korzystać z pomocy biura rachunkowego, czy może samodzielnie zajmować się księgowością. O ile w przypadku dużych firm jest to oczywiste, o tyle problemy mają głównie ci, którzy prowadzą niewielką działalność gospodarczą. Na co więc lepiej się zdecydować, na usługi biura księgowego czy samodzielne prowadzenie księgowości?

Samodzielna księgowość – kiedy?

Prowadzenie księgowości wbrew pozorom nie jest czymś prostym. Aby się tym zajmować trzeba mieć przede wszystkim wiedzę na temat tego co i jak rozliczać, z jakich korzystać narzędzi itd. Do tego dochodzi jeszcze pamiętanie o terminach, deklaracjach podatkowych, wysyłaniu pism do urzędów. To wszystko jest bardzo wymagające i tym samym skraca się czas właściwej pracy. Na samodzielną księgowość zazwyczaj decydują się osoby, które prowadzą niewielką działalność i nie chcą ponosić dodatkowych kosztów związanych z księgowością.

Wady i zalety samodzielnej księgowości

Największą zaletą samodzielnej księgowości jest oszczędność finansowa. Pieniądze, które miałyby być przeznaczone na biuro rachunkowe, mogą zostać wydane na coś innego, co przyda się w firmie. Korzyścią jest także kontrolowanie finansów. Prowadzenie księgowości zmusza do stałego monitorowania wpływów i wydatków. Ma to jednak swoje wady. Zajmowanie się rozliczeniami pochłania sporo czasu, do tego dochodzi możliwość popełnienia jakiegoś błędu, za który trzeba będzie odpowiedzieć być może nawet finansowo przed urzędem skarbowym. Trzeba mieć też sporą wiedzę na temat rachunkowości, by móc wszystko rozliczać. Do tego dochodzi też pilnowanie terminów, ale i wysyłanie deklaracji, odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy, przechowywanie księgi przychodów i rozchodów itd.

zobacz także:  Ile kosztuje akt w Urzędzie Stanu Cywilnego?

Usługi biur rachunkowych

Z usług biur podatkowych korzystają zarówno mniejsze, jak i większe firmy. To spore udogodnienie dla właścicieli, którzy nie muszą się martwić o prawidłowo wykonywane rozliczenia. Korzystanie z usług biur daje większą gwarancję dobrze wykonanej pracy, a w końcu chodzi o finanse firmy. Mało tego, oprócz podstawowych czynności, takich jak księgowanie dokumentów, rozliczanie podatków czy sporządzenia deklaracji, biura mogą świadczyć także usługi doradcze. Wiele z nich pomaga wybrać korzystne rozwiązania podatkowe, które pozytywnie wpłyną na finanse firmy.

Wady i zalety biur rachunkowych

Wad korzystania z usług biur rachunkowych jest stosunkowo niewiele. Wśród nich wymienia się głównie koszty. Istnieje także możliwość wypłynięcia danych poufnych poza biuro. Więcej jest jednak jest zalet takiego rozwiązania. Firmy przede wszystkim nie tracą czasu na rozliczanie, nie muszą dokształcać się z zakresu finansów i rachunkowości, mają pełne wsparcie profesjonalistów, mogą być nawet przez nich reprezentowani przed urzędami. Dzięki takiej fachowej obsłudze zmniejsza się prawdopodobieństwo ewentualnej kontroli skarbowej. Oprócz tego, biuro rachunkowe przechowuje dokumenty i pomaga w zoptymalizowaniu kosztów firmy.

zobacz także:  Najtańszy kredyt gotówkowy, jak szukać najtańszego kredytu gotówkowego?

komentarze 3

  1. faktura pisze:

    Samodzielne prowadzenie księgowości to na pewno spora oszczędność, ale trzeba też mieć odpowiednia wiedzę, żeby nie popełnić błędu. Osobiście wolałabym korzystać z usług biura rachunkowego.

  2. przedsiębiorczyni pisze:

    Ja bym się w ogóle nie zastanawiałam, tylko korzystała z usług księgowej. Przecież wystarczy jeden błąd, by potem zapłacić karę w urzędzie skarbowym wyższą, niż wynagrodzenie biura rachunkowego

  3. origami pisze:

    Mój narzeczony od razu zatrudnił księgową. Tzn. gwoli ścisłości, korzysta z usług biura rachunkowego. Już lepiej płacić co miesiąć jakąś opłatę, ale nie martwić się o sprawy księgowe.

Dodaj Twój komentarz