W styczniu 2019 weszły w życie zmiany, dzięki którym łatwiej będzie sprzedać odziedziczone mieszkanie, ale nie tylko. Dokonano nowelizacji ustawy o podatku dochodowym, wydłużono okres, w jakim można skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Wzrosły też kwoty podatku od nieruchomości. Co jeszcze trzeba wiedzieć o wprowadzonych zmianach?
- Ułatwienia dla spadkobierców
- Wydłużenie terminu na realizację własnych celów mieszkaniowych
- Wzrost podatku od nieruchomości
Ułatwienia dla spadkobierców
Największe zmiany w podatku od sprzedaży nieruchomości dotyczą spadkobierców. Jeszcze do końca 2018 roku musieli oni liczyć się z tym, że 5-letni okres posiadania mieszkania liczył się od dnia nabycia spadku, czyli przeważnie od dnia śmierci spadkodawcy. Przez to wiele osób nie mogło skorzystać ze zwolnienia z PIT przy sprzedaży mieszkania. Na szczęście zmieniło się liczenie tego 5-letniego okresu. Od stycznia 2019 roku termin ten wyliczany jest od końca roku kalendarzowego, w którym spadkodawca nabył prawa lub wybudował nieruchomość. Dzięki temu, osoby które dziedziczą mieszkania lub domy, mogą je sprzedać bez podatku, jeśli minęło 5 lat od posiadania lokum przez poprzedniego właściciela. Zmiany te przyniosą korzyści także rozwodnikom i wdowcom, którzy szybciej będą mogli sprzedać nieruchomość.
Wydłużenie terminu na realizację własnych celów mieszkaniowych
Osoby, które sprzedają mieszkanie wcześniej niż 5 lat od nabycia, mogą uniknąć płacenia 19% podatku, jeśli pieniądze ze sprzedaży przeznaczą na realizację własnych celów mieszkaniowych. Do końca 2018 roku sprzedający mieli na to 2 lata. Obecnie czas ten został wydłużony do 3 lat. Warto jednak wiedzieć, że nie będzie wystarczające podpisanie przedwstępnej czy deweloperskiej umowy, a ostatecznej umowy, zgodnie z którą przeniesione zostanie prawo własności do nieruchomości. A co wlicza się do wydatków na własne cele mieszkaniowe? Głównie są to: nabycie budynku mieszkalnego, nabycie spółdzielczego prawa własnościowego do mieszkania, zakup gruntu pod budowę nieruchomości, budowa, adaptacja budynku, remont. Ważną zmianą jest to, że koszty na budowę, rozbudowę, przebudowę, remont własnego lokalu mogą być liczone jeszcze zanim podatnik stanie się właścicielem nieruchomości. Do wydatków na cele własne wlicza się jeszcze wydatki na spłatę kredytu wraz z odsetkami, który został zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe.
Wzrost podatku od nieruchomości
Rok 2019 to także wzrost stawek podatków lokalnych od nieruchomości. Wszystkiemu prawdopodobnie winna jest inflacja. Średnio kwoty te wzrosły o niecałe 2%. Obowiązkowi podatkowemu w tej formie podlegają właściciele, posiadacze i użytkownicy wieczystych gruntów, budowli, budynków oraz ich części. O tym, jakie są stawki podatków od nieruchomości, decydują gminy. Ministerstwo Finansów podaje jedynie jakie mogą być maksymalne koszty, ostateczne decyzje w tym przypadku należą do samorządowców. Warto wiedzieć, że 1.01.2019 użytkowanie wieczyste przekształciło się we własność, a opłaty za to można ponosić przez najbliższe 20 lat lub uiścić je jednorazowo zyskując przy tym specjalną bonifikatę.
Dla spadkobierców to spora zmiana. W końcu czas liczony jest od kupienia nieruchomości przez właściciela, nie od momentu, kiedy otrzymał go spadkobiorca.