czwartek, 13 czerwca 2024
HotMoney

Pit 37 – kto powinien go wypełnić?

Kalkulator na dokumentach

PIT-37 jest jednym z najpopularniejszych formularzy, wykorzystywanych co roku przez miliony Polaków do rozliczeń rocznych dochodów z urzędem skarbowym. Jego wypełnienie nie jest trudne, wystarczy dysponować aktualnym drukiem i wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów lub zaopatrzyć się w jeden z bezpłatnych programów online.

PIT-37 składa się z 4 stron. Pierwsza dotyczy danych podatnika i jego małżonka – jeżeli rozliczenie jest wspólne. Na drugiej należy wpisać wysokość osiągniętych dochodów lub poniesionej straty oraz możliwe odliczenia od dochodu. Na stronie trzeciej dokonuje się rozliczenia podatku, a na ostatniej, czwartej, zamieszcza się informacje o załącznikach i numerze konta do zwrotu podatku. Jest tam też miejsce na podpis podatnika.

Kto powinien złożyć pit 37 za rok 2019?

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Finansów, do złożenia zeznania rocznego na druku PIT-37 zobowiązanych jest grupa podatników, która spełnia jednocześnie pięć warunków. Pierwszy z nich to osiągnięcie dochodów na terenie Polski, które podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, wg tzw. skali podatkowej, a zostały uzyskane u jednego z podmiotów zobowiązanych do wystawienia imiennej informacji o osiągniętym dochodzie. Innymi słowy, PIT-37 wypełniają m.in. osoby pracujące na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, emeryci, czy renciści. Pozostałe warunki dotyczą:

 • prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub działalności dotyczącej działów specjalnych produkcji rolnej, które podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych – podatnicy prowadzący firmę rozliczają się na innych drukach,
 • doliczenia do własnych dochodów, dochodów małoletnich dzieci,
 • braku rozliczenia straty z lat ubiegłych,
 • braku chęci rozliczenia tzw. minimalnego podatku dochodowego.
zobacz także:  PIT 37 online i inne pity rozliczysz w sieci bez wychodzenia z domu

Jak wypełnić pit 37 za rok 2019?

Aby poprawnie i szybko wypełnić PIT-37, warto się do tego odpowiednio przygotować. Potrzebne będą:

 • dane osobiste podatnika i jego małżonka – te drugie w przypadku, jeśli małżeństwo chce skorzystać z możliwości wspólnego rozliczenia, na podstawie art. 6 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
 • formularz PIT-37,
 • formularze PIT-11 lub inne, na których widnieją osiągnięte dochody za poprzedni rok,
 • dokumenty dotyczące możliwych do uzyskania ulg podatkowych, np. faktura za internet,
 • numer KRS instytucji, której podatnik chce przekazać 1% swojego podatku.

Przydadzą się również wyjaśnienia Ministerstwa Finansów oraz kalkulator. Sam formularz jest stosunkowo prosty – wystarczy czytać wyjaśnienia umieszczone przy poszczególnych polach. Ustawodawca umieścił w nich instrukcje, jak obliczyć wartość podatku. Trzeba pamiętać, że wypełniony formularz należy podpisać i złożyć we właściwym urzędzie skarbowym do końca kwietnia.

Aby ułatwić sobie wypełnienie druku PIT-37, można skorzystać z jednego z darmowych programów rozliczania PIT online. Kreator krok po kroku wskazuje, w które pola należy wpisać poszczególne informacje, na ich podstawie tworzy gotowy formularz i pozwala go wysłać elektronicznie do urzędu skarbowego.

zobacz także:  Testy rakietowe Korei, Prawa Kobiet w Arabii Saudyjskiej... - przegląd 1 sierpień 2019

Pit 37 – co możesz odliczyć?

Podatnik, który rozlicza się na druku PIT-37 ma możliwość zastosowania ulg podatkowych. Najpopularniejszymi ulgami są ulga prorodzinna, nazywana ulgą na dzieci, oraz ulga na internet. Podatnik może zastosować również inne ulgi, np.

 • na termomodernizację – do 53 tys. zł,
 • ulgę rehabilitacyjną,
 • ulgę na samochód – do 2280 zł,
 • ulgę na leki,
 • ulgę abolicyjną,
 • składki na IKZE – do 5718 zł,
 • darowizny na organizacje pożytku publicznego, na cele kultu religijnego, na cele charytatywno-opiekuńcze kościołów,
 • ulgę dla krwiodawców.

Dlaczego warto skorzystać z programu do rozliczeń pit online?

Rozliczenie się z dochodów na formularzu PIT-37 nie jest skomplikowane, jednak wiele osób nadal obawia się popełnienia błędu, który niesie za sobą konieczność składania korekty zeznania. W 2018 roku Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę Twój e-PIT, dzięki której podatnicy otrzymują gotowy już, wypełniony formularz. Aby rozliczyć się z US, wystarczy go zatwierdzić. Mimo to największą popularnością cieszą się wciąż programy do rozliczania PIT online. Są to proste i intuicyjne w obsłudze aplikacje, które można ściągnąć z internetu, pozwalające wypełnić i wysłać elektronicznie PIT-37.

zobacz także:  Ile kosztuje wynajęcie striptizerki na wieczór kawalerski?

Niekwestionowaną zaletą tych programów jest szczegółowa pomoc. Wystarczy wiedzieć jakie dokumenty się posiada oraz z jakich ulg można skorzystać, aby poprawnie wypełnić swój PIT. Kreator krok po kroku przeprowadzi podatnika przez cały proces wypełnienia formularza, a na koniec podstawi wprowadzone dane w odpowiednie miejsca formularza. W programie online można też stworzyć wszelkie potrzebne załączniki, np. PIT-O, dotyczący ulg podatkowych, lub ZAP-3, czyli formularz aktualizujący dane podatnika w urzędzie skarbowym. Program do rozliczeń pit online znajdziesz na stronie www.podatnik.info.

Dodaj Twój komentarz