czwartek, 18 kwietnia 2024
HotMoney

Kredyt hipoteczny – co i jak? O tym trzeba wiedzieć, zanim złożysz wniosek o kredyt

kredyt hipoteczny

Finansowanie nieruchomości kredytem hipotecznym to wymagające zobowiązanie, które będziemy spłacać przez wiele lat. Warto więc wiedzieć co zrobić i jakie warunki trzeba spełnić chcąc ubiegać się w banku o środki na zakup wymarzonego domu lub mieszkania.

Jakie warunki trzeba spełnić ubiegając się o kredyt hipoteczny?

Przygotowania do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny warto rozpocząć odpowiednio wcześnie, realizacja mieszkaniowych planów wymaga dokładnej analizy naszych finansowych możliwości. Ubiegając się o kredyt hipoteczny trzeba, przede wszystkim pamiętać o zdolności kredytowej, bank zawsze weryfikuje naszą sytuację ekonomiczną, ocenia ryzyko braku spłaty udzielonej kwoty kredytu. Pod lupą pracowników banku znajdują się min. forma zatrudnienia i wysokość dochodów, liczba osób w gospodarstwie domowym i miesięczne koszty utrzymania. Nie bez znaczenia jest też nasza dotychczasowa historia kredytowa, przed złożeniem wniosku dobrze uregulować wszystkie wcześniejsze zobowiązania finansowe.

Ważne, że starania o kredyt możemy zacząć kiedy dysponujemy oszczędnościami, które pokryją wysokość wymaganego wkładu własnego. Banki nie pożyczają środków, które są wystarczające na pokrycie pełnej kwoty finansowanej nieruchomości. Zazwyczaj musimy pokryć 20% wartości domu lub mieszkania z własnej kieszeni. Niektóre instytucje obniżają próg do 10%, jednak musimy się wtedy liczyć z wyższą marżą kredytu hipotecznego, co oznacza wyższe koszty pożyczanego pieniądza.

zobacz także:  Jak czytać etykiety na sprzętach AGD?

Ile należy zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Pozytywna decyzja banku dotycząca kredytu hipotecznego warunkowana jest w dużym stopniu podstawą naszego zatrudnienia i wysokością zarobków. Ważne gdzie ulokowana jest nieruchomość, którą zamierzamy zakupić i jaki jest jej metraż.

Rynek nieruchomości kształtuje zdecydowanie wyższe ceny mieszkań w dużych aglomeracjach. Chcąc zakupić kawalerkę w Warszawie za około 160 000 zł musimy zarabiać co najmniej 2 500 zł netto, kiedy marzymy o większym, dwupokojowym mieszkaniu zarobki powinny sięgać około 3 500 zł.

Co zrobić chcąc uzyskać kredyt hipoteczny?

Zanim udamy się do banku po kredyt hipoteczny dobrze sprawdzić naszą zdolność kredytową, w tym celu warto skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej, który pozwoli zweryfikować szanse na potrzebne pieniądze.

Następnie należy porównać poszczególne produkty bankowe, wybrać najlepszą ofertę kredytu hipotecznego. W samodzielnym wyszukiwaniu i analizie przydatny może się okazać kalkulator kredytu hipotecznego, dzięki któremu możemy sprawdzić jaki jest całkowity koszt oferowanego produktu i wysokość miesięcznych rat.

W wybranej ofercie warto zwrócić uwagę min. na wysokość oprocentowania, koszt wcześniejszej spłaty kredytu, czy obowiązek skorzystania z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Można też podjąć próby negocjacji z bankiem warunków umowy.

zobacz także:  Pożyczka chwilówka, gdy na chwilę potrzebujesz więcej gotówki

Dodaj Twój komentarz