sobota, 13 kwietnia 2024
HotMoney

PIT 37 online i inne pity rozliczysz w sieci bez wychodzenia z domu

podatki

Jeszcze kilka lat temu składanie dokumentu PIT w urzędzie skarbowym kojarzyło się Polakom z długimi kolejkami, nerwami i stresem. Dziś składanie zeznania podatkowego PIT 37 online to sprawa prosta i można powiedzieć przyjemna. Wszystko dzięki programowi e-pity, który umożliwia podatnikom wypełnienie dokumentu PIT online i wysłanie go bezpośrednio do wskazanego przez nas urzędu skarbowego.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Jakie są sposoby wypełnienia zeznają podatkowego

  • PIT 37 online– dlaczego warto

Wypełnienie PIT 37 online jest proste i nie zajmuje wiele czasu. Oczywiście nie jest to jedyny możliwy i dozwolony sposób na wypełnieni zeznania podatkowego. Jednak skorzystanie z programu takiego jak e- pity to duża oszczędność czasu. Poza tym wypełnienie PIT online nie jest wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Ponadto jest bezpieczne i nie wymaga potwierdzania dokumentu podpisem elektronicznym.

Kiedy urząd skarbowy wypełnia PIT za podatnika?

Nie zawsze PIT 2021 musi być wypełniony przez podatnika. Są sytuacje, w których za podatnika zrobi to urząd.  Kiedy zatem urząd skarbowy zrobi to za nas? Z roku na rok to się zmienia, ponieważ na samym początku urzędy skarbowe wypełniały za podatnika tylko kilka rodzajów dokumentów PIT. Obecnie wypełnia PIT na przykład za osoby zatrudnione na etacie, emerytów, rencistów. W przypadku, gdy emeryt lub rencista albo osoba pracująca nie ma zastrzeżeń co do swojego PIT online, nie musi już sama niczego wypełniać. Jeśli jednak prowadzi jeszcze działalność gospodarczą lub ma na przykład dochody uzyskane na podstawie operacji giełdowych, musi jeszcze wypełnić dodatkowy dokument PIT z tego tytułu. Z roku na rok liczba wypełnianych przez urząd skarbowy rodzajów dokumentów PIT poszerza się. Dlatego od 2020 roku urzędy skarbowe wypełniały już za podatników dokumenty PIT 36 i PIT  36L.

zobacz także:  Podatek od kryptowalut, Eksploatacja Amazonii... - przegląd 2 sierpień 2019

Wypełniając za podatnika dokumenty urząd skarbowy opiera się o dane dostępne w bazach rejestru PESEL czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co ważne wypełnienie dokumentu PIT przez urząd nie ogranicza podatnikowi możliwości wysłania własnego dokumentu PIT. Podatnik może samodzielnie uzupełnić PIT i wysłać go w formie papierowej lub elektronicznej. W przypadku elektronicznego wypełnienia rocznego zeznania podatkowego, zwrot podatku nastąpi w czasie 45 dni od złożenia PIT online. Jeśli wysyłamy PIT drogą tradycyjną w formie papierowej, to urząd skarbowy ma 3 miesiące na wypłacenie nam zwrotu podatku.

pit 37 online

PIT 37 online- jak najlepiej zrobić to przez Internet?

PIT 37 online wypełnimy bez żadnego problemu. Podobnie jak PIT 37, PIT 36, PIT 36L. Wszystko dzięki bezpłatnemu programowi e-pity. Program jest prosty w obsłudze. Wybierając odpowiedni formularz dokumentu PIT, wypełniamy pit online, postępując zgodnie ze wskazówkami, pojawiającymi się na ekranie. Podatnik ogranicza się właściwie tylko do wpisywania odpowiednich wartości liczbowych w odpowiednich polach. Jeśli coś zostanie wpisanie nieprawidłowa tj. w złe pole, system od razu o tym informuje podatnika. Pozwala to na uniknięcie poważnych błędów w rocznym zeznaniu podatkowym. Po uzupełnieniu formularza oraz koniecznych załączników, o nich również informuje podatnika system e-pity, formularz jest wysyłany do urzędu skarbowego. Podatnik ma możliwość wydrukowania sobie zeznania podatkowego lub zapisania go w formie odpowiedniego pliku na własnym komputerze.

zobacz także:  Lokata dzienna, antypodatkowa, antybelkowa - jak działały popularne lokaty?

Można także wydrukować bądź zapisać potwierdzenie wysłania PIT online. Dzięki takiemu rozwiązaniu podatnik ma pewność, że w razie jakichś problemów może przedstawić potwierdzenie, złożenia zeznania podatkowego w prawidłowym, ustawowym terminie. Aby rozpocząć proces wypełniania zeznania podatkowego podatnik potrzebuje przede wszystkim PIT 11, czyli dokumentu od pracodawcy, który jest dokumentem poświadczającym uzyskane dochody za rok poprzedni. W przypadku, gdy rozlicza się razem z małżonkiem potrzebny jest także PIT 11 współmałżonka. Dodatkowo potrzebne są dokumenty PIT z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeśli podatnik lub współmałżonek są emerytami albo rencistami.  W dokumencie PIT 2021 można także wpisać stosowne ulgi takie jak na przykład ulga na dziecko bądź ulga rehabilitacyjna.

Czy ktoś za mnie może wypełnić zeznanie podatkowe?

Od kilku lat popularność uzupełniania dokumentu pit online systematycznie rośnie. Jednak osoby, które nie mają stałego dostępu do Internetu bądź takie, które nie ufają zbytnio najnowszym osiągnięciom technologii, wciąż chciałaby, aby ich PIT został uzupełniony na papierze przez osoby znające się na tym i wysłany na adres urzędu skarbowego drogą pocztową. Jeśli ktoś chce wysłać PIT 2021 drogą tradycyjną i zlecić jego wypełnienie profesjonalistom, może zgłosić się do biura rachunkowego, gdzie wykwalifikowani pracownicy wykonają taką usługę za odpowiednią opłatą. Jednak należy pamiętać, że w tym przypadku w razie ewentualnych błędów, odpowiedzialność ponosi podatnik, a nie osoba wypełniająca za nas PIT. Niemniej jednak jest to duże ułatwienie dla osób, które nie znają się na kwestiach związanych z podatkami i wypełnianiem dokumentów PIT.

zobacz także:  Jak prawidłowo wystawić fakturę? Ile czasu na wystawienie faktury?

Dodaj Twój komentarz