Wzrost cen produktów żywnościowych można zaobserwować co najmniej dwa razy w roku – przed Wielkanocą i przed Bożym Narodzeniem. Nie przypadkowo najczęściej drożeją te produkty, które są właściwie niezbędne do przygotowania świąt. Oprócz nich, zauważyć można jeszcze podwyżki cen paliw. Co głównie drożeje przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem?
- Czemu produkty żywnościowe drożeją?
- Podwyżki cen produktów żywnościowych
- Podwyżki innych produktów przed świętami
- Ceny jakich produktów maleją w okresie świątecznym?
Czemu produkty żywnościowe drożeją?
Wzrost cen w znacznej mierze powodowany jest rosnącym wynagrodzeniem w Polsce. Nie bez winy jest także program 500+, który napędza rynek konsumpcji i go zwiększa. Dzięki temu zaobserwować można podwyżki wielu produktów, szczególnie przed świętami, kiedy zwiększa się konsumpcja towarów nie tylko żywnościowych, ale także innych, np. elektroniki, która kupowana jest w ramach prezentów. Co więc faktycznie drożeje przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem?
Podwyżki cen produktów żywnościowych
Największe podwyżki cen dotyczą produktów żywnościowych. Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego z 2017 roku, ceny żywności w ciągu ostatniego roku wzrosły aż o 6%. Wśród produktów, które odnotowały największe podwyżki były przede wszystkim warzywa, owoce, masło i jajka. Te dwa ostatnie produkty mają swoje uzasadnienie związane z sytuacją na świecie. Masło było i jest droższe przez rosnący na nie popyt w USA i Azji. Inaczej wygląda sprawa z jajkami, podrożały one w momencie, kiedy w zachodnich krajach europejskich wykryto, że mogły one zostać skażone szkodliwą substancją. Z tego powodu wzrósł popyt na jajka z Polski, co wpłynęło na wzrost cen. Co ciekawe, ceny jajek zazwyczaj rosną przed Wielkanocą, podczas której niemożliwe jest przygotowanie świąt bez tego produktu i to w ilościach niemal hurtowych. Często drożeją także oleje, tłuszcze, produkty mleczne, a nawet mąka.
Podwyżki innych produktów przed świętami
Przed świętami często drożeje także paliwo, i to nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. W okresie przedświątecznym ludzie odbywają więcej podróży, jadą do rodzin, na święta itp. Wiadomo więc, że będą musieli więcej zatankować, stąd wzrost cen paliw. W tym czasie widoczne są także podwyżki odzieży i obuwia. Przed świętami każdy chce dobrze wyglądać, często kupowane są nowe ubrania, także na sylwestra. A przed Bożym Narodzeniem i przed Wielkanocą są one najdroższe.
Ceny jakich produktów maleją w okresie świątecznym?
Największy spadek cen niektórych produktów odnotowuje się po świętach, kiedy w galeriach handlowych pojawiają się wyprzedaże. Głównie ma to miejsce pod koniec roku, w grudniu. Wtedy najczęściej tanieją ubrania, ale też elektronika. Wiadomo, że już za chwilę, w nowym roku, pojawią się kolejne kolekcje, zarówno odzieży, jak i sprzętów elektronicznych, zatem lepiej wyprzedać obecne w niższych cenach, by pojawiło się miejsce na kolejne produkty, już w „normalnych” cenach. Przed świętami Bożego Narodzenia też można liczyć na specjalne promocje. Od niedawna popularny w Polsce stał się Black Friday, który organizowany jest pod koniec listopada. Wtedy większość sklepów organizuje jednodniowe promocje i zniżki na wybrane produkty, głównie na odzież i elektronikę.