Chmura obliczeniowa, z angielskiego cloud computing, to coraz popularniejsze rozwiązanie, które traktuje oprogramowanie jak usługę, za którą płacimy w modelu subskrypcyjnym. Co to tak naprawdę znaczy? Jakie argumenty przemawiają za korzystaniem z chmury? I co dokładnie chmura może dać małym firmom?
- Wdrożenie: raz, dwa, trzy!
- Mniejsze koszty
- Oprogramowanie z gumy
- Poprawki? Wygodniejsze niż kiedykolwiek
- W podróży, w poczekalni u lekarza, na plaży
- Bezpieczeństwo przede wszystkim
- Czas, czas, czas
- Co jeszcze chmura może zrobić dla Twojej firmy? Sprawdź sam. Za darmo
Przykładowo: właśnie założyliśmy działalność gospodarczą i potrzebujemy programu do księgowania, by móc wystawić pierwszą fakturę za realizowane zlecenie. Korzystając z chmury, nie kupujemy programu i nie instalujemy go na swoim komputerze, lecz wykupujemy miesięczny dostęp do usługi i korzystamy z oprogramowania online. Chmurę z narzędziami dla przedsiębiorców można porównać do Netflixa – w cenie miesięcznego abonamentu mamy dostęp do całej bazy bez konieczności pobierania jej na dysk.
Wdrożenie: raz, dwa, trzy!
W przypadku małych przedsiębiorstw wdrożenie narzędzi dostępnych w chmurze to tak naprawdę formalność, a całość sprowadza się do założenia konta i opłacenia usługi na platformie oferującą ją. Nie musimy zatrudniać specjalisty IT, konfigurować komputerów ani tracić czasu na instalowanie oprogramowania. Po rejestracji konta logujemy się w panelu i od razu mamy dostęp do księgowości, systemu zarządzania relacjami, poczty elektronicznej, czy profesjonalnych analiz.
Mniejsze koszty
Jak już ustaliliśmy, dzięki rozwiązaniom chmurowym nie ponosimy kosztu implementacji i wdrożenia, ale przede wszystkim unikamy olbrzymich kosztów jednorazowych, które w przypadku małych firm mogą spowolnić start. Dzięki comiesięcznej subskrypcji rzędu kilkudziesięciu złotych, pieniądze, które pochłonąłby zakup oprogramowania możemy przeznaczyć na marketing lub inne, kluczowe obszary naszej działalności. Model, w którym płacimy comiesięczny abonament za usługę jest korzystny również w długiej perspektywie. Narzędzia, z których korzystamy w chmurze są aktualizowane bez dodatkowych kosztów, a w przypadku jakiejkolwiek awarii koszt serwisu również nie leży po naszej stronie.
Oprogramowanie z gumy
Niewątpliwą zaletą korzystania z narzędzi dostępnych w chmurze jest ich elastyczność i skalowalność. Jeśli Twój biznes gwałtownie zacznie rosnąć, to możesz być pewien, że infrastruktura programów do zarządzania firmą, z których korzystasz w modelu chmurowym, nie będzie Cię spowalniać. Nagły skok liczby wprowadzanych danych, archiwizowanych dokumentów, kolejnych kontrahentów, czy pracowników, którzy korzystają z oprogramowania nie jest problemem. Wielkość chmury i liczbę korzystających z niej osób możesz swobodnie zwiększać według potrzeb.
Poprawki? Wygodniejsze niż kiedykolwiek
Największą zmorą w trakcie grupowej pracy nad projektem jest nanoszenie poprawek i przesyłanie sobie kolejnych wersji dokumentu. Przy którejś korekcie tekstu czasami już trudno dojść do tego, kto miał jakie uwagi i które elementy powinny zostać, a które być zmienione. Pracując w chmurze nie ma chaosu związanego z przesyłaniem sobie pliku (który bywa, że w trakcie zmienia format), a cofnięcie się do poprzedniej wersji lub sprawdzenie, kto naniósł jakie zmiany, wymaga jednego kliknięcia.
W podróży, w poczekalni u lekarza, na plaży
Z chmury możesz korzystać nie tylko na komputerze, ale również na tablecie i na smartfonie, dzięki czemu możesz zarządzać swoją firmą z każdego miejsca na Ziemi. Z Barcelony, z Bangkoku lub ze swojej kanapy.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Zdarzyła Ci się kiedyś niespodziewana awaria dysku twardego? Albo zalanie laptopa kawą podczas intensywnej pracy na projektem? Przechowując dane w chmurze, zniszczenie fizycznego nośnika danych już nie kładzie się cieniem na funkcjonowaniu całej firmy. To wciąż przykra sytuacja, ale bez nieodwracalnych konsekwencji w postaci utraty danych. Wszystko nad czym pracujesz, wszystkie firmowe dokumenty są zabezpieczone zarówno przed awarią sprzętu w Twojej firmie jak i przed atakami hakerskimi. Możesz spać spokojnie i martwić się o backup.
Czas, czas, czas
Czas to pieniądz, z chmurą masz go więcej. Korzystając z systemu ERP – enterprise resource planning (planowanie zasobów przedsiębiorstwa) – zarządzanie firmą sprowadza się do korzystania z jednej aplikacji. Zarówno obsługujesz w niej zamówienia, zlecasz dostawy jak i zarządzasz pracownikami. Bez potrzeby przenoszenia danych, przelogowywania się i wysyłania dziesiątek maili.
Co jeszcze chmura może zrobić dla Twojej firmy? Sprawdź sam. Za darmo
COMARCH ERP XT (testuj za darmo na https://www.erpxt.pl) to nowoczesny pakiet do zarządzania własną firmą działający w modelu chmurowym. Pozwala na proste i wygodne wystawianie faktur, zarządzanie dokumentami, obsługę klientów, kontrolę stanu magazynu, generowanie raportów, prowadzenie sklepu internetowego i wiele więcej. Co dokładnie? Przekonaj się sam, korzystając z narzędzi w Chmurze Comarch w trakcie okresu próbnego zupełnie za darmo!