piątek, 19 lipca 2024
HotMoney

Winiety – gdzie obowiązkowe, ile kosztują winiety?

ile kosztują winiety

Wakacje w pełni i wielu z nas podróżuje samochodem na wymarzony, zagraniczny urlop. Przed wyjazdem warto dokładnie zaplanować trasę i przygotować się na opłaty drogowe min. winiety. Gdzie winiety są obowiązkowe i ile kosztują?

Winieta – co to jest?

Winieta stanowi dowód uiszczonej opłaty za korzystanie z dróg, może być też potwierdzeniem wniesienia opłaty rejestracyjnej lub ubezpieczeniowej. W wielu krajach europejskich winieta jest elementarnym systemem znakowania oraz kontroli pojazdów. Winieta jest nalepką, którą przykleja się najczęściej na wewnętrzną stronę przedniej szyby samochodu. Niektóre państwa wprowadziły już elektroniczny system pobierania opłat, gdzie numer rejestracyjny naszego pojazdu trafia bezpośrednio do operatora.

W jakich krajach winiety są obowiązkowe?

W Polsce obowiązują winiety rejestracyjne tzw. nalepki kontrolne z numerem rejestracyjnym pojazdu. W niektórych krajach europejskich winiety wykorzystywane są jako potwierdzenie wniesienia opłaty za użytkowanie dróg. Przyjęty system nie generuje potrzeby budowania tzw. bramek, zatrudniania personelu, eliminuje również „korki” związane z koniecznością oczekiwania na uiszczenie określonej kwoty za przejazd autostradą. Winiety drogowe obowiązują:

  • w Czechach – dotyczą autostrad i dróg ekspresowych, wszystkich pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 ton,
  • w Austrii – dotyczą autostrad, pojazdów do 3,5 t DMC,
  • w Szwajcarii – wszystkie pojazdy do 3,5 t DMC,
  • w Słowenii – wszystkie pojazdy do 3,5 t DMC,
  • w Bułgarii – wszystkie drogi krajowe z wyjątkiem terenów zabudowanych,
  • we Francji – obligatoryjne jedynie dla pojazdów, które są użytkowane przez przedsiębiorstwa,
  • na Słowacji – wszystkie pojazdy do 3,5 t DMC.
zobacz także:  Ślimaki winniczki, Wynajem mieszkań w Madrycie… - przegląd 27 marzec 2019

Gdzie kupić winiety?

Winietę można kupić przed podróżą za pośrednictwem strony internetowej Polskiego Związku Motorowego. Ceny są tam zazwyczaj wyższe niż na stacjach benzynowych i w przygranicznych sklepach, dlatego wiele osób tam zaopatruje się w winiety bezpośrednio przed wjazdem na terytorium konkretnego państwa. Ceny winiet są zróżnicowane w zależności od tego w jakim kraju podróżujemy samochodem i na jaki rodzaj winiety się decydujemy.

Rodzaje winiet

W uzależnieniu od tego na jaki czas musimy wykupić możliwość legalnego użytkowania dróg poza granicami naszego kraju wyróżniamy:

  • winiety dziesięciodniowe,
  • winiety miesięczne,
  • winiety roczne.

Ile kosztują winiety?

Podróżując po Austrii za winietę dziesięciodniową zapłacimy 9,2 euro, za winietę miesięczną 26,80 euro, a za winietę roczną 89 euro. Dobrze wiedzieć, że część odcinków drogowych, niektóre tunele i autostrady są płatne dodatkowo.

Na Słowacji winieta dziesięciodniowa to wydatek 10 euro, winieta miesięczna kosztuje 14 euro, a winieta roczna to wydatek 50 euro.

Ile kosztuje winieta w Czechach?

W 2019 roku, w Czechach kupując winietę dziesięciodniową należy liczyć się z wydatkiem około 52 zł (310 koron czeskich), cena winiety miesięcznej to około 74 zł (440 koron czeskich), winieta roczna to wydatek 255 zł (1500 koron czeskich).

zobacz także:  Ubezpieczenie psa i kota – jak działa, kiedy jest możliwe?

Dodaj Twój komentarz