niedziela, 28 kwietnia 2024
HotMoney

Krótka historia Bitcoina – dlaczego stał się aż tak popularny?

Zlota moneta z symbolem Bitcoina

Bitcoin jest najbardziej znaną kryptowalutą na świecie. To od niego wszystko się zaczęło. Począwszy od 2009 roku, gdy debiutował, rynek walut wirtualnych niesamowicie się rozwinął, ale to właśnie BTC wciąż cieszy się największą popularnością. Skąd wziął się jego fenomen? Co sprawiło, że wartość monety wzrosła z 0,05 dolara do prawie 69 tys. dolarów w szczytowym momencie?

Początek – Satoshi Nakamoto i jego manifest

Co sprawiło, że BTC stał się popularny?

Wszystko za sprawą osoby lub grupy osób działających pod pseudonimem Satoshi Nakamoto i manifestu pt. „Bitcoin: Elektroniczny system pieniężny peer-to-peer”. Trafił on do sieci w sieci w październiku 2008 roku. Zawierał dokładny sposób wykorzystania sieci peer-to-peer w celu stworzenia systemu elektronicznych transakcji.

Dzięki technologii P2P środki miały być przesyłane bezpośrednio od nadawcy do adresata, bez pośredników. Manifest ten zainteresował wiele osób, co zaowocowało rozwojem kryptowaluty.

Blok Genesis

Bitcoiny nie mają fizycznego odpowiednika jak np. złoto. To raczej linijki kodu, a każdy token BTC posiada własny kod. O wartości kryptowaluty decydują ludzie.

zobacz także:  Ile kosztuje rejestracja nowego samochodu?

Założenia opisane przez Nakamoto sprawiły, że zgromadziła się wokół niego grupa osób zainteresowanych udziałem w projekcie. Grupa ta dynamicznie rosła i z zapartym tchem obserwowała prace nad rozwojem kryptowaluty. W 2009 roku Satoshi Nakamoto wydobył na ich oczach pierwszy blok, znany jako Genesis Block, o wartości 50 BTC. W tym samym roku powstała sieć bitcoin.

Pierwszy kurs bitcoina ustalono na podstawie kosztów wydobycia. Za 1 dolara można było wówczas nabyć 1309 BTC.

Najdroższa pizza świata

22 maja 2010 roku na zawsze zapisał się w historii kryptowalut. Tego dnia programista Laszlo Haneysz po raz pierwszy wykorzystał bitcoina w celu konsumpcyjnym i zapłacił w ten sposób za dwie pizze. Transakcja opiewała na 10 tys. BTC, co odpowiadało wtedy kwocie ok. 30 dolarów. Od tamtej pory 22 maja bywa określany jako Bitcoin Pizza Day.

Pierwsze giełdy

Początkowo, aby stać się posiadaczem tokenów, trzeba było je wydobyć lub od kogoś odkupić. Kopanie bitcoinów już w tamtym czasie było procesem długotrwałym i niemożliwym dla każdego, ponieważ bo wymagało komputera o odpowiedniej mocy obliczeniowej.

zobacz także:  Ile kosztuje ubezpieczenie psa i kota? Kiedy warto wykupić polisę na zwierzęta domowe?

Aby ułatwić zdobywanie BTC, w lipcu 2010 roku uruchomiono giełdę Mt. Gox. Podczas pierwszej sesji kurs BTC ustalono na 0,05 dolara. W tym czasie Mt. Gox była najpopularniejszą kryptowalutową platformą na świecie, jednak w 2014 upadła.

W międzyczasie zmienił się system wydobywania BTC – można było stosować procesory graficzne GPU, co przyspieszyło proces i zwiększyło efektywność. Tym samym wzrosła popularność kryptowaluty.

Maksimum wszechczasów

W 2017 roku, pomimo początkowych spadków, cena bitcoina dalej pięła się w górę. Był to efekt wzrostu jego popularności oraz rozwoju innych kryptowalut. W ten sposób BTC osiągnął wartość 10 tys. dolarów. W 2018 było to już ok. 20 tys. dolarów. W tym czasie amerykańskie giełdy wprowadziły kontrakty terminowe na bitcoina, co ustabilizowało rynek i pozwoliło dużym graczom na inwestycje.

Rynek kryptowalutowy jest zmienny, zatem i cena BTC zmieniała się w czasie. Trend wzrostowy był jednak doskonale widoczny. W 2021 roku bitcoin osiągnął rekordową cenę prawie 69 tys. dolarów

Podsumowanie

Obecnie BTC nadal jest najpopularniejszą kryptowalutą, choć wiele osób wybiera ją raczej do inwestycji długoterminowych. Bitcoiny można kupić za pośrednictwem wielu platform, zarówno giełd kryptowalutowych, jak i brokerów, np. jak AvaTrade. Zwykle możesz handlować BTC poprzez kontrakty CFD, a zatem spekulować na wzrostach i spadkach wartości. Maksymalna wysokość dźwigni finansowej w przypadku CFD którego instrumentem bazowym jest BTC wynosi 1:2.

zobacz także:  Ile kosztuje usunięcie zęba ósemki? Jaki koszt usunięcia ósemki na NFZ a jaki prywatnie?

Dodaj Twój komentarz