środa, 29 maja 2024
HotMoney
Budowa domu i fachowcy

Wiele osób utożsamia kredyt hipoteczny z pożyczką hipoteczną, chociaż nie jest to ten sam produkt. Istnieją pewne znaczące różnice, które pozwalają scharakteryzować te produkty osobno. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest kredyt hipoteczny, a czym pożyczka hipoteczna i jakie są między nimi różnice?

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to przede wszystkim zobowiązanie długoterminowe, które podejmowane jest na zakup nieruchomości lub jej remont czy modernizację. Istotne w tym przypadku jest zabezpieczenie kredytu w postaci hipoteki, co oznacza ograniczone prawa do nieruchomości. To, co charakterystyczne dla tego kredytu to wysoka kwota, jaką można od banku „pożyczyć” oraz fakt, że produkt ten zaciągany jest od minimum 5 do 35 lat. Okres kredytowania przy interesującej nas kwocie warto sprawdzić w kalkulatorach kredytów hipotecznych (np. totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne), gdzie widoczne będą także informacje na temat oprocentowania, RRSO i prowizji w danych bankach.

zobacz także:  Ranking kredytów dla firm marzec 2020

Pożyczki hipoteczne, czyli co?

Pożyczki hipoteczne również mogą być formą zobowiązania długoterminowego. To, co łączy je z kredytami hipotecznymi to długi okres spłat i wysokie kwoty, które można zaciągnąć. Ta sama jest także forma zabezpieczenia, czyli hipoteka. Osoby starające się o taką pożyczkę mogą uzyskać nawet 70% wartości danej nieruchomości, a oprocentowanie zazwyczaj jest niższe niż w przypadku kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna – jakie różnice?

Pierwszą największą różnicą jest cel, na który przeznaczone zostaną pieniądze. Kredyt hipoteczny musi zostać przeznaczony na zakup lub remont nieruchomości. Zupełnie inaczej jest w przypadku pożyczki hipotecznej. Ona może być przeznaczona na dowolny cel. Bank nie ingeruje w to, na co zostanie wydana pożyczka.

Różnice widoczne są także w oprocentowaniu. Zarówno w przypadku kredytu, jak i pożyczki hipotecznej, mogą to być zobowiązania długoterminowe, dlatego warto przyjrzeć się oprocentowaniu. Należy wiedzieć, że pożyczka hipoteczna jest mniej oprocentowana niż kredyt. Inaczej są także naliczane odsetki. Przy pożyczce oprocentowanie jest zmienne, natomiast przy kredycie hipotecznym, odsetki są stałe.

zobacz także:  Ile kosztują ferie w górach? Koszty noclegów, wyciągów, wyżywienia w polskich górach?

Inne są także kwoty, o które można się ubiegać. Podczas brania pożyczki można ubiegać się o ok. 70% wartości nieruchomości, natomiast w przypadku kredytu hipotecznego wartość ta może wzrosnąć do 90%.

Kredyt i pożyczka hipoteczna – jakie formalności?

Zarówno uzyskanie jednego, jak i drugiego produktu wiąże się z załatwieniem wielu formalności. Niezbędne będą dokumenty osobiste, np. dowód, zaświadczenie o pracy i osiąganych dochodach, wyciągi z kont bankowych z ostatnich miesięcy. Oprócz tego, konieczne będzie przedstawienie dokumentów związanych z nieruchomością, takich jak akt notarialny, odpis z księgi wieczystej, wycenę budynku itp. To wszystko wiąże się z wydłużeniem procedury otrzymania kredytu lub pożyczki hipotecznej. Trzeba także liczyć się z tym, że bank sprawdza informacje zawarte w Biurze Informacji Kredytowej.

komentarze 2

  1. Heksa345 pisze:

    Pomyślałabym, że coś z nazwą „pożyczka” powinien być raczej co najmniej podejrzany, ale widzę, że może być nawet korzystniejszy niż kredyt hipoteczny, oczywiście jak trafi się na dobrą ofertę. Czy otrzymanie pożyczki hipotecznej jest łatwiejsze niż w przypadku kredytu hipotecznego?

  2. Kinga pisze:

    Heksa345 pożyczkę bierzesz, by dostać pieniądze w zamian za zastawienie nieruchomości. Kredyt po to, by móc kupić nieruchomość i zabezpieczyć kredyt hipoteką na niej.

Dodaj Twój komentarz