czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Kredyty dla młodych – jakie możliwości kredytowe mają młodzi ludzie?

Radośni młodzi ludzie

Kredyt to coś, co prędzej czy później czeka większość z nas. Niestety dorosłość wiąże się z wieloma wydatkami, na które często nas nie stać i z tego względu decydujemy się na zadłużenie, które ma nam w tym pomóc. Zakup mieszkania, samochodu czy innej wartościowej, ale i potrzebnej w życiu rzeczy wiąże się z wzięciem kredytu. Ludzie młodzi, którzy dopiero wchodzą w dorosłość mają na tym polu ciężej, ale nie jest to niemożliwe.

Jak dostać kredyt?

Żeby dostać kredyt trzeba spełniać szereg wymogów stawianych przez bank, wśród których najważniejsza jest zdolność kredytowa oraz brak zadłużeń. Banki bardzo szczegółowo sprawdzają swoich potencjalnych klientów i na podstawie szczegółowych danych, są w stanie wywnioskować czy dana osoba jest wypłacalna, a także zdolna do regularnego uiszczania kolejnych rat udzielonego kredytu gotówkowego. Z tego też powodu najczęściej po kredytu sięgają osoby nieco starsze, posiadające już stabilną sytuację finansową oraz choćby niewielką historię kredytową (nawet zakup sprzętu na raty liczony jest jako historia kredytowa).

zobacz także:  Korupcyjna afera Niesiołowskiego, Nielegalny ubój bydła... - podsumowanie 31 stycznia

Kredyt gotówkowy a osoba młoda

Młodzi ludzie mają ten problem, że najczęściej nie posiadają ani historii kredytowej (dobrej czy złej), ani stałej pracy, co zazwyczaj już na wstępie dyskwalifikuje ich w oczach banku. Wzięcie kredytu nawet na niewielką kwotę wydaje się wówczas niezwykle trudne, czasem nawet niemożliwe. Dlatego tak istotne jest, by już w miarę wcześnie zacząć tworzyć swoją historię kredytową, która potwierdzi naszą uczciwość, a brak pracy czy też forma zatrudnienia inna niż umowa o pracę wcale nie musi takich osób skreślać. Jakie są więc możliwości kredytowe dla młodych ludzi?

Kredyt studencki dla młodych

Będąc studentem, często nie ma się pracy lub pracuje się na umowie zlecenie, które jest formą dodatkowego zarobku. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie kredytu studenckiego, który cieszy się dużym zainteresowaniem, głównie przez wzgląd na naprawdę dobre warunki i niższe koszty. Sam kredyt dotowany jest przez państwo, a jego spłata zaczyna się dopiero po zakończeniu studiów. Dodatkowo można go przeznaczyć na dowolny cel związany ze studiami, utrzymaniem lub nawet na inwestycje.

zobacz także:  Ile zapłacisz za paszport, czyli ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Kredyt dla młodych a forma zatrudnienia

Wchodząc w dorosłość zaczynamy dopiero zdobywać nasze doświadczenie zawodowe, które z początku może opierać się na umowach śmieciowych – zlecenie czy o dzieło. Jak banki na to patrzą? Pod wieloma względami, weryfikacja jest bardziej restrykcyjna, a to na co najczęściej zwracają uwagę, to wysokość dochodów, zdolność kredytowa jest oceniana na podstawie zeznań podatkowych, jak również ważnym kryterium jest ciągłość umów (następują jedna po drugiej z niewielkimi przerwami). Rzecz jasna każdy bank może podchodzić do tej oceny nieco inaczej.

Pożyczki gotówkowe dla młodych

Jeżeli nie możemy liczyć na kredyt, inną możliwością jest zdecydowanie się na wzięcie pożyczki gotówkowej lub pożyczki chwilówki. Dlaczego? Przede wszystkim warunki ich przyznawania są mniej restrykcyjne, nawet w bankach, nie mówiąc już o firmach pozabankowych. Najważniejszym kryterium zazwyczaj jest minimalna granica wiekowa, czyli 18 lat, posiadanie dowodu osobistego oraz konta w banku. Zdarza się, że w niektórych przypadkach nie jest wymagane udowadnianie dochodu, a historia kredytowa nie jest sprawdzana. To wiele ułatwia, ale trzeba pamiętać, że takie pożyczki wiążą się także z większym ryzykiem i bywają też droższe od kredytów.

zobacz także:  Mama plus, czyli kiedy i na jakich zasadach ruszy program emerytury dla matek

Jak podnieść zdolność kredytową młodego człowieka?

Nie ma wątpliwości, że najważniejszym warunkiem decydującym o przyznaniu kredytu jest posiadanie zdolności kredytowej, co jest bolączką nie tylko osób młodych. Istnieją jednak sposoby, aby tę zdolność kredytową podnieść. Najłatwiej zrobić przez wsparcie osób trzecich, jak rodzice, dziadkowie, rodzeństwo czy inni członkowie rodziny, którzy dołączani są do kredytu. To pozwoli nie tylko na pozytywne rozpatrzenie wniosku, ale i na wyższą kwotę udzieloną przez bank.

komentarze 2

  1. Patryk pisze:

    Warto brać kredyt z kimś, wtedy poprawia się zdolność kredytowa i można wynegocjować lepsze warunki oferty, np. wyższą kwotę kredytu.

  2. trofeum pisze:

    A czy kupowanie na raty jest sposobem na zwiększenie zdolnosci kredytowej? Oczywiscie zakładam, że te raty spłacane są regularnie, bez zadnych opóźnień. Bo wtedy buduje się chyba pozytywną historię kredytową, prawda?

Dodaj Twój komentarz