Do 2014 roku kredyty w obcych walutach były w Polsce bardzo popularne, szczególnie te spłacane we frankach szwajcarskich. Teraz nie są one już tak łatwo dostępne i należy spełnić konkretne warunki, aby móc się o nie ubiegać. Co trzeba wiedzieć o kredytach walutowych i kiedy opłaca się je brać?
- Kredyt walutowy – czym jest?
- Rekomendacja S a kredyt walutowy
- Kredyt walutowy – kto może otrzymać?
- Kredyt walutowy czy złotowy?
Kredyt walutowy – czym jest?
Kredyt walutowy określany jest też mianem kredytu dewizowego. Nie cieszy się on jednak zbytnią popularnością, przynajmniej obecnie. Zobowiązanie to udzielane jest w obcej walucie, np. w euro lub we frankach szwajcarskich. Z reguły takie kredyty są niżej oprocentowane, jednak należy liczyć się z tzw. ryzykiem kursowym. Zmieniające się kursy walut będą miały wpływ na wysokość oprocentowania, co oczywiście przełoży się na raty kredytu.
Rekomendacja S a kredyt walutowy
W 2014 roku weszła w życie Rekomendacja S wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego. To w znacznej mierze wpłynęło na zmniejszającą się popularność kredytów w obcej walucie. Zgodnie z jej wytycznymi, klienci, którzy zarabiają w złotówkach, nie mogą ubiegać się o kredyt w innej walucie. Działa to także w drugą stronę. Polacy zarabiający w obcej walucie nie mogą starać się o kredyt w złotówkach. Co ważne, przepisy te dotyczą wszystkich potencjalnych kredytobiorców, niezależnie od osiąganych dochodów.
Kredyt walutowy – kto może otrzymać?
Jak już zostało wyżej wspomniane, kredyt w konkretnej walucie otrzyma osoba, która w niej zarabia. Nie brakuje bowiem Polaków, którzy otrzymują wynagrodzenia w euro czy innej walucie. Niestety coraz mniej jest banków, które udzielają takich zobowiązań, a to z uwagi na coraz mniejsze zainteresowanie tym produktem. Po spełnieniu tego podstawowego warunku, klient musi przedstawić niezbędne dokumenty. Reszta procesu przebiega podobnie jak w przypadku kredytu w złotówkach. Należy więc przedstawić umowę o pracę oraz zaświadczenie o dochodach. Muszą być one przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego. Oprócz tego, wymagane są także zagraniczne deklaracje podatkowe, wyciąg z rachunku bankowego i oczywiście dokument potwierdzający tożsamość. Osoby, które od dawna pracują za granicą, powinny przedstawić także informacje prezentujące ich historię kredytową, które można pobrać z instytucji będących odpowiednikiem polskiego Biura Informacji Kredytowej.
Kredyt walutowy czy złotowy?
Rekomendacja S właściwie narzuciła kredytobiorcom wybór produktu. Możliwy jest jedynie kredyt w walucie, w której się zarabia. Znaczna część kredytów walutowych dotyczy zobowiązań długoterminowych, najczęściej hipotecznych. Co w przypadku kiedy kredytobiorca zmieni pracę i wróci do Polski? Wówczas będzie musiał wnioskować o przewalutowanie kredytu, a to nie zawsze jest korzystne i nie zawsze jest to w ogóle możliwe. Warto więc uważnie przeczytać umowę takiego kredytu, by nie podpisać czegoś w ciemno. Zazwyczaj opcja przewalutowania jest dodatkowo płatna, zatem należy przygotować się na wzrost kosztów.