wtorek, 16 lipca 2024
HotMoney

Kredyt a utrata pracy? Jak się zabezpieczyć, co zrobić?

uścisk dłoni

Niektórych sytuacji w życiu nie da się przewidzieć. Mimo że na wzięcie kredytu decydujemy się zwykle w momencie, gdy nasza sytuacja finansowa jest stabilna, mamy stałe i pewne zatrudnienie oraz jesteśmy zdrowi, to nikt z nas nie wie, czy za jakiś czas nie wydarzy się coś, co sprawi, że nasze życie ulegnie zmianie. Jak zabezpieczyć się przed czymś na co nie mamy wpływu? Na szczęście jest na to sposób.

Kredyt a utrata pracy – możliwe rozwiązania

Na tym, aby dany kredyt został spłacony w całości zależy nie tylko nam, czyli kredytobiorcom, ale przede wszystkim bankowi, który tego kredytu udzielił. W związku z tym, przed podjęciem decyzji, sprawdza on naszą sytuację finansową, rodzaj zatrudnienia, wysokość dochodów, historię kredytową, a nawet stan zdrowia, gdyż zobowiązani jesteśmy do poinformowaniu o ewentualnych problemach zdrowotnych, które mogłyby utrudnić nam spłatę zobowiązania. Mimo tak szeroko zakrojonych środków bezpieczeństwa, ani my ani bank nie jest w stanie przewidzieć tego, czy ulegniemy jakiemuś wypadkowi lub czy nie stracimy z jakiegoś powodu pracy.

zobacz także:  Ranking kredytów hipotecznych lipiec 2020

Aby zabezpieczyć się przed utratą pożyczonych nam pieniędzy, bank będzie nakłaniał nas do wykupienia specjalnego ubezpieczenia. Nie jest to złe rozwiązanie, ale koniecznie trzeba zapoznać się z jego warunkami. Inną możliwością są wakacje kredytowe lub renegocjacja warunków spłaty kredytu i zmniejszenie wysokości rat.

Ubezpieczenie kredytu

Prawdą jest, ze ubezpieczenie może sprawić, że nasz kredyt odczuwalnie podrożeje, dlatego też wiele osób stara się uniknąć tej konieczności. Nie wszystkie banki wymagają wykupienia ubezpieczenia kredytu, jednak jest to coś, co warto przemyśleć. Oczywiście możemy nie chcieć przyjąć oferty banku, jeśli uznamy ją za mało korzystną, ale warto poszukać polisy ubezpieczeniowej na własną rękę. Najważniejsze są dodatkowe warunki, które ograniczają prawo do wypłaty świadczenia ubezpieczeniowego.

Bardzo często towarzystwa ubezpieczeniowe nie wypłacają zobowiązania w przypadku śmierci samobójczej kredytobiorcy lub w momencie, gdy traci on pracę z własnej winy lub zwalnia się. Istotne jest także to, że warunkiem odpowiedzialności ubezpieczyciela może być także terminowe regulowanie rat kredytu. Jeśli chociaż raz zdarzy nam się opóźnienie, to nasze ubezpieczenie może przestać działać.

zobacz także:  Zasiłki, dotacje, pomoc dla niepełnosprawnych - jak wygląda w Polsce?

Wakacje kredytowe

Co w sytuacji, gdy nie posiadamy ubezpieczenia kredytu i tracimy źródło dochodu? Jeśli posiadamy oszczędności, które pozwolą nam na regularne płacenie rat, to nie ma problemu. Co jednak, jeśli nie stać nas na dalsze spłacanie kredytu, dopóki nie znajdziemy nowej pracy? Rozwiązaniem mogą być wakacje kredytowe. Polega ono na tym, że ustalamy wspólnie z przedstawicielem banku na jak długo możemy zwiesić spłacanie rat kredytu. Oczywiście powoduje to wydłużenie czasu spłaty zobowiązania o ilość miesięcy, kiedy gonie oddawaliśmy.

Warto pamiętać, że przy jakichkolwiek kłopotach w spłacie kredytu nie wolno unikać kontaktu z bankiem. Najlepszym wyjściem jest wspólne znalezienie rozwiązania w postaci renegocjacji warunków spłaty kredytu lub wakacji kredytowych.

1 komentarz

  1. Kamil pisze:

    No i dlatego warto decydować się na ubezpieczenie kredytu. Zawsze to jakaś ochrona na wypadek, gdy coś niespodziewanego się stanie.

Dodaj Twój komentarz