Kredyt studencki skierowany jest głównie, jak wskazuje nazwa, do studentów, ale także doktorantów oraz osób, których nie stać na opłacenie nauki. Jak zatem dostać taki kredyt, dla kogo to dobra opcja i jakie konsekwencje tej decyzji poniesie się w przyszłości?
- Kredyt dla studenta – czym jest i kto może się o niego starać?
- Ile wynosi kredyt studencki?
- Jak dostać kredyt studencki?
- Kredyt studencki – gdzie najlepiej się o niego starać?
Kredyt dla studenta – czym jest i kto może się o niego starać?
Podstawę udzielania kredytu studenckiego reguluje ustawa z dnia 17 lipca 1998 roku ze zmianami. Wnioskować o przydzielenie takiego kredytu mogą studenci studiów stacjonarnych jak i niestacjonarnych, uczelni publicznych i niepublicznych. Czym jednak jest ów kredyt studencki? To specyficzny rodzaj kredytu, który zawiera dopłatę oprocentowania z budżetu państwa. Pozwala to osobom, których nie stać na edukację uregulować niezbędne wydatki podczas studiów. Jakie natomiast są warunki udzielenia kredytu studenckiego? Kredyt ten jest przeznaczony tylko dla studentów, więc by się o niego ubiegać należy posiadać status studenta, który podjął studia przed 25 rokiem życia, wykazać określoną sytuację materialną i posiadać poręczyciela.
Ile wynosi kredyt studencki?
Kolejnym warunkiem, by ubiegać się o kredyt studencki jest nieprzekroczenie kwoty przypadającej na jednego członka rodziny czyli 2500zł (w roku2018/2019 jest to kwota netto). W sierpniu 2018 roku oprocentowanie kredytu studenckiego wynosiło zaledwie 0,875% w skali roku. Miesięczne transze mogą wynosić 400zł, 600zł lub 800zł, a nawet osiągnąć 1000zł. Ważne jest także to, że wysokość raty można zmieniać w zależności od potrzeb. Jeszcze przez dwa lata po ukończeniu studiów banki nie naliczają żadnych odsetek od niespłaconej kwoty, jednak po tym czasie należy zacząć spłacać kredyt. Na pewno nie najlepszą wiadomością jest to, że okres spłaty jest dwa razy dłuższy niż czas pobierania kredytu. Jeśli jednak na studiach należysz do grona najlepszych studentów, bank może umorzyć ci od 20-50% długu. Z kolei kiedy twoja sytuacja finansowa nie przedstawia się najlepiej, możesz wnioskować o zmniejszenie raty lub nawet całkowite umorzenie kredytu.
Jak dostać kredyt studencki?
Aby otrzymać pieniądze, należy złożyć wniosek o kredyt studencki, a ten przyjmowany jest w banku od 15 lipca do 20 października, natomiast umowy o kredyt mogą być zawierane do 31 grudnia. Oprócz wniosku o kredyt student musi przedłożyć zaświadczenie o odbywaniu studiów (lub legitymację studencką). Ważne są także dokumenty potwierdzające zdolność kredytową i zabezpieczające spłatę kredytu – najczęściej są to zaświadczenia od pracodawców i poręczycieli (co jest koniecznością, by ten kredyt w ogóle uzyskać). Natomiast pożyczkę student może otrzymać bez zabezpieczenia w postaci poręczenia.
Kiedy jednak i sam rodzic czy rodzeństwo nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej, student może starać się o poręczenie z Banku Gospodarstwa Krajowego lub Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (w przypadku terenów wiejskich).
Kredyt studencki – gdzie najlepiej się o niego starać?
Pierwszym, co przychodzi do głowy jest tu na pewno pytanie jaki bank może udzielić kredytu studenckiego? Należy tu pamiętać o tym, że zakładając konto bankowe w jednym z banków, który udziela kredytu studenckiego, z owym bankiem nawiązuje się współpracę na kilka (lub kilkanaście) lat. Oczywiście nie wszystkie banki mają u siebie taki produkt jak kredyt studencki (obecnie tylko cztery), dlatego jeśli chcesz się o niego ubiegać, przejrzyj ranking banków, które w ogóle mogą ci go udzielić.
a pamiętacie te kredyty studenckie dawane w latach 2000-2005? z PKO BP? na 8-20 tys złotych, z chyba zerowym oprocentowaniem jak spłaciłeś zaraz po studiach? eh czasy, to były kredyty! a nie tam teraz jakieś haracze 😛 🙂
Takie kredyty studenckie to całkiem sensowne rozwiązanie. Niektóre z nich nawet można umorzyć, chociaż to pewnie nie zdarza się zbyt często 😉