wtorek, 16 kwietnia 2024
HotMoney

Najczęstsze naprawy w samochodach – koszty

Wymiana opon

Kierowcy, których czeka wizyta w warsztacie samochodowym, nierzadko drżą na samą myśl o tym, ile będzie ich ta „przyjemność” kosztować. Jednak nie zawsze okazuje się to takie straszne – sprawdzamy, ile zapłacisz za najczęstsze naprawy w samochodach.

Ile kosztuje wymiana rozrządu?

Zaczniemy od mniej przyjemnych rzeczy, czyli od kosztów wymiany rozrządu. Ale uwierz nam – po tym może być już tylko lepiej. I żeby mieć to za sobą, od razu napiszemy, że za wymianę rozrządu zapłacisz od 700 zł do nawet 1 500 zł. Nie jest to mało, lecz musisz wiedzieć, że od tego niepozornego paska zależy żywotność Twojego silnika.

A z czego wynika tak duża rozbieżność cenowa? No właśnie od rodzaju silnika. Jeśli podasz tę informację podczas umawiania się na wizytę, to od razu dostaniesz wstępną wycenę. Niestety, w przypadku ciasno zabudowanych jednostek, koszt ten może jeszcze podskoczyć, ponieważ wtedy demontaż różnych elementów jest bardziej skomplikowany, czasochłonny. Na koniec musisz wiedzieć, że producenci najczęściej zalecają wymianę paska rozrządu do 30-40 tys. km.

zobacz także:  Ile kosztuje przepisanie domu, mieszkania, działki na dziecko? Opłaty u notariusza

Ile kosztuje wymiana opon?

O ile nie zakupiłeś opon całorocznych, to ich wymiana będzie konieczna dwa razy w roku – z zimowych na letnie i z letnich na zimowe. To już na szczęście nie jest tak wysoki koszt – pisaliśmy w końcu, że teraz będzie już tylko lepiej.

Najczęściej wymiana opon kosztuje ok. 50 zł, a jeśli do tego zlecisz ich wyważenie, musisz liczyć się z ceną ok. 70-80 zł. Więcej zapłacisz, jeśli konieczna będzie wymiana opon z aluminiowymi obręczami. W przypadku mniejszych modeli, to koszt ok. 100 zł. Wymiana opon z aluminiowymi obręczami o średnicy 19 cali to już… średnio 200 zł – na szczęście z wyważeniem. Przy czym pamiętaj, że ceny te mogą zależeć od miasta, samego warsztatu.

Ile kosztuje ustawienie zbieżności?

Jednym z elementów, na który zawsze warto zwracać uwagę podczas rutynowego przeglądu auta, jest zawieszenie. Czasami może okazać się, że konieczne jest ponowne ustawienie zbieżności kół. Wpływa ono na kierowalność pojazdu w zakrętach, a także na stabilność podczas jazdy na wprost. Dzięki temu opony się też wolniej zużywają.

zobacz także:  Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie, ile wymiana filtrów, co jeszcze?

Może kosztować to od 50 zł do nawet 250-300 zł. Wszystko zależy od tego, czy najpierw przeprowadzany jest pomiar zbieżności oraz od tego, ile kątów należy regulować.

Ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych?

Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie, powinieneś regularnie wymieniać klocki hamulcowe. Tak jak inne elementy auta, podlegają one zużyciu. Jednak w ich w przypadku rażące zaniechania mogą doprowadzić do poważnych wypadków. A czy naprawdę jest się czego bać, jeśli chodzi o finanse? Nie! Zapłacisz za to od 50 zł w górę. Wszystko zależy od tego, czy decydujesz się na części oryginalne, czy zamienniki, a także czy wymianie podlegają klocki przednie czy tylne. Ta usługa nie powinna jednak kosztować więcej niż 150-200 zł.

Ile kosztuje wymiana oleju i filtrów?

Na koniec wspomnieć należy o tym, o czym zapomina większość kierowców, czyli o wymianie oleju i filtrów. Tu na szczęście nie będzie tak strasznie, ponieważ ceny zaczynają się od 20 zł. Najdrożej jest w przypadku oleju silnikowego, ponieważ sam jego zakup związany jest z wydatkiem rzędu 100-200 zł. Do tego trzeba od razu wymienić filtr, zwykle jego koszt nie przekracza 50 zł. Wraz z robocizną okaże się, że całość zamyka się w 200-300 zł. Możesz jednak zaoszczędzić, jeśli zdecydujesz się na samodzielną wymianę.

zobacz także:  Inwestowanie na giełdzie - od czego zacząć?

Dodaj Twój komentarz