piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney
umowa-zlecenie-a-kredyt

Umowa zlecenie to jedna z najpopularniejszych form zatrudnienia w Polsce. Jak wszystko, ma swoje wady i zalety. Do tych pierwszych z pewnością należy brak stabilizacji finansowej, a co za tym idzie problemy z otrzymaniem kredytu. Jednak czy oznacza to, że osoby zatrudnione na tę umowę nie mają szans na pożyczenie pieniędzy z banku?

Kredyt a umowa zlecenie

Czy na umowę zlecenie dostanę kredyt? To jedno z pytań, które bardzo często zadają sobie młodzi ludzie. W Polsce nadal popularna jest ta forma zatrudnienia, co z pewnością jest korzystne dla pracodawców, a nie zawsze dla pracowników. Młodzi ludzie pracujący na umowę zlecenie, mają małe szanse na otrzymanie np. kredytu gotówkowego. Dlaczego? Do głównych wad tej formy zatrudnienia należy brak stabilizacji, a co za tym idzie brak gwarancji regularnego dochodu. Dlatego banki boją się, że takie osoby nie będą w stanie oddać pożyczonych pieniędzy.

Zdolność kredytowa a umowa zlecenie

Należałoby zacząć od tego, czym właściwie jest zdolność kredytowa? Jest to analiza przeprowadzana przez banki, dzięki której mogą one ocenić, czy kredytobiorca jest w stanie spłacić pożyczkę lub kredyt w określonym czasie. Bank nie przyzna nam kredytu, bez dokładnego zbadania naszej sytuacji finansowej. Taka zdolność zależy od wielu czynników, ale jednym z nich jest właśnie rodzaj umowy na podstawie której jesteśmy zatrudnieni.

zobacz także:  Nadchodzą podwyżki cen prądu – problem, który dotknie wszystkich

umowa-zlecenie-a-kredyt

Oczywiście preferowaną formą zatrudnienia jest umowa o prace. Jednak nie oznacza to, że pracując na umowę zlecenie, nie mamy szansy na kredyt. Jak już powiedzieliśmy, na zdolność kredytową składa się nie tylko rodzaj umowy, ale także okres zatrudnienia, wysokość dochodów, nasza historia kredytowa i posiadany majątek. Ważny jest także nasz wiek, stan cywilny, a nawet miesięczne koszty utrzymania. Dlatego jeśli będziemy pracować w jednym miejscu co najmniej 2 lata, a nasze wynagrodzenie będzie regularnie wpływać na konto, to nie powinniśmy mieć większych problemów z otrzymaniem kredytu.

Kredyt z umową zleceniem – gdzie dostać?

W ostatnich latach sytuacja dotycząca przyznawania kredytów osobom zatrudnionym na umowę zlecenie znacznie się zmieniła. Coraz więcej banków rezygnuje ze swoich restrykcyjnych przepisów i decyduje się na przyznanie pożyczek takim osobom. Należą do nich m.in.:

 • mBank – kredyt gotówkowy można tam otrzymać, gdy uzyskuje się dochód z tytułu umowy o dzieło lub zlecenia. Jednak kredyt może być przyznany dopiero po przepracowanych 6 miesiącach.
 • Alior Bank – uwzględnia m.in. dochody z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony, umowy o pracę na czas określony, umowy o dzieło, umowy zlecenie (po 12 miesiącach pracy), emerytury, renty i działalności gospodarczej.
 • BOŚ Bank – również akceptuje wyżej wymienione umowy.
 • ING Bank Śląski – także uwzględnia dochody z umowy zlecenia. Jednak niekiedy wymaga aktywnej umowy zawartej na trzy miesiące do przodu, licząc od daty złożenia wniosku kredytowego.
 • Raiffeisen Polbank – honoruje wiele rodzajów umów, m.in. umowę zlecenie, o dzieło, samozatrudnienie, rentę oraz inne świadczenia socjalne.
zobacz także:  Ile kosztuje papuga? Popularne gatunki papug i ich ceny

To tylko część banków, które akceptują inne źródła dochodu niż tylko te wynikające z umowy o pracę. Pamiętajmy jednak, że nie oznacza to, iż w danym banku na pewno otrzymamy kredyt, ponieważ na naszą zdolność kredytową składają się także inne czynniki, o których już wspomnieliśmy.

komentarze 2

 1. Aroma pisze:

  Banki muszą generować zysk, więc udzielają takich kredytów gotówkowych. Tylko warunki mogą być gorsze, koszty wyższe, kwota niższa itp.

 2. Adrian pisze:

  Niestety ale Aroma ma rację, umowa o pracę na czas nieokreślony daje o wiele większe możliwości negocjacji warunków kredytowych i przyspiesza cały proces.

Dodaj Twój komentarz