Faktoring to coraz popularniejsze usługi, z których głównie korzystają właściciele firm. Pozwala to na utrzymanie płynności finansowej bez konieczności zaciągania kredytu. Faktoring to rozwiązanie, które ma wiele korzyści na osób prowadzących biznes. Kiedy więc warto skorzystać z usług faktoringu?
- Faktoring, czyli co?
- Faktoring – kto go świadczy i kto może skorzystać?
- Rodzaje faktoringu
- Kiedy warto korzystać z faktoringu?
Faktoring, czyli co?
Opierając się na definicji, można powiedzieć, że faktoring to forma wykupu wierzytelności przedsiębiorstw należnych im od kontrahentów przez faktora, czyli osobę, która stanowi podmiot świadczący te usługi. Firmy, które korzystają z faktoringu szybciej otrzymują należne im środki finansowe, które przekazywane są w formie zaliczki przez faktora. Owa zaliczka z reguły wynosi od 80 do 100% wartości usług lub towarów. Do tego należy jednak doliczyć prowizję dla podmiotu świadczącego te usługi.
Jeżeli chodzi o uwarunkowania prawne, faktoring jest umową nienazwaną. Oznacza to, że usługi regulowane są przez przepisy kodeksu cywilnego i kodeks spółek handlowych. Umowa zawierana jest między dwiema stronami – faktorem i faktorantem, mimo iż bierze w tym udział także trzeci podmiot, którym jest kontrahent.
Faktoring – kto go świadczy i kto może skorzystać?
Faktoring świadczony jest głównie przez banki, ale też spółki, które są od tych instytucji zależne. Z tego powodu mówi się często o faktoringu bankowym. A skorzystać z niego mogą przedsiębiorstwa handlowe, produkcyjne i usługowe. Takie, które posiadają spore należności i udostępniają sprzedaż z odroczoną płatnością.
Rodzaje faktoringu
Wyróżnia się kilka rodzajów tych usług. Pierwsza z nich dotyczy faktoringu pełnego. Dochodzi do niego wówczas, kiedy faktor bierze na siebie całe ryzyko związane z wypłacalnością lub nie, dłużnika. On sam pilnuje kwestii należności. Jeśli natomiast faktor nie jest za to odpowiedzialny, wówczas mamy do czynienia z faktoringiem niepełnym. Wyróżnia się jeszcze jeden rodzaj, mianowicie faktoring mieszany. W tym przypadku odpowiedzialność dochodzenia należności u kontrahenta rozkłada się na dwie strony – faktora i faktoranta.
Kiedy warto korzystać z faktoringu?
Jest kilka sytuacji, podczas których warto pomyśleć o faktoringu. Jedną z nich jest chęć firmy do zwiększenia sprzedaży, która wymaga nakładów finansowych. Faktoring jest dobrą alternatywą dla kredytów na rozwój biznesu, nie każda firma zresztą może sobie pozwolić na wzięcie pożyczki. Nie wszystkie mają dobrą zdolność kredytową. Faktoring przydaje się także w sytuacji, kiedy przedsiębiorstwa mają problemy z rozliczeniami z kontrahentami. To jest nie tylko stresujące, ale też odbiera źródło finansowania. Faktoring może być pomocny także w sytuacji, kiedy kontrahenci oczekują dłuższych terminów spłat, takie usługi im to umożliwiają. Największą jednak zaletą korzystania z faktoringu jest zachowanie płynności finansowej firmom, które się na to decydują. Niejednokrotnie ma to wpływ nie tylko na powodzenie biznesu, ale w ogóle na utrzymanie go na rynku.
Faktoring wygląda na ciekawe rozwiązanie. Jeśli wykonuje się usługi, za które klient może płacić z opóźnieniem, to chyba faktycznie warto z tego skorzystać.
Tylko jakie są tego koszty? Zna ktoś mniej więcej widełki oprocentowania w przypadku faktoringu?