sobota, 20 kwietnia 2024
HotMoney

Kary za nielegalne oprogramowanie komputerowe w firmie i w domu. Jakie konsekwencje?

Klawiatura komputerowa

Nielegalne oprogramowanie czy to w domu, czy w firmie kiedyś były na porządku dziennym. Z czasem jednak producenci zaczęli się bardziej zabezpieczać, a i prawo karne dość szczegółowo opisuje, jakie konsekwencje czekają nas za posiadanie oprogramowania bez licencji. Choć skala problemu z roku na rok maleje, nadal dotyczy to ogromnej rzeszy ludzi. Jakie mogą czekać nas za to kary?

Jak bezpiecznie kupować legalne oprogramowanie?

Zakup oprogramowania czy to do domu, czy do firmy, powinien odbyć się w sposób właściwy i legalny. Aby to zrobić, należy taki program kupić albo bezpośrednio od producenta czy to w sklepie stacjonarnym, czy online, albo w licencjonowanych sklepach zajmujących się ich dystrybucją. Oznacza to, że kupowanie programów i innych rzeczy w miejscach niepewnych, które na przykład oferują okazyjne ceny, może skończyć się zakupem programu bez legalnej licencji. Jego posiadanie podlega karze, co zostało uwzględnione w kodeksie karnym i cywilnym i dotyczy zarówno programowi zakupionych świadomie, jak i nieświadomie, a konsekwencje ponosi i sprzedający i kupujący.

zobacz także:  Czy warto brać kredyt na samochód? Kredyt samochodowy, leasing czy wynajem auta - co się lepiej opłaca?

Co grozi za posiadanie nielegalnego oprogramowania w firmie i w domu

Karę za posiadanie nielegalnego oprogramowania ponosi zarówno firma, jak i osoba prywatna, co za tym idzie, niezależnie od tego, gdzie zostanie ono wykryte, każdy musi liczyć się z konsekwencjami. Oczywiście rodzaj kary będzie zależał od konkretnej sytuacji, tego czy zostało ono nabyte świadomie czy nie, a także czy było wykorzystywane w celach majątkowych.

Według kodeksu karnego, za posiadanie pirackiego oprogramowania może czekać nas nawet do 5 lat więzienia lub w wersji łagodniejszej wysoka grzywna. Dotyczy to zarówno osób nabywających nielegalny program świadomie, jak i nieświadomie. Oprócz kodeksu karnego, o konsekwencjach mówi także Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Według niej, jeżeli nabywca pirackiego oprogramowania wykorzystywał je do celów zarobkowych, może grozić mu grzywna lub nawet do 3 lat więzienia.

Kto jest odpowiedzialny za legalne oprogramowanie w firmie?

Zarówno za oprogramowanie, jak i wszystkie inne programy instalowane na komputerach firmowych odpowiada przedsiębiorca i to niezależnie od tego, czy zostały one zainstalowane przez niego, czy przez pracownika. Dlatego tak bardzo istotne jest, aby pilnować tego, co znajduje się na firmowych komputerach i regularnie weryfikować licencje każdego programu jaki na nich jest.

zobacz także:  Co to jest grupa kapitałowa?

To pracodawca będzie odpowiadał karnie przed sądem za piractwo komputerowe i on zostanie obciążony odpowiedzialnością – zarówno grzywną, jak i ewentualną karą więzienia. Pracodawca może rzecz jasna pociągnąć pracownika do odpowiedzialności materialnej, a także dyscyplinarnie go zwolnić, jeżeli program został przez niego zainstalowany bez wiedzy pracodawcy.

Ile wynosi grzywna za piractwo komputerowe?

Kara pozbawienia wolności jest ostatecznością, zazwyczaj jednak kończy się na odpowiedzialności wobec producenta, czyli koniecznością zapłacenia wysokiej grzywny będącej odszkodowaniem dla firmy za wyrządzone szkody majątkowe. Od razu trzeba zaznaczyć, że nie są to kwoty małe, a z roku na rok wysokość grzywny rośnie, co ma skutecznie odstraszać kupujących przed nabywaniem nielegalnego oprogramowania. Kary te zazwyczaj wynoszą od kilkunastu to nawet kilkuset tysięcy złotych.

W przypadku firm, mogą one wywalczyć ugodę z producentem oprogramowania, co i tak wiązać będzie się z zapłatą bardzo wysokiej kwot. Wysokość kary będzie zależała od kosztów oprogramowania legalnego, względem ilości wykorzystanych pirackich kopii i ilości czasu, jaki było wykorzystywane.

Tak wysokie kary rzecz jasna mogą zrujnować zarówno osobę prywatną, jak i firmę. Chodzi tutaj nie tylko o kwestie finansowe, ale i wizerunkowe. Firma traci zaufanie, a z powodu toczącej się sprawy i zarekwirowania sprzętu, tworzy się zastój w pracy, co niewątpliwie wpływa na całe przedsiębiorstwo.

zobacz także:  Dofinansowanie dla szkolnych stołówek, Nowelizacja ustawy antytytoniowej... - przegląd 5 lutego

Kiedy można uniknąć kary za nielegalne oprogramowanie?

Według przepisów, karze nie podlega ściąganie filmów i muzyki, pod warunkiem, że są one wyłącznie do użytku własnego i nie wiąże się to z rozpowszechnieniem. Niestety większość stron oferujących ściąganie takich plików za pomocą programów typu torrent oznacza także publiczne ich udostępnienie, co już rzecz jasna podlega karze.

To samo dotyczy się gier, które według prawa traktowane są jako oprogramowanie. Co za tym idzie, ściągnięcie gry w sposób nielegalny i bez licencji, będzie uznawane za przestępstwo. Nie ma też czegoś takiego jak dozwolony użytek osobisty, nawet samo posiadanie takiego oprogramowania, ale jego nieużywanie już może zostać podciągnięte pod kodeks karny i cywilny.

1 komentarz

  1. maniac pisze:

    Gdyby ktoś wpadł na to, żeby obniżyć ceny oprogramowania to pewnie problem byłby mniejszy. Wydanie kilkuset złotych na program może znacznie obciążyć domowy budżet. Na szczęście sporo jest darmowych programów, które dają radę.

Dodaj Twój komentarz