Jeśli starasz się o kredyt hipoteczny, to musisz podjąć decyzję, czy będziesz spłacać raty równe czy malejące. Kalkulator kredytu hipotecznego pomoże Ci ocenić, co będzie bardziej korzystne. Zobacz, na czym polegają raty równe i malejące.
Jaka rata w kredycie hipotecznym? Rata równa czy malejąca? Skorzystaj z kalkulatora lub zapoznaj się z aktualnymi produktami bankowymi.
Kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny to inaczej długoterminowy kredyt bankowy, zabezpieczony wpisem do księgi wieczystej nieruchomości, czyli hipoteką na rzecz banku. Tego typu kredyty są udzielane najczęściej w celu sfinansowania zakupu nieruchomości lub inwestycji budowlanej, ale nie tylko. Kredyt hipoteczny może zostać również przyznany w celu spłaty innych zobowiązań finansowych (kredyt konsolidacyjny). Chcąc otrzymać kredyt hipoteczny w banku na zakup mieszkania, należy m.in. posiadać wkład własny, stałe źródło dochodu i pozytywną historię kredytową.
Kredyt mieszkaniowy
Określenia kredyt mieszkaniowy i kredyt hipoteczny są bardzo często stosowane wymiennie, co jest błędem. Kredyt mieszkaniowy może być przeznaczony wyłącznie na cele mieszkaniowe, to jest zakup mieszkania, wykup mieszkania komunalnego, kupno domu lub garażu. Podobnie jak kredyt hipoteczny, kredyt mieszkaniowy zabezpieczony jest hipoteką na rzecz banku i dlatego też tak często oba określenia są używane w tym samym znaczeniu. Pieniądze, które są przyznawane kredytobiorcy trafiają bezpośrednio na konto dewelopera lub osoby sprzedającej nieruchomość, w związku z czym nie ma możliwości przeznaczyć ich na jakikolwiek inny cel.
Kalkulator kredytu hipotecznego
Aby znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny warto skorzystać z narzędzia jakim jest kalkulator kredytu hipotecznego. Dzięki niemu możemy dokładnie wyliczyć koszty związane z kredytem, ilość rat oraz ich wysokość. To również bardzo dobry sposób aby porównać oferty kredytów hipotecznych w różnych bankach.
Kredyt – raty równe czy malejące?
Decydując się na wzięcie kredytu mieszkaniowego lub hipotecznego, warto przy tym rozważyć różne warianty spłaty tego zobowiązania. Nie wszyscy pamiętają o tym, że istnieje możliwość wyboru pomiędzy ratami malejącymi a równymi, oczywiście w sytuacji, gdy nasza zdolność kredytowa jest wystarczająca. Aby odpowiedzieć na pytanie jakie raty lepsze równe czy malejące, należy przyjrzeć się bliżej zasadom ich spłaty.
Raty równe są najczęściej wybieraną opcją, gdyż nie wymagają bardzo wysokiej zdolności kredytowej od kredytobiorcy, a do tego ich system spłaty jest uznawany przez banki za mniej ryzykowny. Wadą rat równych jest to, że w pierwszych latach spłaty zobowiązania udział kapitału w racie jest niewielki, spłaca się głównie odsetki. Zaletą tego rozwiązania jest to, że łatwiej zaplanować budżet domowy mając stałe zobowiązanie, które nie jest początkowo bardzo duże.
Raty malejące są tańsze od rat równych, a wynika to z faktu, iż wysokość raty malejącej wylicza się na podstawie wyniku dzielenia kwoty kredytu przez liczbę rat, co daje stałą sumę spłacaną co miesiąc. Dzięki temu od początku spłacamy kapitał, a odsetki są naliczane proporcjonalnie do jego zmniejszającej się kwoty. Jeśli więc istnieje możliwość wyboru i zastanawiamy się co wybrać, raty równe czy malejące, to ta druga opcja bez wątpienia jest bardziej korzystna z matematycznego punktu widzenia.
raty malejące są najlepsze dla kredytów nie tylko kredytu hipotecznego, i to można napisać właśnie w jednym zdaniu, fajny tekst ale trochę długi jak dla prostego czytelnika, można zasnąć 😛
Tylko z ratą malejącą problem jest taki, że trzeba mieć naprawdę dobrą zdolność kredytową – inaczej bank nie przyzna pieniędzy. No i należy liczyć się z tym, że na początku raty będą naprawdę wysokie.
Tylko z ratą malejącą problem jest taki, że trzeba mieć naprawdę dobrą zdolność kredytową – inaczej bank nie przyzna pieniędzy. No i należy liczyć się z tym, że na początku raty będą naprawdę wysokie.
Generalnie to jestem za ratami malejącymi. Jeśli komuś zdolność na to pozwoli. Jak będą problemy ze spłatą, to można poprosić bank o zmianę na raty równe.
Tekst nie jest długi. Myślę, że wyczerpujący temat. Przynajmniej choć jeden. Sądzę jednak, że większość osób postawi na raty równe, takie też banki rekomendują.