czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Jaki jest koszt położenia paneli? Montaż i demontaż paneli – cena

Panele podłogowe

Lśniąca podłoga wyłożona panelami to często wybierane rozwiązanie. Drewniane panele to trwałość i piękny wygląd, a także łatwość czyszczenia. Jakie są koszty położenia paneli podłogowych?

Co to są panele podłogowe i jakie są ich rodzaje?

Panele podłogowe to w skrócie zazwyczaj drewniane płytki, dłuższe lub krótsze, które zamontowane razem tworzą całość. To sposób na stworzenie drewnianej podłogi w dawnym stylu, choć istnieją także panele wykonane z innych materiałów. Możemy więc rozróżnić panele laminowane, które są jednymi z najczęściej wybieranych, a także panele winylowe. Panele laminowane to pokryte grubą warstwą laminatu panele drewniane, które są stosunkowo niedrogie, a jednocześnie dobrej jakości. Laminat sprawia, że są one odporne na otarcia i łatwe w czyszczeniu. Natomiast panele winylowe są cienkie i elastyczne, i wykonane są z winylu. Zaletą tego rodzaju paneli jest ich odporność na wilgoć oraz wytrzymałość. Panele drewniane natomiast są nieco mniej trwałe, jednak pokryte odpowiednim impregnatem będą służyć nam przez wiele lat.

zobacz także:  Sztabka złota – ile kosztuje, ile waży, czy można kupić?

Jakie są koszty położenia paneli?

Koszt położenia paneli podłogowych zależny jest od powierzchni, jak ma być nimi pokryta, a także rodzaju paneli. Ponadto panele podzielone są na różne klasy, które ustawiają  je w hierarchii cenowej. Bierze się pod uwagę między innymi klasę ścieralności. Klas ścieralności jest 5 – trzy pierwsze kładzie się najczęściej we wnętrzach prywatnych i w tym przypadku ceny zaczynają się już od 20 złotych za metr kwadratowy. Natomiast w hotelach czy innego rodzaju ekskluzywnych wnętrzach wybiera się już klasę A4 i A5. Są to panele dużo droższe.

Innym kryterium wybierania paneli jest klasa ich używalności, która bezpośrednio wskazuje, w jakich miejscach można zamontować płytki, aby nie traciły wraz z upływem lat na swoim wyglądzie. Im wyższa jest klasa, tym bardziej panele są odporne i sprawdzą się więc w trudnych warunkach.

Oprócz kosztów samych paneli należy doliczyć ceny dodatkowych materiałów, takich jak podkład pod panele, który kosztuje średnio 3 do 5 złotych za metr kwadratowy, czy folia paraizolacyjna, za którą zapłacimy około 2 złote za metr. Należy również doliczyć koszt listw przypodłogowych i listwy progowej – ich cena waha się między kilkanaście a 20 złotych.

zobacz także:  Koszty związane z pogrzebem - lista i ceny

Ile kosztuje demontaż paneli?

Jeśli panele nam się znudzą, lub dopiero wprowadziliśmy się gdzieś, gdzie panele są stare, należy je zdemontować. Jest to praca dość czasochłonna. Koszty takiej usługi liczyć należy biorąc pod uwagę cenę za robociznę oraz za samą powierzchnię paneli. Tutaj wszystko zależy również od rodzaju paneli. Za płytki PCV zapłacimy średnio około 8 złotych za metr, natomiast demontaż starych paneli może już nas wynieść nawet około 20 złotych za metr kwadratowy.

Dodaj Twój komentarz