sobota, 27 kwietnia 2024
HotMoney

Ile kosztuje położenie paneli podłogowych, ile kosztuje położenie gładzi?

panele na podłodze

Wszyscy chyba zgodzą się co do tego, że podłoga powinna być solidna, wytrzymała na nacisk, ścieranie i urazy fizyczne. Dobrze spisują się panele podłogowe, ale jakie są koszty ich położenia łącznie z wcześniejszym położeniem gładzi?

Ile kosztuje demontaż podłogi?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na panele dopiero teraz, po latach korzystania z podłogi innego typu, to oczywiście pierwszym krokiem powinno być zdemontowanie starej podłogi. Cena zależy od rodzaju wykończenia posadzki. Najtańsze jest zdejmowanie starych wykładzin – to koszt około 6 zł/m2. Zdejmowanie starych paneli i płytek PCV kosztuje już drożej, około 8 zł/m2. Demontaż starego parkietu pochłania najwięcej wysiłku i czasu, dlatego kosztuje nawet do 20 zł/m.

Ile kosztują panele podłogowe?

Koszt zakupu paneli zależy od tego, jaki ich rodzaj wybierzemy. Panele laminowane są kilkuwarstwowymi deseczkami z tworzyw sztucznych. Ich wierzchnią warstwą jest laminat z nadrukiem, nadającym im wygląd naturalnego drewna. Kupując je, trzeba zwrócić uwagę na ich klasę ścieralności. Wyróżnia się 5 klas, od AC1 do AC5, przy czym im niższa cyfra, tym słabsza odporność paneli na ścieranie. Oczywiście te o klasie ścieralności AC5 są najdroższe, kosztują około 40 zł/m2. Jednak nie zawsze i nie w każdym pomieszczeniu będzie nam potrzebna aż taka wysoka klasa ścieralności. W wielu przypadkach w zupełności wystarczą panele o klasie AC3, które są o połowę tańsze.

zobacz także:  Kredyt dopasowany do potrzeb klienta

Oprócz paneli laminowanych możemy wybrać drewniane, zwane deskami warstwowymi. Są zdecydowanie droższe – ich cena to około 70 zł/m2 – wydatek ten jednak może się opłacić, ponieważ wykonane są z lepszego materiału i, w przeciwieństwie do paneli laminowanych, można je cyklinować, jeśli ulegną uszkodzeniu, prawdopodobnie więc posłużą nam dłużej.

Co jeszcze kupić?

Panele to nie wszystko. Jeżeli powierzchnia, na której będziemy je kłaść, jest nierówna, potrzebna będzie masa szpachlowa, aby ją wygładzić. Cena takiego produktu to około 10 zł/kg. Można położyć panele bezpośrednio na podłogę, ale to źle odbija się na jej trwałości. Dlatego pod panelami powinien być umieszczony podkład. Jego głównym elementem jest folia paraizolacyjna, kosztująca około 2 zł/m. Oprócz niej używa się pianki, kosztującej 4-6 zł/m2.

Ile kosztuje robocizna?

Koszt położenia paneli przez ekipę fachowców wynosi około 19 zł/m2. Jeżeli chcemy zaoszczędzić na robociźnie, możemy panele położyć sami. To nie jest bardzo trudne zadanie. Przy dostępie do dobrej instrukcji nawet amator może sobie z tym poradzić, przyda się jednak posiadać do tego nieco umiejętności technicznych, no i trzeba dysponować odpowiednimi narzędziami, które nie zawsze znajdą się w naszej domowej skrzynce na narzędzia, takimi jak na przykład piła do cięcia skośnego lub sękownik służący do wycinania otworów pod rury grzewcze.

zobacz także:  Upadłość konsumencka 2019 - poprawki, zmiany, nowości w upadłości konsumenckiej w roku 2019

Nie trzeba chyba dodawać, że ta praca wymaga wytrwałości i może być czasochłonna. Z tego względu wielu decyduje się jednak powierzyć sprawę fachowcom.

Koszt samego nakładania gładzi szpachlowej oblicza się w oparciu o wydajność opakowania i łączną powierzchnię podłoża. Najczęściej cena robocizny wynosi 23 zł/m2.

Dodaj Twój komentarz