sobota, 5 października 2024
HotMoney

Jak zdobyć kapitał na własną firmę? Kredyty, obligacje korporacyjne, dotacje

Plan finansowy

Aby prowadzić własną działalność gospodarczą, trzeba włożyć w nią nie tylko energię i czas, ale też i pieniądze. Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad sposobami finansowania swojej firmy, by nie tylko mogła ona dalej działać, ale i by się rozwijała. Do wyboru mamy tak naprawdę różne metody pozyskiwania dodatkowego kapitału, w tym kredyty, obligacje korporacyjne czy dotacje. Jak działają i co dają?

Skąd wziąć kapitał na firmę?

Finansowanie działalności gospodarczej nie jest prostą sprawą, a każdy to posiada własną firmę wie, jak ważne są pieniądze, by mogła ona nie tylko funkcjonować, ale i się rozwijać. Poszukiwania środków na działanie zazwyczaj trwa nieustannie i rozpoczyna się już w momencie powstania firmy i trwa przez całe jej działanie. Formy finansowania firm mogą być różne i opierać się zarówno na dotacjach, kredytach czy pożyczkach, a także wsparciu sponsorów czy kilku innych możliwościach. Warto jest się im przyjrzeć bliżej.

zobacz także:  Co to kredyt odnawialny - kto może wziąć kredyt odnawialny?

Jakie są formy dotacji dla firmy?

Dotacje to jedne z najbardziej pożądanych form dofinansowania, o jakie zabiegają firmy, choć ich otrzymanie nie jest łatwe, ponieważ trzeba przy tym spełniać określone wymagania. Najwięcej możliwości na tym polu mają przede wszystkim mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a fundusze europejskie przewidują różne możliwości wsparcia, zarówno gdy rozpoczyna się działalność gospodarczą, jak i wtedy, gdy chce się ją rozwijać.

Nie można przy tym zapomnieć także o dotacjach z urzędu pracy, które służą przede wszystkim dofinansowaniu na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Przepisy urzędu pracy są nie mniej restrykcyjne co przepisy unijne.

Czym są obligacje korporacyjne?

Obligacje korporacyjne to ciekawa opcja dla firm poszukujących dodatkowych funduszy i jest tańszym sposobem niż na przykład branie kredytu. Mogą z tego korzystać wszystkie przedsiębiorstwa niezależnie od ich wielkości i często są jedyną opcją dla pozyskania środków finansowych na działalność i rozwój, choć najczęściej bardziej opłaca się to dużym firmom. Obligacje korporacyjne polegają na emitowaniu papierów wartościowych o charakterze dłużnym. Zaletą obligacji jest to, że firma sama ustala wielkość odsetek od pożyczonego kapitału, a inwestor może, ale nie musi się na to zgodzić.

zobacz także:  Na czym polega oraz ile kosztuje badanie DNA?

Czy kredyt dla firm to dobre źródło finansowania?

Jeszcze inną możliwością jest kredyt firmowy, który jednak najczęściej jest trudny do uzyskania. Banki wyznaczają dosyć restrykcyjne zasady, które często są trudne do spełnienia przez firmy, nawet jeżeli nie posiadają zadłużeń i mają w miarę regularny przychód. Przez ostatnie lata trochę się to zmieniło, jest łatwiej, ale nadal firmy miewają z tym problem. Inną opcją w tym wypadku są jeszcze pożyczki dla firm, które w przeciwieństwie do banków mają niskie wymagania, choć jednocześnie są także i bardziej ryzykowne.

Jakie inne źródła finansowania działalności gospodarczej?

Poszukiwania źródeł dofinansowania dla firmy nie jest takie łatwe, dla możliwości wbrew pozorom jest całkiem sporo. Wśród potencjalnych opcji warto wymienić choćby Aniołów Biznesu. Polega to na tym, że konkretna osoba, najczęściej były biznesmen inwestuje swój własny, prywatny kapitał na rozpoczęcie i rozwój ciekawych projektów. Znalezienie Anioła Biznesu nie jest łatwe, ponieważ działają oni z prywatnych pobudek i tylko wtedy, gdy uznają, że gra jest warta świeczki.

zobacz także:  Co to jest Bank Centralny?

Duże wsparcie można znaleźć także w Inkubatorach Przedsiębiorczości, które coraz częściej powstają przy uczelniach, ale nie tylko. Wspierają one początkujących przedsiębiorców, a także studentów, a ich podstawowym zadaniem jest pomoc w wejściu na rynek i stawianiu pierwszych kroków.

Coraz popularniejszy staje się też crowdfunding, czyli finansowanie społeczne. Ktoś ma pomysł na biznes i przedstawia do szerszemu gronu, najczęściej przez platformę crowdfundingową, a jeżeli pomysł będzie wystarczająco ciekawy, otrzyma wsparcie finansowe od osób nim zainteresowanych. Jest to więc dobry pomysł na start, pod warunkiem, że znajdzie się wystarczająco ilość sponsorów.

komentarze 2

  1. Marcin pisze:

    Moim zdaniem najlepszym sposobem jest staranie się o dotacje. To pewne pieniądze, których nikt nam nie odbierze, jeśli wykorzystamy je zgodnie z przeznaczeniem, a z Unii Europejskiej można dostać naprawdę sporo kasy.

  2. Kobieta w biznesie pisze:

    No, tylko problemem czasami jest wykorzystanie ich zgodnie z przeznaczeniem. Czasami wymagania w tym względzie są ściśle określone i nie można np. przesunąć środków na coś innego. Więc wcześniej trzeba dobrze zapoznaćsię z warunkami dotacji,

Dodaj Twój komentarz