piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Katastrofa na moskiewskim lotnisku, narodziny royal baby… – przegląd 6 maja 2019

Gwardia brytyjska

Pożar na lotnisku Szeremietiewo, rozpoczynające się egzaminy maturalne w Polsce, wyjście Arkadiusza Kraski z więzienia po niemal 20 latach i narodziny kolejnego royal baby w Wielkiej Brytanii – o tym mówiło się 6.05.2019. Co trzeba wiedzieć o tych wydarzeniach?

Pożar na lotnisku Szeremietiewo

W poniedziałek potwierdzono śmierć przeszło 40 osób, które podróżowały samolotem linii Aerofłot z Moskwy do Murmańska. Chwilę po starcie pilot poprosił o zgodę na awaryjne lądowanie. Przyczyną tragedii był pożar, który mógł zostać wywołany przez uderzenie pioruna lub przez zapalenie się silników. Problemy pojawiły się także podczas lądowania, które w terminologii lotniczej określane jest jako „twarde”, czyli bez wypuszczonego podwozia. Samolot stanął w płomieniach, służby błyskawicznie przystąpiły do akcji ratunkowej, jednak wielu pasażerów nie było do niej przygotowanych, wybuchła też wśród osób panika. W katastrofie zginęło nie tylko wiele osób, część pasażerów zostało rannych, w tym dotkliwie poparzonych.

Rozpoczęły się matury 2019

W poniedziałek rozpoczęły się w Polsce matury. Absolwenci liceów i techników przystąpili do obowiązkowego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym lub rozszerzonych. Większość abiturientów zmagała się z tematem wolności i samotności na podstawie wybranych utworów literackich. W niektórych miejscach w kraju matury te nie obyły się bez problemów. W kilku placówkach poinformowano o zagrożeniu bombowym, w związku z czym zmieniła się godzina przystąpienia do egzaminu. Maturzyści muszą jeszcze zmierzyć się z matematyką, językiem obcym oraz dodatkowym przedmiotem na poziomie rozszerzonym.

zobacz także:  Kto dziedziczy spadek? Czy można zrzec się spadku?

Arkadiusz Kraska wychodzi z więzienia

Po 19 latach, 7 miesiącach i 6 dniach na wolność wychodzi Arkadiusz Kraska. Był on skazany za podwójne morderstwo na karę dożywocia, jednak Sąd Najwyższy wstrzymał wykonanie wyroku. Po latach okazało się, że skazany był niewinny, o czym sam cały czas przekonywał. Kraska mógł zostać wplątany w zbrodnię we wrześniu 1999 roku. W Szczecinie doszło do strzelaniny, w której zginęły 2 osoby. Wiele dowodów wskazuje na to, że Arkadiusz Kraska mógł zostać wrobiony w morderstwo przez gangsterów i działających wtedy policjantów. Nękana była także ówczesna partnerka, dziś żona Kraski. Zmuszano ją do zmiany zeznań, straszono ją więzieniem, grożono, że odbiorą jej dziecko. Po Tomaszu Komendzie okazuje się, że takich niewyjaśnionych spraw z przeszłości, za które skazano niewinnych ludzi, jest coraz więcej.

Księżna Sussex urodziła

Cała Wielka Brytania w ostatnich dniach żyła porodem kolejnego royal baby. Spekulowano nawet, że poród być może już się odbył. Księżna Sussex Meghan wczoraj rano urodziła chłopca. Imię dziecka nie jest jeszcze znane. Jako pierwsza o jego narodzinach dowiedziała się tradycyjnie królowa Elżbieta II. Na tym jednak koniec tradycji. Para książęca zdecydowała się na poród domowy, a zaraz po nim młodzi rodzice nie pokazali się z dzieckiem mediom, jak miało to miejsce w przypadku narodzin dzieci księcia Williama i księżnej Kate.

zobacz także:  Timmermans a rząd Węgier, Fuzja Siemensa i Alstomu... - przegląd 6 lutego

Dodaj Twój komentarz