sobota, 5 października 2024
HotMoney

Jak założyć konto dla obcokrajowca? Gdzie szukać rachunków bankowych dla obcokrajowców?

Paszport

Obecnie większość polskich banków oferty kont osobistych kieruje również do obcokrajowców. W ich wypadku procedura zakładania rachunku może być jednak nieco bardziej skomplikowana, dlatego warto wiedzieć, jak założyć konto bankowe dla obcokrajowców i gdzie szukać najkorzystniejszych warunków.

 

Konto osobiste dla obcokrajowca – podstawowe zasady

Nawet jeśli obcokrajowiec nie planuje pobytu w Polsce na stałe, posiadanie konta osobistego może okazać się niezbędne, np. podczas zatrudnienia na określony czas. Banki, będąc przygotowane na potrzeby tej grupy klientów, już dawno stworzyły korzystne oferty. Jednak w tym wypadku nie wystarczy tylko dowód osobisty, aby założyć rachunek bankowy.

Zanim jednak przejdziemy do tego, jakie dokumenty są wymagane podczas otwierania konta osobistego dla obcokrajowców, trzeba wiedzieć, że niektóre banki wymagają posiadania statusu rezydenta. Co to oznacza? Rezydentem jest obcokrajowiec, który zamieszkuje na terenie Polski. Analogicznie nierezydentem jest osoba, która nie mieszka w naszym kraju. W zależności od konkretnego banku, nierezydent będzie musiał przejść bardziej skomplikowane procedury, aby założyć rachunek bankowy.

zobacz także:  Jak zatrudnić obcokrajowca? Zezwolenie na pracę w Polsce

Można też sprawdzić listę kont dla obcokrajowców, by dowiedzieć się gdzie i na jakich warunkach możne je założyć.

Jakie dokumenty są potrzebne do założenia rachunku bankowego przez obcokrajowca?

Podstawowe dokumenty, jakie są potrzebne do założenia rachunku bankowego przez obcokrajowca, to m.in. dowód osobisty, paszport (najczęściej nie jest wymagany w przypadku obywateli Unii Europejskiej), karta pobytu stałego lub czasowego, w której określony jest cel i czas trwania pobytu na terenie Polski lub wiza. W niektórych bankach konieczne jest okazanie numeru PESEL – w takim wypadku należy zgłosić się do organów administracji wojewódzkiej o jego przyznanie.

Ponadto nierezydenci często muszą przestawić Certyfikat Rezydencji Podatkowej – bez tego obcokrajowiec będzie podwójnie opodatkowywany.

Oferty kont bankowych dla obcokrajowców

Na koniec chcielibyśmy przedstawić dwie oferty kont osobistych dla obcokrajowców – Getin Banku oraz PKO Banku Polskiego, które w naszej ocenie są bardzo atrakcyjne. Warto również zobaczyć tu pełną listę obecnie dostępnych ofert.

W przypadku Getin Banku zasady otwarcia rachunku są bardzo proste – nie pobierane są opłaty za wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce, obcokrajowcy nie muszą też płacić za prowadzenie konta czy za wydanie i prowadzenie karty debetowej. Do jego założenia wystarczy paszport zagraniczny lub karta pobytu oraz numer IPN. Dodatkowo można otworzyć konto oszczędnościowe lub uzyskać tzw. pakiet niezawodny, czyli assistance medyczny oraz domowy.

zobacz także:  Ranking kont osobistych Kwiecień 2019

A jakie warunki obowiązują w PKO Banku Polskim? Tak jak w poprzednim przypadku, podstawowe usługi są bezpłatne. Obcokrajowcy nie zapłacą za kartę debetową, prowadzenie konta (o ile zostanie wydana do niego karta), a także za krajowe przelewy internetowe. Jeśli chodzi o bezpłatne wypłaty z bankomatów, dotyczą one tylko bankomatów PKO Banku Polskiego. Wniosek o założenie konta można wysłać przez internet – wystarczy podać imię oraz nazwisko, telefon komórkowy oraz numer paszportu.

1 komentarz

  1. hmmmm pisze:

    Póki co coś nie widać, by banki chętnie tworzyły konta dla obcokrajowców. Tylko PKO?

Dodaj Twój komentarz