piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Ile kosztuje in vitro w Polsce? Jakie inne koszty trzeba ponieść, oprócz zabiegu?

Laboratorium in vitro

Pary, które nie mogą począć dzieci drogą naturalną, mogą skorzystać z rozwiązań, jakie oferuje współczesna medycyna. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że przeprowadzenie zabiegu in vitro wiązać będzie się z wysokimi kosztami. Jakiego rzędu? Sprawdzamy.

Zapłodnienie in vitro – na czym polega?

In vitro, nazywane również sztucznym zapłodnieniem, jest jednym z rozwiązań wykorzystywanym w leczeniu niepłodności. Może być zalecane parom, u których występują określone problemy zdrowotne, takie jak mała liczba plemników lub ich niska ruchliwość czy zrosty w macicy, i które przez co najmniej rok, pomimo starań, nie mogą począć dziecka. Jak przebiega?

Najpierw przeprowadza się kwalifikację do zabiegu. Jeśli będzie ona pozytywna, kobietom przepisywane są leki, które pozwalają kontrolować wzrost pęcherzyków. Następnie w wyniku zabiegu chirurgicznego pobierane są komórki jajowe. Na tym etapie konieczne jest także zabezpieczenie spermy.

Kluczowym momentem jest połączanie komórki jajowej oraz plemników w warunkach laboratoryjnych – proces ten nazywany jest inseminacją. Jeśli dojdzie do zapłodnienia (a niestety nigdy nie ma takiej gwarancji), embriony umieszczane są w macicy kobiety.

zobacz także:  ING zapłaci za zaniedbania

Koszty zabiegu in vitro

W 2016 roku zakończył się rządowy program refundacji in vitro. Z pomocą parom, które zmagają się z niepłodnością, przyszły jednak władze lokalne, dlatego warto sprawdzić, czy w Twoim mieście wprowadzony został samorządowy program dofinansowania in vitro.

Dlaczego warto się tym zainteresować? Ponieważ jest to duże obciążenie finansowe – koszty zabiegu in vitro opiewają na kilkanaście tysięcy złotych. Sama procedura zapłodnienia to ok. 6-7 tys. zł, przy czym jest to jeden z wielu kosztów, o których za chwilę napiszemy. W praktyce więc koszt całego leczenia może wynosić nawet do 20 tys. zł.

Przy czym trzeba wiedzieć, że same kliniki nie podają konkretnych cen. Dlaczego? Ponieważ wszystko zależy od indywidualnego przypadku. W zależności od stanu zdrowia, historii chorobowej, konieczne może być przeprowadzenie innych badań, wprowadzenie innych leków. Dlatego wszystkie podane tu kwoty są jedynie orientacyjne.

Procedura in vitro – ile kosztują dodatkowe badania, leki?

Zanim procedura in vitro zostanie rozpoczęta, należy przejść etap kwalifikacji. W tym celu wykonuje się takie badania jak AMH (ok. 180 zł), FSH (ok. 30 zł) oraz seminogram komputerowy (ok. 150 zł). Pozwala to ocenić, jakie są szanse powodzenia tej metody i uniknąć dodatkowych, bardzo wysokich kosztów, jeśli są one niskie.

zobacz także:  Kredyt na innowacje technologiczne. Kto może dostać kredyt technologiczny?

Po przeprowadzeniu tej kwalifikacji, konieczne jest wykonanie kolejnych badań, które mają na celu przygotowanie do zabiegu. Tu już trudno jest wypunktować, jakie są poszczególny koszty, ponieważ każdorazowo ustala się je indywidualnie. Przyjmuje się jednak, że należy się liczyć z wydatkiem ok. 1 000 zł na parę. Ponadto konieczne jest wykupienie leków, których koszt sięga nawet kilkuset złotych. Warto więc sprawdzić, czy jest na nie refundacja.

Kliniki oferują również możliwość przechowywania komórek jajowych (ok. 500 zł na rok), nasienia (ok. 300 zł na rok) oraz zarodków (ok. 500 zł na rok).

Dodaj Twój komentarz