poniedziałek, 27 maja 2024
HotMoney

Jak wybrać ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników? Ubezpieczenia medyczne dla firm

Przybory lekarza

Ubezpieczenia zdrowotne dla firm to popularne benefity, jakie właściciele zapewniają swoim pracownikom. Dzięki takim pakietom medycznym można szybciej dostać się do lekarza, zrobić badania i, co najważniejsze, płacić za to dużo mniej lub nawet wcale. Jak więc wybrać ubezpieczenia zdrowotne dla firm?

Prywatna opieka medyczna dla pracowników – dlaczego warto?

Widząc jak funkcjonuje publiczna służba zdrowia, coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z prywatnej opieki medycznej. Dzięki niej kolejki do lekarzy są krótsze, większy jest dostęp do specjalistów, często nie jest nawet wymagane skierowanie od lekarza rodzinnego. Do tego dochodzi jeszcze lepsze wyposażenie prywatnych placówek i przyjaźnie nastawiony personel.

Lepszy dostęp do opieki medycznej może przyczynić się do szybszego wyzdrowienia. To niewątpliwy plus zarówno dla pracowników, jak i dla właścicieli firm. W dodatku takie prywatne pakiety zdrowotne można dopasować do przedsiębiorstwa, wybrać jakie usługi mają być finansowane, na jakie badania są ograniczenia, czy do jakich wizyt należy dopłacić.

zobacz także:  Do końca września pracownicy muszą wykorzystać zaległy urlop

Co obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Pakiety ubezpieczeń zdrowotnych mogą być dopasowane do pracowników. W takiej polisie najczęściej zagwarantowany jest stały dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i wybranych specjalistów, najczęściej jest to internista, laryngolog, ginekolog itd. Dostępne są także badania laboratoryjne, w tym morfologia czy analiza moczu. Niektóre oferty obejmują także diagnostykę obrazową, np. USG jamy brzusznej. Najczęściej są to badania limitowane, co oznacza, że w danym roku można wykonać za darmo przykładowo 2x USG, jeśli zajdzie taka potrzeba. Chcąc wykonać więcej badań, pracownicy najczęściej dopłacają z własnego portfela, jednak z reguły są to korzystne dla nich ceny z racji prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Ubezpieczenie zdrowotne czy abonament medyczny?

Aktualnie właściciele firm mogą wybierać pomiędzy dwoma produktami, które są do siebie trochę podobne. Decydując się na abonament medyczny, pracownicy mają możliwość leczenia się w prywatnych placówkach opieki zdrowotnej. Mogą to robić właściwie bez limitu. Abonament ma formę ryczałtu, oznacza to, że po „wykorzystaniu” podstawowego pakietu, za który płaci firma, pracownik ma możliwość rozszerzenia swojej diagnostyki, za którą sam zapłaci. Na takie rozwiązania najczęściej decydują się firmy. Jest jeszcze możliwość wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego. Jego celem jest zapewnienie pracownikom opieki medycznej, gdy zajdzie taka potrzeba, np. wydarzy się coś niespodziewanego. Leczenie odbywa się tylko w wybranej placówce/sieci medycznej.

zobacz także:  Co powinien w składzie mieć kebab? Dlaczego w Polsce to dobry biznes?

Jak wybrać ubezpieczenie medyczne dla firm?

Decydując się na pakiety zdrowotne dla pracowników należy zwrócić uwagę na liczbę wykwalifikowanych pracowników. Ważne, by zagwarantowany był jak najszybszy i jak najlepszy dostęp do lekarzy specjalistów. Istotne są także badania laboratoryjne i diagnostyczne, im ich więcej w pakiecie, tym lepiej. Bardzo ważna jest też lista placówek. Warto, by pracownicy mogli korzystać z opieki zdrowotnej w każdym mieście, w którym będą, bez utrudnionego dostępu do lekarzy.

1 komentarz

  1. Dr House pisze:

    Taka prywatna opieka medyczna jest bardzo przydatna. Na wizyty czy badania z NFZ czasem można się w ogóle nie doczekać, a tak wszystko jest załatwiane niemal od ręki.

Dodaj Twój komentarz