wtorek, 28 maja 2024
HotMoney

Zarobki duchownych: ile zarabiają księża?

Ksiądz podaje komunię

Zarobki duchownych zawsze budzą spore zainteresowanie i to nie tylko wiernych. Ludzi interesuje to, ile zarabiają osoby, które zdecydowały się na ten „zawód” z powołania. Szczególnie drażni parafian fakt, w jakim dostatku żyje większość księży, którzy przecież nie powinni opływać w luksusy. Jakie więc są zarobki duchownych? Skąd księża biorą pieniądze?

Ile zarabiają duchowni?

Wszystko tak naprawdę zależy od hierarchii. Najwięcej otrzymują biskupi, najmniej natomiast początkujący wikariusze. Wiele też zależy od tego, gdzie duchowni sprawują posługę. Zarobki mogą się różnić w poszczególnych regionach. Niektórzy z nich pracują także w szkołach lub na uczelniach, co daje im dodatkowe źródło utrzymania.

Zarobki księży w Polsce

Trudno uogólniać ile zarabiają osoby duchowne w Polsce. Temat ten wciąż jest w naszym kraju tabu i nie można liczyć na pełną jawność zarobków. Wciąż budzi to kontrowersje, a księża niechętnie przyznają się do tego, ile tak naprawdę otrzymują pieniędzy. Podstawowym zarobkiem księdza jest tzw. stypendium mszalne, czyli ofiara składana na tacę podczas mszy. Musi być ona skrupulatnie odnotowywana w księgach parafialnych. Pieniądze z całego miesiąca zostają zsumowane i są dzielone przez urzędującego proboszcza. Dodatkowym źródłem dochodów są sakramenty. Pieniądze z nich dostaje osoba udzielająca sakramentu lub są one dzielone na wszystkich księży w danej parafii. Średnio za ślub otrzymuje się około 300 zł, pogrzeb 500 zł, a chrzest 70 zł, chociaż te opłaty znacząco mogą się od siebie różnić w konkretnych parafiach.

zobacz także:  Jak zatrudnić obcokrajowca? Zezwolenie na pracę w Polsce

Dodatkowe dochody duchownych

Wielu księży uczy także religii w szkołach i z tego tytułu pobierają normalne wynagrodzenie, które jest dla nich dodatkowym źródłem dochodu. Na jeszcze większą pensję mogą liczyć ci księża, którzy zdobyli stopień naukowy i wykładają na uczelniach. Ci mogą otrzymać miesięcznie nawet 10 tysięcy złotych. Więcej zarabiają także duchowni w stopniu pułkownika. Przykładowo wikariusz biskupi z takim tytułem może dostać nawet ponad 7 tysięcy złotych. Księża mogą sprawować także posługę w policji, więzieniu czy szpitalu. Wtedy otrzymują za taką pracę wynagrodzenie. Np. duchowny, który udziela wsparcia więźniom może dostać ponad 2 tysiące złotych.

Którzy duchowni zarabiają najwięcej?

Na największe zarobki mogą liczyć ci, którzy sprawują dodatkowe funkcje lub są wysokiej rangi duchownymi. Najlepiej zarabiają duchowni w wojsku. Biskup polowy w stopniu generała otrzymuje nawet ponad 10 tysięcy złotych, mniej otrzymuje wikariusz pułkownik, bo ponad 7 tysięcy złotych. Dobre zarobki mają także kapelani w straży granicznej, oni dostają ponad 5 tysięcy złotych. Na nieco lepsze wynagrodzenia mogą liczyć kapelani w Biurze Ochrony Rządu, bo ponad 6 tysięcy złotych.

zobacz także:  Ceny zabiegów kosmetycznych: ile kosztuje depilacja laserowa twarzy, nóg, pach czy okolic bikini?

Jeżeli chodzi o innych duchownych, lepiej zarabiają ci pracujący w większych miastach. Dla przykładu, proboszcz w archidiecezji warszawskiej dostaje 10 tysięcy złotych, w Krakowie natomiast 8 tysięcy złotych. Biskupi pomocniczy w dużych diecezjach zarabiają ponad 5 tysięcy złotych. Najmniej zarabiają księża w mniejszych miejscowościach i wsiach. Ich średnie wynagrodzenie wynosi około 1 tysiąca złotych.

1 komentarz

  1. chill out pisze:

    Mówi się tyle, że księża zarabiają krocie, a to przecież będzie dużo zależało od miasta czy wielkości parafii no i stanowiska. Wiadomo, że wiejski proboszcz nie dostanie tyle co proboszcz w stolicy.

Dodaj Twój komentarz