wtorek, 19 marca 2024
HotMoney

Jak walczyć z globalnym ociepleniem? Co można zrobić w domu dla klimatu?

Ochrona środowiska

Choć o globalnym ociepleniu mówi się coraz głośnej, większość z nas uważa, że problem ten bezpośrednio nas nie dotyczy – to nie my się do niego przyczyniamy, lecz wielkie koncerny, co więcej, nie mamy na to żadnego wpływu. A prawda jest taka, że walka z globalnym ociepleniem powinna rozpocząć się w domu każdego z nas. W jaki sposób? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które można wprowadzić od zaraz.

Kupuj rozsądnie

W obecnych czasach, które nastawione są przede wszystkim na konsumpcjonizm, panuje zasada: kup i wyrzuć. Dlaczego? Żeby móc kupować coraz więcej. Podstawową kwestią jest marnowanie jedzenia. Polacy bezrefleksyjnie wyrzucają produkty żywnościowe, których nie zdążyli zjeść, nie zdając sobie sprawy z tego, jak to jest szkodliwe.

Po pierwsze, podczas produkcji żywności do atmosfery emitowane są toksyczne gazy. A po drugie, resztki jedzenia w wyniku rozkładu dokładają kolejną, niebezpieczną dla atmosfery „cegiełkę”. Dlatego lepiej zjadać wszystko, co znajduje się w lodówce. A i portfel nam za to podziękuje.

zobacz także:  Poważne kłopoty domu mody Dolce&Gabbana

Nie dotyczy to tylko jedzenia. Produkcja sprzętów elektronicznych, odzieży, zabawek również nie jest bez wpływu na środowisku. Dlatego lepiej kupować mniej, zastanawiać się, czy naprawdę jest to nam potrzebne. A gdy to możliwe – wybierać rzeczy z drugiej ręki.

Alternatywne metody podróżowania

Jeździsz codziennie do pracy samochodem? Może w ciepłe dni przesiądziesz się na rower? Dzięki temu nie tylko nie wyemitujesz kolejnych spalin, ale jeszcze poprawisz swoją kondycję. A przecież biurową odzież możesz zapakować do plecaka.

W grę wchodzą jeszcze oczywiście spacery czy podróżowanie autobusem, autokarem lub pociągiem. Gdyby więcej osób pozostawiało na co dzień swoje samochody w garażach i poruszałoby się się środkami komunikacji publicznej, miasta byłyby nie tylko mniej zanieczyszczone, ale też zakorkowane. A tak codziennie słyszymy o smogu…

Zmniejsz spożycie mięsa

Coraz częściej mówi się o tym, że mięso spożywane w dużych ilościach jest szkodliwe, ponadto przytaczane są przykłady tego, jak traktowane są zwierzęta hodowlane. W przypadku masowych produkcji stosuje się też antybiotyki i pasze, które mają zapobiegać powstawaniu chorób i jednocześnie wpływać na wzrost zwierząt. I jest to jedna strona medalu. Druga jest taka, że przemysłowa hodowla mięsa jest… dużym źródłem emisji gazów cieplarnianych.

zobacz także:  Leasing samochodowy czy wynajem długoterminowy auta – co się lepiej opłaca?

Oczywiście, nie namawiamy do przejścia od razu na wegetarianizm. Dla wielu osób byłby to drastyczny, bezsensowny krok. Ale można z tygodnia na tydzień ograniczyć spożywanie mięsa.

Unikaj plastiku

Plastik jest wszędzie, z czego nie zawsze na co dzień zdajemy sobie sprawę. I choć ciężko byłoby całkowicie od niego uciec, można świadomie zmniejszyć jego zużycie. Zresztą nie bez powody obecnie powstaje coraz więcej kampanii promujących używanie opakowań i worków wielokrotnego użytku.

Co można zrobić w tym zakresie? Zamiast wody butelkowanej, pić tę z kranu, która jest równie bezpieczna. Na zakupy chodzić z własnymi, materiałowymi siatkami oraz z woreczkami na warzywa i owoce. Wybierać produkty bez foliowych opakowań, a plastik zamienić na szkło.

Zamień urządzenia AGD na energooszczędne

Ostatnim krokiem, jaki warto byłoby podjąć, to zamiana wszystkich urządzeń AGD na ich wersje energooszczędne. Wiąże się to co prawda z większym, choć jednorazowym wydatkiem. Jednak szybko okaże się, że miesięczne rachunki staną się niższe, a domowy budżet odżyje. A mniejsze zużycie energii, to więcej korzyści dla środowiska.

zobacz także:  Należności, zobowiązania, wierzytelności.... pojęcia, które musisz znać zanim podpiszesz umowę o kredyt lub pożyczkę

1 komentarz

  1. czekolada pisze:

    Myślę, że duże znaczenie może mieć transport publiczny. Jeśli autobusy będą bardziej ekologiczne, a do centrum miast będzie zakaz wjazdu, to na pewno wypłynie dobrze na jakość powietrza.

Dodaj Twój komentarz