piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Jak planować domowy budżet? Ile warto odkładać co miesiąc na konto oszczędnościowe?

Skarbonki

Planowanie domowego budżetu niejednej osobie spędza sen z powiek – wydatków wciąż jest zbyt wiele, a pieniędzy za mało. A jeśli jeszcze pomyśleć o oszczędzaniu? Przecież to niemożliwe! A może jednak? Pokazujemy, jak zarządzać budżetem na co dzień, by móc regularnie oszczędzać.

Zarządzanie wydatkami na co dzień

Co zrobić, aby móc oszczędzać? Należy zacząć trzeba od gruntownej analizy wydatków. Część z nich jest stała, a ich kwota nie zmienia się znacząco. To najczęściej jest opłata za czynsz, media, prąd i gaz. Budżet przeznaczany na jedzenie jest już bardziej nieprzewidywalny, choć można ustalić jego ramy. Są jeszcze wydatki sezonowe (np. gdy rozpoczyna się rok szkolny), jednorazowe (np. przegląd auta, ubezpieczenie OC) oraz nieprzewidziane.

Co istotne, analiza wydatków wymaga to nie tylko spisania comiesięcznych rachunków, ale także obliczenia, ile pieniędzy przeznaczanych jest na jedzenie, odzież i kosmetyki, rozrywkę. Czasami wystarczy jeden miesiąc szczegółowych obserwacji, by móc uświadomić sobie, gdzie pieniądze „uciekają”.

zobacz także:  Jak bronimy się przed mandatem z fotoradaru?

Analiza wydatków i planowanie budżetu

Jeśli już określisz, na co wydajesz pieniądze, musisz przeanalizować te dane. Oczywiście, jeśli chodzi o takie opłaty jak czynsz/media, to za wiele nie będzie mógł zmienić, ale często okazuje się, że płacisz niepotrzebnie za usługę, z której nie korzystasz lub też przeznaczasz zbyt dużo pieniędzy na rozrywkę. Na tej podstawie możesz oszacować, jak zoptymalizować domowe finanse. Z czego zrezygnować? Gdzie szukać oszczędności?

Gdy masz ten krok za sobą, przyszedł czas na planowanie budżetu. Możesz skorzystać z gotowych szablonów, które dostępne są w Internecie lub stworzyć własną tabelkę. Z czego powinna się składać? Z przychodów oraz wydatków. W przychodach zwykle znajdzie się tylko wynagrodzenie za Twoją pracę, chyba, że otrzymujesz dodatkowe środki z innych źródeł. Natomiast w wydatkach chodzi nie tylko o spisanie konkretnych opłat, ale także zaplanowanie, ile chcesz wydawać i odkładać w ciągu miesiąca. Co to oznacza? Że musisz przewidywać – ile przeznaczysz na jedzenie, ubrania, kosmetyki, wyjścia ze znajomymi i drobne przyjemności. I co najtrudniejsze, kwot tych powinieneś się trzymać. Oczywiście, zdarzą się pewnie odstępstwa, jeśli jednak masz świadomość, że na rozrywkę możesz wydać maksymalnie 150 zł, to będziesz tak je wybierać, aby móc pozwolić sobie na najwięcej, nie przekraczając tej sumy, czyli w praktyce – nie wydając jej na jednym spotkaniu w barze.

zobacz także:  Ile kosztuje cesarka? Cesarskie cięcie na życzenie?

Jak odkładać pieniądze?

Działając według powyższego schematu, właśnie odkryłeś sposoby na oszczędzanie, czyli w praktyce planowanie i ograniczanie wydatków. Dzięki temu, że racjonalnie zarządzasz domowym budżetem, nagle odkrywasz, że jest on wyższy, niż Ci się dotychczas wydawało.

A ile warto odkładać co miesiąc pieniędzy na konto oszczędnościowe? Tyle, ile jesteś w stanie. Są osoby w różnej sytuacji finansowej i dla niektórych nawet 100 zł to zbyt dużo, ale już 10 zł nie… To kwestia rezygnacji z czegoś, co nie jest tak naprawdę potrzebne. Dlatego warto zastanowić się nad kontem oszczędnościowym, szczególnie że większość ofert jest darmowych, a więc nic nie ryzykujesz. Tylko mamy złą wiadomość – taką analizę wydatków i planowanie budżetu zwykle trzeba powtarzać co miesiąc, ponieważ Twoje potrzeby się zmieniają, są też uzależnione od sezonowych/jednorazowych wydatków, o których wiesz z wyprzedzeniem.

Dodaj Twój komentarz