piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Ile kosztuje papuga? Popularne gatunki papug i ich ceny

Kolorowe papużki

Ludzie od wieków hodowali ptaki i dziś jest to niezwykle popularne. W wielu domach można znaleźć papugi, które swoim kolorowym ubarwieniem i świergotem umilają czas. Rodzajów papug do hodowli domowej jest niezwykle wiele, a i cenowo będą się między sobą różnić.

Czy warto kupić papugę?

Papugi to niezwykle piękne ptaki, które zachwycają swoim upierzeniem, a często także śpiewem czy umiejętnością nauki mówienia. To częsty prezent dla dzieci, z uwagi na to, że nie wymagają wiele i nie trzeba ich wyprowadzać. Tak naprawdę, w zależności od gatunku, papugi mogą mieć większe czy mniejsze wymagania, przez co zwierzęta te nie są polecane dla każdego. Różne gatunki mają też różne charaktery, potrzeby kontaktu czy różną hałaśliwość. Zanim więc zdecydujemy się na papugę, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, która będzie uzależniona od wielkości, gatunku (im bardziej egzotyczna tym droższa), ale i potrzeby ptaka.

zobacz także:  Ubezpieczenie turystyczne: ile kosztuje, kiedy warto wykupić ubezpieczenie, rodzaje ubezpieczeń dla turystów

Ile kosztuje papuga?

Cena za papugę będzie uzależniona przede wszystkim od wielkości i gatunku. Popularne i bardzo powszechne papużki faliste można kupić już za kilkadziesiąt złotych, z kolei te bardziej egzotyczne i większe mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Papużka falista to koszt ok 25 zł, Nimfa od 70 zł, Alexandrette od 300 zł, Nierozłączka 50 – 70 zł, Żako nawet 1000 – 2000 zł, a Amazonka 4000 zł. Jak więc widać rozstrzał cenowy za papugę może być naprawdę duży i trzeba pamiętać, że do kosztów zakupu należy też doliczyć koszty utrzymania, które mogą się różnić pomiędzy gatunkami.

Jakie są popularne papugi do hodowli domowej?

Właściwie większość najpopularniejszych gatunków wybieranych do domowej hodowli została wymieniona wyżej. Papużki faliste, nierozłączki, Żako, Kakadu, Nimfa czy Amazonki to zdecydowanie ptaki najchętniej wybierane i jednocześnie zaliczają się one do grupy ptaków mało wymagających, czyli odpowiednich dla osób początkujących. Trzeba jednak pamiętać, że zakup ptaka to tylko jeden z kosztów, który nas czeka – należy przygotować odpowiednią klatkę, kupować jedzenie, wyściółkę, a także są długowieczne, więc jest to zobowiązanie na lata. Popularna papużka falista ma długość życia przeciętnie 15 lat, Nimfa ok. 20 lat, a Żako nawet 60 lat.

zobacz także:  Aport w umowach i księgowości, co to jest?

O czym warto pamiętać kupując papugę?

Przed zakupem papugi najlepiej zastanowić się nad kilkoma kwestiami – jak duży mamy dom czy mieszkanie, jak często przebywamy w domu, czy mamy sąsiadów, którym mógłby przeszkadzać hałas? Papugi miewają różne charaktery, jedne są ciche, inne tak hałasują, że może być to problematyczne. Jedne papugi są spokojne i stateczne, inne bardzo żywiołowe. Jak wiele osób będzie w domu? Niektóre papugi są towarzyskie i przywiązują się do wielu osób, inne tylko do jednej i bywają bardzo zazdrosne i agresywne względem innych. Jeżeli wypuszczamy papugę z klatki, trzeba też liczyć się z ewentualnymi zniszczeniami – niektóre papugi lubią dziobać i rwać, więc nasze mieszkanie może paść ofiarą niszczycielskich zabaw.

Z tego też powodu zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego gatunku papugi dobrze jest przeanalizować swoją sytuację i otoczenie, a także własne możliwości. Przy zakupie warto też zwrócić uwagę na sposób wychowania. Najłatwiejsze do oswojenia będą młode osobniki ręcznie karmione przez człowieka, starsze ptaki niestety ciężej przystosować, a czasem jest to wręcz niemożliwe.

zobacz także:  Ile kosztuje kampania AdWords? Czy reklamowanie w Google jest skuteczne?

Dodaj Twój komentarz